YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Vedubox ile Kendi Online Kursunuzu Kurun

Vedubox ile Kendi Online Kursunuzu Kurun

Eğitim, hayatımızın önemli bir parçası. İnsanlar hayallerindeki mesleklerle uğraşmak için ilkokul sıralarından üniversitenin sonuna kadar bir eğitim sürecinden geçmek zorunda. Bu eğitim süreci de bir eğitim sistemi üzerinden ilerlediğinden her öğrencinin aynı düzeyde eğitim alabilmesi de pek mümkün olmuyor. Öğrenme hızı değişik, derslere katılım imkanı değişken öğrenciler, öğretmenlerin farklı düzeydeki mesleki bilgilerinden kaynaklı derslerden geri kalma gibi durumlarla karşılaşabiliyorlar. Bu da bir özel ders sisteminin doğmasına sebep oluyor. Günümüzde eğitim fakültesi veya fen-edebiyat fakültesi mezunu birçok kişi özel ders vererek geçimini sağlamaktadır. Ama özel dersin de kendisine göre bazı dezavantajları bulunuyor. Bunlardan birisi de zamanı etkin kullanamamak. Bazı özel ders veren öğretmenler öğrencilerin evlerine gitmek durumunda kalıyor, bazıları da konumu uygun olmayan evlerine öğrenci davet etmekten çekiniyorlar. Bir de pandemi gibi özel durumlar devreye girince özel dersin durumu içinden çıkılmaz hale gelebiliyor.

Bu duruma özel ders veren öğretmenler bir şekilde çare buluyor olabilirler ama teknoloji kullanımının arttığı günümüzde bu sorunu çözmenin basit bir yolu ortaya çıktı: Online kurs. Online kurs, tıpkı uzaktan eğitimdeki canlı dersler gibi internet üzerinden ders anlatım sistemi olarak düşünülebilir. Ama burada bir sınıf değil öğretmen ve bir öğrenci yer alıyor. Yeni yeni yaygınlaşan bu sistemle ilgili çok şey merak ediliyor. Bu yazıda hem online kursla ilgili bilgi vermek hem de Vedubox olarak sunduğumuz online kurs özelliğinden bahsedeceğiz.

Neden Online Kurs?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, özel ders veya birebir ders mücbir sebeplerden dolayı gerçekleşmeyebiliyor ya da zaman kaybı, mesafe, evin müsaitlik durumu gibi birçok sebepten dolayı yeterince uygulanamayabiliyor. Özel ders veren bir öğretmeni düşünelim, farklı konumlarda bulunan öğrencilerinin evlerine giderek ders verdiğinde, hem yola çıkmak hem de zaman kaybetmek gibi dezavantajları olacaktır. Bu sürelerde belki birkaç öğrenciye daha ders verebilir. Ya da üniversite öğrencisi olarak ders veren birini ele aldığımızda öğrenci evine öğrenci çağırması da her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumlarda, özel ders veren öğretmenlerin online kurs sistemi üzerinden ders vermesi, hem evlere gitmek hem de eve öğrenci çağırmak, gün içerisinde farklı muhitlere gitmekten dolayı yolda zaman kaybetmek, pandemi gibi olağanüstü durumlarda gelirden mahrum kalmak gibi olumsuzluklardan kurtulmasını sağlayacaktır. Üstelik, zaman kazandığından dolayı daha fazla öğrenci kabul ederek daha fazla kazanmasının da önünü açacaktır.

Online Kursun Faydaları Nelerdir?

Online kurs sistemi ya da online birebir ders sistemi, öğrenci, veli ve öğretmen yönünden birçok faydaya sahiptir. Tek tek bakacak olursak;

  • Veli için: Özel ders öğretmeni tutan veliler bu kişilerin birçoğunu daha önce tanımayan kişilerdir. Yani bilmedikleri bir insanı zamanla tanıma gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Online özel ders ile yaşanabilecek bazı olumsuz durumlardan uzak durulabilir. Buna ek olarak belki daha uygun ders saati ücreti sayesinde özel derse daha az ücret ödeyeceğinden daha fazla ya da daha uyguna ders aldırma imkanı olacaktır.
  • Öğrenci için: Derse odaklanma konusunda, özel ders öğretmeninin evine gitmek ya da evde öğretmeni beklemek konsantrasyon bozucu olabilir. Veya ders işlendikten sonra tekrar aynı konuyu işlemek başka konuları kaçırabilir. Online özel ders sistemleri hem belirli vakitlerde başlayacağından vakit kazandırır hem de derslerin tekrar izlenmesine imkan tanır.
  • Öğretmen için: Online özel ders daha fazla öğrenci alma, daha az vakit harcama ve ödemeleri online alabilme gibi birçok avantaja sahiptir. Bu durumda da öğretmen daha fazla öğrenci ile özel kurs yapabilecektir.

Vedubox Online Kurs Nedir?

Tüm bu anlattıklarımız basit bir telekonferans sistemiyle de yapılabilir. Ama bir müddet sonra görülecektir ki, bununla ilgili geliştirilmiş sistemlerin kullanılması birçok noktada daha avantajlı olacaktır. İşte bunu düşünerek, eğitim sektöründeki uzmanlığımızı kullanarak online kurs sistemini hayata geçirdik. Vedubox Online Kurs sistemi gelişmiş altyapısı sayesinde öğretmen ve öğrenciler adına birçok özellik sunmaktadır. Öğretmenler, kullanacakları Vedubox online kurs sistemiyle yazı tahtası özellikli ders anlatımı, canlı ders sırasında mikrofonlu ve görüntülü iletişim imkanı, mesajlaşma, birden fazla kişiye ders verebilme, soru sorma ve anket düzenleme gibi birçok özelliği kullanabilir. Ayrıca, Vedubox online kurs sistemiyle online ödeme de alınabilmektedir. Eğitim materyallerinin sisteme yüklenebilmesi gibi özellikler sayesinde de eğitimi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Öğrenci ve veli adına da Vedubox Online Kurs sisteminin birçok avantajı vardır. Bunların en başında tamamen güvenli bir eğitim ortamı gelmektedir. Yüzyüze eğitimin birçok olası problemi online ortamda ortadan kalkmaktadır. Ayrıca, derse gitme veya öğretmenin gelmesi gibi zaman kaybettirici şeyler de bu sistemle tarihe karışmaktadır. Ayrıca, bu sistem sayesinde eğitim içeriğine her zaman ulaşabilme gibi, özel ders sonrası takviyeler de yapılabilmektedir.

Vedubox Online Kursun Faydaları Nelerdir?

Vedubox Online Kurs sistemi, öğretmenler açısından birçok faydaya sahiptir. Geliştirilmiş altyapı sayesinde yukarıda bahsettiğimiz özelliklere ek olarak Vedubox Online Kurs sisteminin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Öğrenci Kaydı: Vedubox yönetim paneli öğretmene gelişmiş özelliklerle gelmektedir. Bunların başında da öğrenci kaydı geliyor. Öğrenci kaydı, her özel ders veya koçluk öğrencisinin sisteme ayrı ayrı kaydedilmesini sağlar. Bu öğrencilerle kaç saat ders yapılmış veya görüşülmüş, eğitimde ilerleme durumu nedir, ödev varsa bunların teslim durumu nedir, eğitim içeriklerine ne kadar erişim sağlanmış, hangi öğrenciyle ne kadar ders yapılmış ve bunun için hazırlanmış çizelgeye ne kadar sadık kalınmış gibi birçok veriye ulaşılabilmektedir.
  • Online Ödeme: Online kurs sayesinde ödemeleri elden almak da tarihe karışıyor. Vedubox’ın sunmuş olduğu eğitim e-ticaret altyapısı sayesinde öğrenci velileri ödemeleri kredi kartı veya banka kartı ile tamamen güvenli bir şekilde yapabilmektedir. Ödemelerin yapılıp yapılmadığı, hangi öğrenciden ne kadar ücret alındığı gibi birçok veriye de bu sistemden ulaşılabilmektedir. Tüm bunlar sayesinde hem öğretmen güvenli bir şekilde ödeme alabilir hem de veli güvenli bir şekilde ödeme yapabilir.
  • Koçluk ve Danışmanlık Hizmeti Olarak Kullanma: Vedubox Online Kurs sistemi sadece özel ders değil bir koçluk ve danışmanlık aracı olarak da kullanılabilir. Öğrencilerin sorunları, istedikleri bir yönlendirme, soru çözümü ve daha bunun gibi birçok konuda online görüşmeler yapılabilir.
  • Ders Tekrarı: Vedubox Online Kurs sisteminin öğrenciye bakan faydalarından birisi ders tekrarıdır. İşlenen dersin anlaşılmaması gibi bir durum ortaya çıkarsa, sisteme giriş yapan öğrenci o dersin kaydını bulup tekrar izleyebilir ve bunu istediği kadar yapabilir. Bu, yüzyüze eğitimde ekstra ücret anlamına gelen bir durumdur. Ama online kurs sayesinde öğrenci herhangi bir ek ücret ödemeden de bu dersleri alabilir.

Vedubox Online Kurs sistemi, eğitimini dijital dünyaya aktarmak isteyen öğretmenler için düşünülmüş, gelişmiş bir altyapıdır. Bu sisteme dahil olmanız halinde hiçbir teknik bilgi sahibi olmadan hazır bir online kursa sahip olabilirsiniz. Dijital dünyanın eğitime açtığı bir ufuk olarak online ders ve kurs sistemini incelemek ve bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri