YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Facebook ve Youtubeta Coklu Yayin Nasil Yapilir 1

Facebook ve Youtube’ta Çoklu Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Günümüzde sosyal medya kullanımı neredeyse hayatımızın her alanında mevcut. İnternet altyapısı ve teknolojilerinin gelişmesiyle birkaç sene öncesine göre interneti bambaşka amaçlarla kullanabiliyoruz. Sosyal medyayı da öyle. Sosyal medyanın sunmuş olduğu imkanlar, on yıl öncesine göre bambaşka şeyler yapabilmemize olanak sağlamış durumda. Canlı yayınlar da bunlardan birisi. İnternet üzerinden canlı yayın yapabilmek yakın bir zamana kadar hem yaygın değildi hem de büyük bir lükstü. Bugün gençler bile bu imkanı kullanarak çok farklı içerikler üretmektedir. Fakat, sosyal medyada canlı yayın yapmak zannedildiği kadar kolay değildir. Buna olanak tanıyan sitelere veriyi yüksek kaliteli gönderebilmek, bunu bir kamera, bilgisayar veya benzeri bir araçla gerçekleştirmek, donma, kalite düşüklüğü gibi olumsuzlukları önlemek için internet altyapısını güçlü tutmak gerekir. Tüm bunlara ek olarak, birden fazla insanı canlı yayına bağlayabilmek ise platformların sunduğu özelliklerle yapmak oldukça güçtür. Peki, özellikle Facebook ve Youtube için konuşursak, bu sitelerde çoklu canlı yayın nasıl yapılır? Bunun için ne kullanmak gerekir?

Facebook ve Youtube’da Canlı Yayın

Asıl konuya gelmeden önce bu platformlarda canlı yayın yapmayla ilgili birkaç noktaya değineceğiz. Canlı yayın için en çok kullanılan platformlardan olan Youtube ve Facebook, bunu gerçekleştirmek için sunduğu özelliklerle çoğu kullanıcıya sınırlı bir alan sunmaktadır. Tek kameradan gelen görüntüyü kullanmak, özel açıklamalar ekleyememek vb. gibi birçok durumla karşılaşılabilir. Bunun önüne geçmek için de yardımcı araçlar kullanılmaktadır. Bu araçlar ise çeşitli konularda yetkinleşmişlerdir. Dolayısıyla canlı yayınlar için seçilecek yardımcı araçları doğru seçmek gerekmektedir.

Facebook ve Youtube’da Çoklu Canlı Yayın

Bu iki platformda çoklu canlı yayın yapmak için kullanılacak en iyi platform, son birkaç ayda popülerliği tavan yapmış olan Zoom’dur. Zoom, bir video konferans sistemidir ve çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Eğitim, webinar, özel ders, uzaktan eğitim, telekonferans, görüntülü görüşme gibi birçok noktada bu uygulama kullanılabilmektedir. İşte bu uygulamanın bir de yayını Youtube ve Facebook’a aktarma özelliği bulunmaktadır. Bu sayede, görüntülü herhangi bir görüşme anlık olarak Youtube ve Facebook’ta da yayınlanabilir.

Zoom ile Youtube ve Facebook’a Çoklu Canlı Yayın Aktarımı

Zoom üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek için ücretli üyeliğe sahip olmak gerekmektedir. Ücretli üyeliğe sahip olan kişiler ayarlar kısmında basit birkaç adımı tamamlayarak çoklu canlı yayını Facebook ve Youtube’a aktarabilirler. Zoom üzerinden gerçekleştirilen video konferans, etkinlik, webinar, eğitim gibi akla gelebilecek tüm çalışmalar bu platformlara anında aktarım yapılarak canlı olarak yayınlanabilir ve içerik daha fazla kişiye ulaştırılabilir.

Peki ama Zoom’u ücretsiz olarak kullananlar? Bunun için Zoom’da bir özellik bulunmuyor. Yani ücretsiz kullanıcıysanız yayını sosyal medya platformlarına aktaramazsınız.

Vedubox’ı Keşfedin!

Diyelim ki internet üzerinden bir etkinlik veya webinar gerçekleştiriyorsunuz. Zoom’un bu özelliğini çok faydalı buldunuz ve Zoom görüşmesini sosyal medya platformlarına aktarmak istediniz. Bunun için Zoom’da paralı üyeliğe geçiş yapmak gerekecektir. Fakat, bunun da bazı eksik yönleri vardır. Diyelim ki bir şirketin eğitim yöneticisisiniz. Webinar’ı Facebook üzerinden canlı yayınlamak istiyorsunuz. Zoom ile bunu gerçekleştirmek için ücretli üyelik aldınız ve bu işlemi gerçekleştirdiniz. Zoom, size sadece kendi altyapısının imkanlarını sunacaktır. Fakat, Zoom ile partnerliği bulunan Vedubox’ı tercih ettiğinizde hem Zoom’un imkanlarına sahip olabilir hem de Vedubox’ın sunduğu olanaklara erişebilirsiniz. Daha geniş imkanlar, daha gelişmiş özelliklerle hem çoklu canlı yayın yapabilir hem de bu özellikleri kullanabilirsiniz.

Neden Vedubox?

Vedubox, Zoom altyapısını kullanan gelişmiş bir webinar, telekonferans veya uzaktan eğitim sistemidir. Geliştirdiğimiz altyapı sayesinde içeriklerin saklanması, materyal eklenmesi, şirket profili oluşturma, bu profilin yönetim paneline erişim, bulut sistemi sayesinde hızlı altyapı ve teknik bilgi gerektirmeyen kullanım gibi birçok avantaja sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla Zoom’un tüm özellikleri de kullanılabilir bir şekilde sunulmaktadır. Eğitim içeriği, etkinlik, webinar, telekonferans gibi birçok görüntülü görüşmeyi hiçbir aksaklık yaşamadan, birkaç adımda canlı yayına iletebilirsiniz. Böylelikle Vedubox altyapısı ile birçok imkana sahip olmanın yanında Zoom’un da imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Vedubox geliştirdiği altyapı sayesinde birçok özelliği kullanıcılarına sunmaktadır. Sistemimizi incelemek, detaylı bilgi almak ve kullanmak için sitemizi ziyaret edebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri