YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Artboard 1 kopya 7 100 1

Zoom 5.4 Sürümüyle Gelen Yenilikler

Son dönemlerde popülerliği artan ve ilk çıkış alanı olan video konferans sisteminden çıkıp birçok alana hitap etmeye başlayan Zoom, yakın zamanda aldığı güncelleme ile birçok yeniliği kullanıcılarına sundu. Telefon özelliğinden video kalitesinin iyileştirilmesine kadar birçok alanda yapılan değişiklikler Zoom’a farklı bir görünüş kazandırmaya başlamış diyebiliriz. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını büyük bir avantaja dönüştüren Zoom, video konferans programı olarak başladığı yolculuğunda bugün uzaktan eğitim aracı ve bambaşka amaçlarla kullanım gibi birçok farklı alana hitap etmektedir. Dolayısıyla, getirilen yenilikler de bu alanları kapsayacak şekilde olmaktadır. Son sürüm olan 5.4 ile gelen yeniliklerde de bunu görmekteyiz. Bakalım Zoom, 5.4 sürümü ile hangi özellikleri kazanmış ve programda ne gibi iyileştirmeler yapılmış.

Üç Boyutlu Arka Plan

Zoom, yeni versiyonunda yöneticiler için üç boyutlu arka plan özelliğini getirdi. Bu şu anlama geliyor. Bir video konferans veya canlı ders açan kişi katılımcıların görüntülerini üç boyutlu sahnelere yerleştirebilecek veya ortak bir arka plan belirleyebilecek. Sınıf ortamı oluşturma gibi birçok temayı arka plan olarak ayarlayabilen yönetici bu sayede daha etkili bir görüşme gerçekleştirebilecek.

İfadeler Zenginleşiyor

Zoom kullanıcıları, video konferans, webinar veya canlı ders sırasında konuyla alakalı reaksiyonlarını ifade özelliği sayesinde gösterebilmektedir. Zoom, sınırlı sayıda ifade yer alan bu özelliği geliştirerek daha fazla ifade seçeneği sunmaya başladı. Böylelikle konuyla alakalı bir soruya, birden fazla kullanıcının sesleriyle değil ifadelerle cevap vermesi de olanaklar dahiline girmiş durumda. Bu özellik sayesinde daha verimli bir canlı görüşme gerçekleştirileceği de muhakkak.

Entegre Uygulamalar

Zoom ile entegre olan birçok web 2.0 aracına canlı görüşme esnasında erişebilmek de yeni sürümlerde mümkün olacak. Dropbox, Jira, Asana, Slack gibi birçok uygulama Zoom canlı görüşme sistemine entegre olmuş durumda ve bu görüşmeler sırasında buradan veri çekmek veya buralara veri göndermek için ekstra bir çabaya da gerek kalmayacak.

Güvenlik Önlemleri Artıyor

Zoom’un bir anda popüler olması tabii ki bilgisayar korsanlarının da iştahını kabartmıştı. Video konferanslara bir anda giren yabancı kullanıcılar görüşmeleri sabote etmişlerdi. Zoom, yakın bir zamanda güvenlik önlemlerini artıracağını duyurdu. Uçtan uca şifreleme yöntemi daha önce eklenmişti. Yakın bir zamanda ise yöneticilere kullanıcıların bekleme odasında videolarını görebilme özelliği gelecek. Böylelikle istenmeyen görüntülerin oluşmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

Yapay Zeka Devrede

Video görüşmelerinin daha verimli hale getirilmesi, ses kalitesinin iyileştirilmesi gibi birçok konuda yapay zekadan faydalanmak isteyen Zoom, yeni özelliklerinde de bunu devreye koymaya başladı. Toplantı notlarındaki metinlere uygun olarak video görüşmenin o kısımlarını bulut sisteme kaydetme, ses kalitesinin iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar gibi birçok özellik yeni versiyonla sisteme entegre edilmeye başladı. Yakında Zoom daha efektif olarak kullanılabilecek.

Zoom Phone’a Yeni Özellikler

Zoom Phone özelliği bazı bölgelerdeki kullanıcılara açık bir özellik. Zoom Phone özelliği sayesinde sesli görüşmeler gerçekleştirilebiliyor. Zoom, bu özelliğini de geliştirmeye devam ediyor. Acil numara araması özelliği getirilen Zoom Phone, bu görüşmenin takım arkadaşlarının katılmasını da sağlayacak. Böylelikle acil bir durumda arama yapan kişiyle ilgili bilgileri takım arkadaşları da verebilecek.

Ayrıca Zoom Phone’a getirilen Team SMS özelliği sayesinde de ekip içerisinde sms iletimi gerçekleştirilebilecek.

Zoom Phone özelliğini kullanan kişilere gelen spam aramalara da engel olmak isteyen Zoom, spam arama engelleme sistemini geliştiriyor. Böylelikle rahatsız edici aramaların önüne geçilebilecek.

Zoom Phone şimdilik 42 ülkede kullanılabilmektedir.

Kişiselleştirilebilen Lobiler

Video konferans sırasında ara verildiğinde bazı katılımcıların görüşme yapabilmeleri için kişiselleştirilebilen lobi özelliği eklendi. Bu sayede video konferans aralarında bazı kullanıcılar tanışma, çalışmalar hakkında bilgi alışverişi yapma gibi konuşmalar gerçekleştirebilecek. Ayrıca webinar’ların ardından yöneticilerin konuşmalar yapabilmelerini sağlayan bilgilendirme odaları özelliği de Zoom’a eklenmiş durumda.

Zoom gün geçtikçe altyapısını güçlendirmeye ve yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Bu özellikleri sayesinde kullanıcı deneyimini güçlendiren Zoom, video görüşmelerin daha verimli olmasını sağlayacak. Görünen o ki yakın bir gelecekte tüm toplantılar Zoom sayesinde online ortamda gerçekleştirilebilecek. Bazı özelliklerin ücretli kullanıcılara açık olduğunu belirtmemizde de fayda var.

Zoom kullanmak ve satın almak isterseniz Türkiye yetkili satıcısı, teknik destek ve eğitim merkezi Vedubox ile iletişime geçebilirsiniz. .
Vedubox bir Etgi Grup iştirakidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri