YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

turizm Sektoru uzaktan Egitim

Turizm Sektörü için Uzaktan Eğitimin Faydaları

Ülkemizde, ekonomiye en çok katkı sağlayan sektörlerin başında turizm sektörü gelmektedir. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste hizmet veren oteller, tur şirketleri, ulaşım firmaları vb. alt sektörlerde ciddi sayıda insan çalışmaktadır. Haliyle turizm sektörü çalışanlarının eğitimlerine önem gösterilmelidir. Birçok kişinin çalıştığı bu sektörde eğitim hem turistlere davranış açısından hem de şirketlerin devamlılığı açısından önemlidir.

Eğitimler ile çalışanların müşterilere davranışları kontrol altına alınabilir, yaptıkları işteki uzmanlıkları ilerletilebilir. Fakat belki yüzbinlerce kişinin çalıştığı bu sektörde herkese eğitim sağlamak da haliyle kolay olmamaktadır. Farklı meslek gruplarından, eğitim düzeylerinden, algı kapasitelerinden insanları eğitmek büyük efor sarf etmeyi gerektirir. Bir de buna zaman ve maliyet durumunu kattığımızda turizm sektöründe eğitim oldukça zorlayıcı olmaktadır.

Klasik yöntemlerle gerçekleştirilecek eğitimler birçok açıdan firmaya zorluklar çıkarır. Çünkü, çalışan sayısına, zamana, mekana, kişilerin algılama kapasitelerine ve eğitim düzeylerine göre herkese eşit eğitim vermek kolay değildir. Bunun önüne geçebilmek için de, birçok sektöre fayda sağlayan bir eğitim yönteminden bahsedeceğiz: Uzaktan eğitim. Bu yöntem sayesinde klasik yöntemle yapılan eğitimlerden daha fazla fayda elde edilebilir. Peki hangi kriterlere göre turizm sektörü için uzaktan eğitim daha faydalıdır? Şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Zaman Yönetimi

Turizm sektöründeki firmaların en çok ihtiyaç duydukları konu zamandır. Özellikle turizm sezonunun açılmasıyla birlikte çalışanlara eğitimler vermek oldukça güçleşir. Çalışanları bir araya getirmek, bunu yaparken işlerin aksamamasını sağlamak zordur. Klasik yöntemle gerçekleştirilecek eğitim bu açıdan oldukça fazla zaman alacaktır. Fakat uzaktan eğitimle çok büyük bir zaman yönetimi faydası sağlanabilir. Çünkü uzaktan eğitim sistemine entegre edilen dersler istenilen zamanda ve mekanda alınabilirler. Örneğin, turistleri taşıyan şoförlere verilecek eğitim zaman maliyeti açısından oldukça büyük sorunlar doğurur. Ama, turistleri taşıdıktan sonra onları beklerken telefonundan eğitimleri izleyecek şoför, zaman maliyetini ortadan kaldıracaktır. Bunun gibi birçok örnekte olduğu gibi uzaktan eğitim klasik yönteme göre oldukça az zaman alacak bir yöntemdir. Hem çalışanların mesailerini verimli kullanmalarını hem de şirketin işlerini engellemeyi ortadan kaldıracaktır.

2- Eşit Düzeyde Eğitim

Her insanın algılama kapasitesi bir değildir. Bazı kişiler daha hızlı öğrenirken bazıları daha yavaş öğrenir. Bu, eğitimin tüm kademelerinde geçerlidir. Okullar, şirketler, devlet kurumları vb. gibi her seviyeden insanın çalıştığı kurumlarda eğitim vermek bu açıdan çok zordur. Klasik yöntemle gerçekleştirilecek eğitim, her bireyi aynı düzeye çıkarmakta zorlanır. Öğrenme hızı yavaş olan birisi tek derste istediği eğitim alamaz. Buna rağmen öğrenme hızı yüksek kişi dersin ortasında dahi istenilen seviyeye ulaşır. Bu bakımdan, eğitimleri tek seferde değil de birden fazla kere almayı mümkün kılan uzaktan eğitim herkesi eşit düzeyde eğitmek için oldukça güçlü bir yöntemdir. Kişiler, uzaktan eğitimde bir dersi istedikleri kadar izleyebilir. Tekrar etme, sorular sorma, başkalarıyla konuşarak veya onlara soru sorarak dersi tekrar edebilme gibi faydalar sayesinde eşit düzeyde eğitim verilmiş olur. Özellikle şirket içi eğitimlerin en özen gösterilmesi gereken konusu olan eşit düzeyde eğitimi uzaktan eğitim gerçek hale getirmektedir.

3- Maliyet Yönetimi

Şirket içi eğitimlerin en büyük dezavantajlarından birisi maliyetinin yüksek olmasıdır. Yüz yüze eğitim vermek, kişileri bir araya toplamak, eğitimi düzenlemek, eğitmen istihdam etmek çok büyük masraf kalemidir. Bir de turizm sektörü gibi birçok kişinin çalıştığı sektörleri düşündüğümüzde herkese eğitim vermek oldukça pahalıya patlayacaktır. Uzaktan eğitim, eğitim maliyetlerini oldukça düşüren bir yöntemdir. Tek seferde anlatılan konular, uzaktan eğitim sistemine dahil edilerek eğitim programı hazırlanır. Bu eğitim setleri de istenilen zamanda ve istenilen kişilere sunulur. Kişiler, bir sınıf ortamına ve eğitmene bağlı kalmadan, işlerini aksatmadan dersleri alabilir. Bu durum, eğitim maliyetini birçok açıdan oldukça düşürür. En başta, eğitimin düzenlenmesi maliyeti yüksek değildir. Çünkü eğitim bir kere hazırlanır ve sunulur. Bunun haricinde, eğitmen istihdamı da uzun süreli değildir. Belirli bir zamanda eğitimler oluşturulur ve tekrar tekrar kullanılır. Bir de buna, çalışanların mesailerini verimli kullanmalarını eklediğimizde, uzaktan eğitimin faydaları daha net görülebilir.

4- İlerleme Kontrolü

Klasik eğitim yöntemlerinde bir kişinin hangi düzeyde olduğu sadece sınavlarla belirlenebilir. Ölçme ve değerlendirme yaparak elde edilen veriler, kişilerin hangi düzeyde olduğunu gösterir. Bu verilere göre de ilerleme kontrolü sağlanır. Ama, şirket için eğitimlerde bunu yerine getirmek güçtür. Çünkü kişiler sınavlara istenilen şekilde hazırlık yapamazlar. Zaman ve psikolojik durum gibi değişkenleri de düşündüğümüzde, yüz yüze eğitimlerin ilerleme kontrollerini sağlamanın güçlüğü görülebilir. Fakat uzaktan eğitim sistemleri, kişilerin ilerleme kontrollerini net bir şekilde göstermektedir. Hangi kişi hangi dersi işlemiş, hangi sorulara cevap vermiş, hangi konuları tamamlamış gibi birçok veriyi sunmaktadır. Sunulan bu veriler sayesinde eğitimin değerlendirmesi rahatlıkla yapılır. Gerektiği takdirde, ilgili kişilerle iletişime geçerek ilerlemenin sürekliliği sağlanabilir. Özellikle turizm sektöründe, her çalışanın belirli bir düzeyde olması istenmektedir. Bu sebeple eğitimlerin değerlendirmeleri de oldukça önemlidir. Yüz yüze eğitimin her zaman sağlamadığı bu veriler, uzaktan eğitim sayesinde rahatlıkla elde edilecektir.

Her İhtiyacınız için Vedubox

Tüm bunları düşündüğümüzde, şirketler açısından uzaktan eğitimin oldukça faydalı olduğu görülebilir. Fakat, uzaktan eğitim de önem gösterilmesi gereken bir konudur. Eğitim programlarını düzenlemek, çalışanları sisteme dahil etmek, ilerleme kontrolü sağlamak gibi birçok husus bulunmaktadır. Bunların tümünü sağlayacak güçlü uzaktan eğitim sistemlerine ihtiyaç vardır. Ayrıca, uzaktan eğitim sistemlerinin de bir eğitim platformu olması da önemlidir.

Biz, Vedubox olarak uzun yıllardır uzaktan eğitim alanında çalışmalar yapıyoruz. Bugüne kadar birçok eğitim kurumuna, firmaya, uzaktan eğitim altyapısı hizmetleri verdik. Bu tecrübemizi de altyapımızı güçlendirmek için kullanıyoruz.

Vedubox, her sektöre olduğu gibi turizm sektörüne de hizmet veren bir uzaktan eğitim altyapısıdır.

Canlı ders, eğitim içerik kütüphanesi, soru bankası, online sınav, kullanıcı kontrolü, ilerleme kontrolü gibi birçok özelliği bulunan Vedubox sayesinde uzaktan eğitimi en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle canlı ders imkanı tanıyan altyapımız sayesinde yüzlerce çalışana aynı anda eğitim verilmektedir. Ayrıca, bu eğitimler eğitim içerik kütüphanesine entegre edilerek daha sonra tekrar edilebilir. Online soru bankası oluşturma ve online sınav imkanları da altyapımızda bulunmaktadır. Kullanıcı kontrolü ve ilerleme kontrolü sağlayan altyapımız ile yüzlerce kullanıcıyı aynı anda sisteme entegre edebilir, ilerleme düzeylerini kontrol edebilirsiniz.

Vedubox hakkında detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri