YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Sanal Okulunuz Kaç Oda Olsun

Sanal Okulunuz Kaç Oda Olsun?

Online okul, diğer bir deyişle sanal okul, günümüzde hiç olmadığı kadar değerli bir hale geldi. Kaç ay süreceğini bilmediğimiz eve kapanış sürecinde devam etmesine ihtiyaç duyduğumuz sistemlerin başında kuşkusuz eğitim yer alıyor. Diğer bir deyişle corona koşulları, sanal okul kullanımını tüm ülkelerde zorunlu hale getirdi.

Corona virüsü nedeniyle evlerine kapananlar arasındaki pek çok öğrenci, bir süredir eğitimden uzak kalsa da okullar, birer birer sanal okullarla eğitime devam etmeye başlıyor.

Sanal okul, yalnızca virüs salgını sırasında değil, her zaman önemli bir alternatif olarak eğitim dünyasının önemli bir aktörü. Bunun pek çok sebebi var.

Sanal Okulun Avantajları

Sanal okul, nispeten yeni bir uygulama sayılsa da sunduğu çok sayıda avantajla birlikte kullanımı giderek artacak gibi görünüyor. Peki bu avantajlar neler? Biraz daha yakından bakalım.

Okulun ve öğrencinin ihtiyacına uyumlu

Her okulun öğrenci sayısı farklı. Nasıl ki okulların fiziksel koşulları okula göre değişiyor: bina büyüklüğü, sınıf ekipmanı, teknoloji kullanımı… bu özellikler her okulda farklı. Öyleyse her okul için standart bir sanal okuldan da söz edemeyiz.

Sanal okulu seçerken kullanıcı ve oda sayınızı yanı sıra derslerinizin içeriğini göz önünde bulundurun. Başka bir okul için kusursuz olan bir sistem, sizin için tahmin ettiğiniz kadar faydalı olmayabilir.

Sanal okul kullanmaya başladığınız zaman, size ihtiyacınız olan teknik desteği sağlayan bir sistemi tercih etmeniz çok önemli. Örneğin, yalnızca Zoom kullanarak eğitmenin anlatıcı, öğrencilerin kullanıcı olduğu bir ders işleyebilirsiniz. Ancak Vedubox, öğrencilerinizle etkileşime geçerek aktif katılımlarını mümkün hale getirir.

Tercihe göre çizilen eğitim yolu ile kontrol sizde

Tıpkı fiziksel ortamda olduğu gibi, her bir ders için oluşturacağınız sanal eğitimler için eğitim yolu belirleyebilirsiniz. Böylece gün aşırı derslere katılımı tıpkı okulda olduğu gibi kontrol edebilir. Devamlılık ve eğitim süreci tamamen eğitmenin ve okul yönetiminin takibinde ilerler.

Okul müdürü ve diğer yöneticilerin yetki alanı, eğitmenlerin yetki ve sorumlulukları ve öğrenci profilleri, herkesin eğitim yolundaki rolüne uygun olarak belirlenir. Öğretmen toplantıları, veli toplantıları yapılabilir. Okul müdürü canlı sınıf ziyaretleri yapabilir. Öğrenciler, ödev grubu oluşturarak birlikte çalışabilir.

Zengin eğitim içeriği ile etkili dersler

Sanal okulların en önemli özelliği canlı derslere izin vermesi. Böylece sınıf ortamı dijital ortama taşınarak öğrenci ve öğretmenin birebir iletişimi mümkün hale geliyor. Canlı dersleri bu kadar etkili yapan sebep, etkileşime imkan veren sanal tahta ve öğrencilerin derse sözlü olarak katılabilmesine izin veren teknolojide yatıyor.

Ancak içerik yönetimi konusunda bunun çok ötesindeki teknolojiye kolayca erişebildiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Böylece, eğitim içerisine video, doküman, sunum, YouTube/Vimeo içerikleri gibi farklı formatlarda kaynak eklenebiliyor. Ayrıca yorum, duyuru, anket ve forum özellikleriyle eğitiminiz daha da zengin hale geliyor.

Ölçme değerlendirme konusunda ise Vedubox çok gelişmiş online test ve sınav sistemi sunuyor. İstediğiniz kadar soru, test ve sınav oluşturarak online sınavlar yapabiliyorsunuz. Sistem sizin için test ve sınav sonuçlarını oluşturarak analiz ediyor. Soru girişini kolaylaştırmak içinde çok güzel özellikler eklenmiş durumda. Örneğin excelden toplu soru ekleme yanında pdf şeklindeki yaprak testler ve sınavlar sisteme yüklenerek sistem tarafından soruya dönüştürülmesi sağlanıyor.

Bu kadar özelliği bir arada nerede bulacağınızı merak ediyorsanız, Vedubox’a bir göz atın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri