YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

onlineegitimingelecegi thumbnail

Online Eğitimin Geleceği

Uzaktan eğitim, teknolojinin gelişmeye başlaması ve kitle iletişim araçlarının ortaya çıkmasıyla geliştirilmiş bir eğitim yöntemidir. 1900’lerin başından itibaren aşina olduğumuz uzaktan eğitim, internetin yaygınlaşması ve neredeyse herkese mobil cihazlarla ulaşması neticesinde farklı bir forma dönüştü. Bugün online eğitim türü aktif olarak kullanılmaktadır. Online eğitim, internet üzerinden gerçekleştirilen uzaktan eğitim metodudur.

2020 yılında dünyayı kasıp kavuran covid-19 salgını online eğitimin herkese ulaşmasını sağlasa da öncesinde de çok kullanılan bir yöntemdi. 2020 yılının başında dünya çapında 300 milyona yakın öğrenci bir şekilde online eğitimle ders almış konumdaydı. 2020’de bu sayı 1 milyarın üzerine çıktı.

Çoğu ülke ya kendi sistemini geliştirdi ya da hazır sistemleri kullandı. Online eğitimin bütün ülkelerce kullanılması veya altyapısının oluşması eğitim sistemini bundan böyle internetten yürüteceğiz anlamına elbette gelmiyor. Fakat bu sistemi tahmin edilen rakamlardan daha yukarılara çıkaracağı bir gerçek.

Online Eğitimin Finansal Durumu

Online eğitim sistemleri ve altyapılarının, 2019’da yapılan bir araştırmaya göre senelik olarak %9 civarında büyüme oranlarıyla 2026 yılında 330 milyar dolarlık bir piyasaya ulaşacağı tahmin edilmişti. Fakat görünen o ki bu rakamlar belki de şimdiden aşılmış durumda. Gelecekte uzaktan eğitim altyapılarının piyasa değeri bu rakamlardan daha yukarılara çıkacaktır.

Bunun en bariz örneği ise aslında bir video konferans uygulaması olan Zoom’un bir anda online eğitim aracı olarak kullanılmasıyla gün yüzüne çıktı. Zoom, 2019’da 37 milyar dolarlık değerleme ile borsaya dahil olmuştu. 2020 başlarında 20 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipken 9 ay içerisinde 140 milyar dolarlara kadar ulaştı.

Bu da gösteriyor ki Zoom bir online eğitim aracı değilken bu rakamlara ulaşabildiyse online eğitim platformları tahmin edilenlerin çok çok üstüne çıkacaktır.

Online Eğitimin Benimsenmesi

Online eğitim bir anda gündemimize girmedi. Fakat bir anda büyük bir çıkış yakaladı. Online eğitim platformları sadece eğitim kurumlarınca tercih edilen bir altyapı değildi. Ama eğitim kurumları ve ülkelerin de buna dahil olarak aktif olarak kullanması gelecekte birçok dersin belki de okul dışında gerçekleştirilmesini sağlayacak. Bunlar şu an tahmin aşamasında olsa da, günümüzde eğitim sistemleri haricinde kişilerin kendi eğitimlerini hazırlayabildikleri veya eğitim alabildikleri platformların üye sayısına bakmak bu tahminleri bir nebze de olsa doğrulayabilir.

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip online eğitim platformları 2020 senesinde üye sayılarında büyük artışlar yakaladılar. Bu da online eğitimin benimsendiğinin bir kanıtı olabilir. Bunu ele aldığımızda önümüzdeki yıllarda hem online eğitim piyasasının daha büyük finansal genişleyeceğini hem de daha fazla kişiye ulaşarak insanlara yeni beceriler kazandıracağını söyleyebiliriz.

Online Eğitimde Gelecek Vizyonu

Günümüzde online eğitim ister bir mecburiyet isterse de tercih olarak kabul edilsin, bunun seçilmesinde çok büyük faydalar bulunmaktadır. Bu faydalar, gelecekte online eğitimi daha da yaygın hale getirecektir. Dolayısıyla geleceğe yönelik tahminlerde online eğitimin teknolojiyle daha fazla içli dışlı olacağı hep ele alınır. Bugün hala emekleme aşamasında olan birçok teknolojik yenilik önümüzdeki zamanlarda online eğitimin önemli parçaları haline gelebilir.

Online eğitimde gelecekte belki de en fazla kullanılacak teknolojik gelişme VR yani sanal gerçeklik olacaktır. VR teknolojisi hala geliştirilen ve tam anlamıyla son kullanıcıya erişememiş bir sistem. Fakat bu ölü doğum anlamına gelmiyor. Bugün bilgisayar veya telefon ekranlarından canlı derslere dahil olmaya çalışan çocukların bir VR gözlük ile sınıf ortamını birebir yaşaması online eğitim ile yüz yüze eğitim arasındaki tüm engelleri kaldırabilir.

Dolayısıyla okul binaları bile bu teknoloji sayesinde işlevsiz hale gelebilir. Ama bu şimdilik yakın bir gelecekte olacağa benzemiyor. En azından VR teknolojisi en az sosyal medya kadar yaygınlaşana kadar.

Online eğitim belki gelecekte yüz yüze eğitimin yerine geçemeyecek. Fakat, yüz yüze eğitim ile beraber kullanılması çok daha muhtemeldir. Mesafeli yaklaşan birçok kurum veya devletin online eğitimle tanışması ya da online eğitimi daha fazla kullanması, teknolojinin eğitimde kullanılması açısından gelecekte çok farklı ilişkiler doğuracaktır. Tersyüz edilmiş sınıflar (flipped learning metodu) günümüzde yaygınlaşan bir eğitim modeli.

Ve bu eğitim modeli online eğitim ile mümkün olabilmektedir. Yine ders tekrarının olması, derslerin online ortamdan erişilebilmesi gibi seçenekler sayesinde tam öğrenme gerçekleşmesi açısından belki de tüm dersler gelecekte internetten erişilebilir hale gelecek. Tüm bunlara ek olarak, yeni beceriler edinmek veya mesleğini değiştirmek isteyen kişilerin online eğitim sistemleri sayesinde bu amaçlarına ulaşabildikleri günümüz şartları, özellikle Z kuşağının gelecekte çok ilgisini çekecektir. Çünkü bilinmektedir ki Z kuşağı tek bir mesleğe veya işyeri sadakatine bağlı olmayacaklardır. Bu da gelecekte online eğitim platformlarının gayrı resmi bir üniversite olarak çalışacağını ya da üniversitelerin bu alana daha fazla yatırım yapabileceklerinin bir kanıtı olabilir.

Online eğitim bugün önemi kavranan bir yöntem. Gelecekte de eğitim hayatının ayrılmaz bir parçası olacağından şüphe yok. Vedubox olarak online eğitimin geleceğinin parlak olduğunun bilincinde olarak altyapımızı geliştiriyor ve geleceğe sağlam adımlarla yürüyoruz.

Vedubox online eğitim sistemi ile tanışmak ve bizimle iletişime geçmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri