YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

bbb thumbnail

Big Blue Button Nedir? Vedubox’tan farkı nedir?

Online eğitimin hayatımıza bir anda girmesiyle birçok yeni internet aracı ve online eğitim platformuyla tanıştık. Bazıları bambaşka alanlara hizmet verirken bir anda kendisini bir eğitim aracı olarak buldu. Kimilerinin de yıldızı parladı. Bugün dünya genelinde birçok okul, üniversite ve devlet online eğitim üzerinden eğitim sisteminin devamlılığını sağlamaktadır.

Dolayısıyla online eğitimle ilgili birçok yazılım geliştirilmiş, birçok araç bu alanda hizmet vermediği halde bu alana yönelmiştir. Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz BigBlueButton da bunlardan birisi. Bir açık kaynak kodlu video konferans aracı olan BigBlueButton, online eğitime yöneldiğimiz şu günlerde birçok kişi tarafından araştırılıyor ve bazı kişiler ve kurumlar tarafından tercih ediliyor. Peki bu BigBlueButton nedir? Nasıl çalışır?

BigBlueButton Nedir?

BigBlueButton, az önce de bahsettiğimiz gibi aslında bir video konferans sistemidir. Tıpkı Zoom’da olduğu gibi, online eğitimin bir anda dünya çapında gündeme gelmesiyle görünürlüğü arttı. Açık kaynak kodlu olması ve geliştirilmeye devam etmesi tercih sebeplerinden birisidir.

Açık kaynak kodlu olmasından ötürü kullanımı ücretsiz olan bu araç, ücretli platformlara göre ön plana çıkmıştır. Ama BigBlueButton’ın ücretli platformlara göre bir dezavantajı bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu olmasından ötürü sitesinden indirilip kullanılabilen bu sistem bir sunucuya kurulmak ve oradan kullanılmak zorundadır. Yani büyük çaplı operasyonlarda ciddi bir sunucu gideri bulunabilir.

BigBlueButton Nasıl Çalışır?

BigBlueButton’ı kullanmak için öncelikle bu video konferans sisteminin kurulum dosyalarını internetten indirmek gerekmektedir. Bu kurulum dosyaları, entegre edileceği sisteme adapte edilmek üzere entegre sistemin sunucularına yüklenmek zorundadır. Sisteme yüklenip entegrasyonu yapılan BigBlueButton kullanıma hazırdır. Öne çıkan LMS sistemleriyle adapte olabilen bu sistem video konferans, canlı ders, webinar gibi konularda kullanılabilmektedir. Ekran paylaşımı, sınıf oluşturma gibi özelliklere sahiptir.

BigBlueButton Başka Sistemlere Entegre Olabilir mi?

BigBlueButton’ın en önemli özelliği açık kaynak kodlu olmasıdır. Açık kaynak kodlu bir sistem olmasından ötürü sürekli olarak geliştirilmekte ve başka sistemlerle entegre olabilecek şekilde yapılandırılmaktadır. Dolayısıyla, eğitim alanına odaklanmalarından ötürü BigBlueButton birçok LMS ile entegre haldedir. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu LMS’lere entegre etmek için özel kurulumlar yapmak ve sunucuları BigBlueButton’a adapte etmek gerekmektedir. Teknik bilgi gerektiren ve teknik eleman ihtiyacı doğuran bu çalışma, BigBlueButton’ı kullanmak isteyen kurumlara ekstra maliyet yükleyecek, ayrıca aşırı kullanımlarda sunucu ihtiyacının yüksek olmasından ötürü yavaşlama gibi problemlere sebep olabilecektir.

BigBlueButton ve Vedubox Arasındaki Fark Nedir?

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi, online eğitimin yaygınlaşması sürecinde birçok ülke, okul ve üniversite uzaktan eğitimde canlı ders araçlarına geçiş yaptılar. BigBlueButton bunlardan birisi. Fakat, BigBlueButton bir okulun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde bulunmuyor. Bu sistem ancak bir canlı ders aracı olarak değerlendirilebilir. Uzaktan eğitimde bir eğitim kurumu sadece canlı ders değil, eğitim içeriği kütüphanesi, tartışma ortamı, eşzamanlı olmayan dersleri izleyebilme, sınav sistemi gibi birçok ihtiyaca sahip olacaktır. Vedubox bunların tümünü karşılayabilmektedir. Dolayısıyla Vedubox ile BigBlueButton’un çok büyük farklılıkları bulunmaktadır. Sadece canlı ders sistemi olarak ele aldığımızda Vedubox ve BigBlueButton’ın farkları şunlar olarak sıralanabilir:

Teknik Bilgi Gereksinimi

BigBlueButton, açık kaynak kodlu bir sistemdir. Bu sistemi kendi internet sitesinden kaynak dosyalarını indirerek kurabilirsiniz. Kurulum yapmak, bunu bir LMS ile ilişkilendirmek, bu sistemin düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak büyük bir teknik bilgi altyapısı gerektiren bir durumdur.

BigBlueButton her ne kadar ücretsiz olmasıyla çekici gelse de bu sistemin kurulması ve kullanıma hazır hale getirilmesi, bu konuda bilgi birikimi olmayan kişilerin yapabileceği bir iş değildir. Dolayısıyla bu sistemin Vedubox’tan ayrılan en önemli yönlerinden birisi budur.

Vedubox’tan hizmet alan bir kurum, çalışanları hiçbir teknik bilgiye sahip olmasa da bu sistemi sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilir. Çünkü Vedubox, sistemi kurulu bir şekilde gelmektedir. İçeriğindeki online eğitim sistemi, canlı ders sistemi, mesajlaşma, ödev paylaşımı, eğitim içeriği kütüphanesi, soru kütüphanesi gibi özelliklerini hemen kullanıma hazırdır.

Sunucu Gereksinimi

İnternet üzerinden çalışan her sistem, bu sistemi çalıştıracak bir sunucuya ihtiyaç duyar. BigBlueButton gibi, internet altyapısını aşırı derecede sömüren sistemler, çalışabilmek için güçlü sunuculara ihtiyaç duyarlar.

Bu sunucular sayesinde birçok kullanıcının aynı anda bağlanıp online ders alabilmesi mümkündür. Ama, sunucu kiralama ücretleri oldukça yüksektir. Bir kurum BigBlueButton’ı online ders aracı olarak kullanmak istediğinde bu sistemi kuracağı bir sunucuya da ihtiyaç duyacaktır. Bu sunucunun maliyeti ise evdeki hesabı çarşıya uydurmayabilir. Fakat Vedubox, aylık kullanıcı başına aldığı ücret harici bir sunucu maliyeti gerektirmemektedir. Üstelik, talep ettiği ücrete hem canlı ders sistemini hem de gelişmiş online eğitim sistemi dahildir.

Teknik Eleman Gereksinimi

BigBlueButton’ın en büyük dezavantajlarından birisi de sürekli olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edecek, sistemde yaşanan yüklenmelerin önüne geçecek, olası bir arızaya müdahale edecek bir teknik eleman ihtiyacıdır. Çünkü bu yazılım sunucu maliyetlerini karşılamadığı gibi teknik eleman ihtiyacını da karşılamamaktadır. Bu sistemi kullanan kurumlar, bu sistemin sürekliliği için bir eleman da çalıştırmak zorundadır. Fakat Vedubox’tan alınan online eğitim hizmetinde teknik eleman ihtiyacı yoktur.

Çünkü sistem hem hazır gelmektedir, ki bu sayede bir kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapmak ve hemen kullanmaya başlamak mümkündür, hem de olası bir sorunda anında bu sorunu çözecek, sistemin sürekliliğini sağlayan teknik elemanlara sahiptir

. Vedubox kullanıcıları ne teknik bilgiye ihtiyaç duyacaklardır, ne sunucu maliyetlerini düşüneceklerdir ne de teknik eleman ihtiyacı hissedeceklerdir. Yapmaları gereken tek şey Vedubox’a girmek ve hemen kullanmaya başlamak olmaktadır.

Gelişmiş Özellikler

BigBlueButton sadece bir video konferans aracıdır. Bir eğitim aracı olarak kullanabilmek için ayrıca bir LMS’e ihtiyaç duymaktadır. Klasik LMS araçlarının günümüz şartların hitap etmemesini ele aldığımızda, BigBlueButton’ın aslında ne kadar dezavantajlı olduğunu görebiliriz. Vedubox, sadece bir canlı ders aracı değil aynı zamanda LMS vazifesi gören bir online eğitim altyapısıdır. Vedubox kullanıcılarının ekstradan bir LMS kurulumuna ihtiyaçları bulunmamaktadır.

Tüm bunları ele aldığımızda, Zoom’un gelişmiş altyapısını kullanan ve online eğitim sistemi olan Vedubox’ın, sadece bir video konferans aracı olan BigBlueButton’a göre ne kadar avantajlı olduğunu görebiliriz. Vedubox, tüm ihtiyaçları karşılayan, teknik bilgi gerektirmeyen, sunucu masrafı bulunmayan, kurum içerisinde sürekli olarak bulunacak bir teknik eleman ihtiyacı duymayan, gelişmiş özelliklere sahip bir online eğitim platformudur.

Açık kaynak kodlu sistemlerin aynı zamanda güvenlik açısından sorunlar yaşayabildiklerini düşündüğümüzde, BigBlueButton’ın gideceği daha çok yolun olduğunu görebiliriz.

Vedubox’ın gelişmiş özelliklerini incelemek ve online eğitim platformu olarak kullanmak için sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri