YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

ogretmenler icin uzaktan egitim onerileri

Öğretmenler için Pandemi Koşullarında Uzaktan Eğitim Önerileri

COVID-19 salgını nedeniyle dünyadaki hemen hemen tüm okullar kapatıldı. Bu noktada uzaktan eğitim kavramı Covid-19 salgının bir pandemiye dönüşmesi, dünya çapında yaşanan kayıplar ve alınan önlemlerle birlikte hayatımızın merkezi haline geldi. Özellikle örgün eğitimine devam eden öğrenciler başta olmak üzere, yetişkinlerin aldıkları dil ve kariyer eğitimleri gibi eğitimler için de internet üzerinden online eğitim yöntemini uygulanmaya başlandı.

Televizyon, çevrimiçi platformlar, internet ve mobil uygulamalar gibi teknolojik araçlar kullanılarak öğrencilerin eğitim süreçlerinden tamamen kopmamaları için çeşitli önlemler alındı. Kısacası yıllardır hayatımızda olan uzaktan eğitim kavramı pandemi ile birlikte artık çok daha uygulanabilir ve güvenli bir hale geldi.

Türkiye’de ve başka pek çok ülkede okullar ve özel eğitim kurumları öğrencileri için çeşitli online eğitim programları tasarlıyor ve öğrencilerin örgün eğitimlerinin aksamalarını önlüyorlar. Bununla birlikte online eğitimlerin gerçekleştirilebileceği platformlar da büyük bir ilgi görüyor. Örneğin; Vedubox %100 bulut teknolojiyle birçok eğitim kurumu, K12 ve üniversitelere sunucu, teknik eleman ve altyapı gibi yatırımlara gerek olmaksızın online iletişim ve eğitim alt yapısı sağlıyor. Bu noktada sistemin doğru ve düzgün ilerleyebilmesi için eğitim alan öğrencilere ve eğitim veren öğretmenlere de oldukça fazla iş düşüyor.

Bizler de bugün öğretmenler için uzaktan eğitim önerileri sunarak, sistemin düzgün ilerlemesine bir katkıda bulunmak istedik. Keyifli okumalar…

Uzaktan Eğitimde Öğretmenlerin Durumu

Bugüne kadar hiç böyle bir deneyimi olmayan, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim süreçlerinde böyle bir krizle nasıl baş edileceğine dair yeterli eğitim almayan pek çok öğretmen, bu sürece oldukça hazırlıksız yakalandı. Öğrencilerin kaynak problemleri gibi meseleler öğretmenlere bu süreçte çok büyük sıkıntılar yaşatıyor.

Uzaktan eğitim görmek için gerekli kaynak sağlansa bile öğrenciler teknik açıdan uzaktan eğitime, öğretmenler de öğrenimdeki bu radikal değişime hazırlıksız yakalandı. Bu koşullar altında öğrencilerini eğitim ve öğretim hayatından uzak tutmak istemeyen öğretmenlere çok iş düşüyor.

Öğretmenler İçin Uzaktan Eğitim ile Başa Çıkma Önerileri

  • Deneyerek Öğrenin

Sevgili ve emektar öğretmenlere ilk tavsiyemiz, kendileri ve öğrencileri için en doğru online eğitim yöntemini deneyerek acele etmeden ve paniğe kapılmadan bulmaları olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki direktiflerinin haricinde kendinize ek kaynaklar bulun ve öğrencilerinize de bu kaynakları kullanmayı öğretin. Bu süreçte teknolojik ve teknik altyapı sizleri zorlayabilir. Ancak adım adım gider ve herkese yönelik basit çözümler bulabilirseniz bu sorun sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Öğrencilerinizin neyi sevdiğini ve ne yapabildiğini bulun. Aslında pek çok açıdan dezavantaj olan bu dönem, aynı zamanda farklı öğretim uygulamaları deneyebileceğiniz bir fırsat da doğuruyor. Müfredatın da çok dışına çıkmadan oluşturabileceğiniz uygulamalar ile hem kendinizin hem de çocukların ufkunu açabilirsiniz.

Öğrencileriniz de siz de bu duruma hazırlıksız yakaladınız. Bu sebeple hiçbir şey için acele etmeyin. Müfredatı yakalamak için acele etseniz de siz en doğru eğitim sistemini bulamazsanız öğrettikleriniz zaten istenen düzeyde etki etmeyecek. Bu sebeple adım adım gidin ve doğru adımları takip ettiğinizden emin olun.

  • Dersleri Eğlenceli Hale Getirmek için Teknolojiyi Kullanın

İşini severek yapan pek çok öğretmen, öğrencileri için öğrenmeyi kendisi içinse öğretmeyi keyifli hale getirebilir. Uzaktan eğitim bu konuda inovatif alternatifler sunuyor.

Uzaktan eğitim verirken tanımadığınız öğrencilere bile ders vermek durumunda kalabilirsiniz ve bu durumda biraz daha stresli olmanız çok normal. Aynı şekilde öğrencilerin de eğitim sisteminin tam olarak içerisine girememeleri de normal. Ancak sıradan bir dönem geçirmiyoruz. Öğrencileriniz ve siz daha önce hiç bu kadar önlem alınan ve tehlikeli bir pandemi dönemi atlatmadınız. Bu sebeple yanlış yapmaktan korkmak yerine, kendiniz ve onlar için en doğru olanı bulmak çok daha önemli. Zira yanlış olanın ne olduğunu şimdilik zaten kimse bilmiyor.

Teknoloji ile aranız çok iyi olmayabilir. Bu süreçte aranızdaki buzları eritmek için kullanımı kolay platformlardan faydalanın.

Zengin içerik yönetimi sunan bir platformlar renkli dersler hazırlamak çok kolay.

Öğrencilerinize basit ve eğlenceli eğitim materyalleri hazırlayabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza program indirmek zorunda değilsiniz. Gerektiğinde mobil bir cihaz ile bile keyifli tasarımlar yapabilir, öğrencilerinize görsel materyaller sunabilirsiniz. Kitapların haricinde normalde öğrencilere tablolar çizerek anlattığınız herhangi bir konu için online olarak kayıt olabileceğiniz Canva gibi tasarım programları kullanabilirsiniz. Vedubox gibi kompakt ve farklı özellikleri bir arada sunan platformlar üzerinden bu materyalleri kolayca erişime açabilir. Öğrencilerinizle birlikte tablo ve görseller üzerinde eş zamanlı olarak çalışabilirsiniz.

  • İletişimi Sürekli Tutun

Öğrenciler arası işbirliğini sağlayın. Çevrimiçi platformları kullanarak öğrencilerin de birlikte çalışmasını teşvik edin. Grup ödevleri ve çalışmaları aracılığıyla öğrencileriniz arasındaki iletişimi sürdürebilirsiniz. Aynı zamanda siz de farklı platformlar üzerinden iletişimi sürdürebilir, çeşitli uygulamalarda hazırladığınız basit çizelgeler ile öğrencilerinizin dersinize olan ilgisini sürekli tutabilirsiniz.

İletişimi sürekli tutmak, öğrencilerin alışık olduğu düzenli ‘okula gitme’ eyleminin yokluğunda eğitim ve öğretime bağı güçlendirecek. Aynı zamanda sizin de sistemin içerisinde kalmanıza yardımcı olacak.

Öğrencilerin velileri ile de iletişimde olmayı ve onları da sürece dahil etmeyi unutmayın. Velilerin desteği öğrencilerin de süreci ciddiye almalarına yardımcı olacak. Aynı zamanda meslektaşlarınızla da iletişim halinde olun. Onlar nasıl bir online eğitim programı izliyor, mutlaka öğrenin. Sizin aklınıza gelmeyen veya bilmediğiniz bir yöntemi öğrenerek siz de derslerinizi daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Veya teknoloji ile arası daha iyi meslektaşlarınızın önerilerinden yararlanabilirsiniz.

  • Dezavantajlı Öğrencilere Destek Olma Yolları Arayın

Uzaktan eğitim sürecinin en önemli aşamalarından birisi de teknolojik ve kaynak altyapısına sahip olmak. Her öğrenci eğitimi uzaktan alabileceği kaynaklara sahip olmayabilir. Örneğin her öğrencinin bilgisayarı, tableti veya telefonu olmayabilir. Böyle bir öğrenci, televizyon ile belli bir müfredata yalnızca ortak yayınlara erişebilir. Bu durumda olan öğrenciler için çeşitli teknik desteklerin sağlanması gerekiyor.

Bu tabii ki sizin göreviniz değil ancak belki bu konuda bir şeyler yapabilir veya alternatifler üretebilirsiniz. Örneğin; çeşitli derneklerden veya bakanlıktan öğrenci için tablet talep edebilirsiniz. Tablet desteği de herkes için mümkün olmayabilir. Ancak böyle çocukların evlerine kaynak ulaştırmak bile onlar için derslerin gerisinde kalmamak için önemli bir adım olacaktır. Kaynak yetersizliği yaşayan öğrencilerin evlerine kitap gönderilmesini sağlayabilir ve siz kendi dersinizde kullandığınız materyalleri basılı olarak ulaştırabilirsiniz.

  • Moralleri Bozmayın!

Öncelikle bu sürecin geçici olduğunu kendinize mutlaka hatırlatın. Ancak ne zaman geçeceğini bilmediğimiz bu süreci olabilecek en verimli şekilde geçirmenin çok önemli olduğunu da unutmayın. Eğer siz vazgeçerseniz öğrencileriniz de vazgeçer. Bu sebeple moralleri bozmak yok! Umudunuzu kaybetmeyin ve sürekli yeni bir şeyler deneyin. Öğretmenlik hep zor bir meslekti şimdi sizden istediğimiz şeyin daha da zor olduğunu biliyoruz ancak öğretmen olmak onlarca çocuğun velisi olmak anlamına gelir…

Çocuklarınız için en iyi olanı istediğinize eminiz. Bu sebeple onları ve kendinizi sürekli motive etmeye çalışın. Zaman zaman kendinize ve onlara bu sürecin geçici olduğunu ve koyverilmemesi gerektiğini hatırlatın.

Sevgili öğretmenlerimiz için çeşitli fikir önerileri sunduk, dileriz faydalı olabilmişizdir. Pandemi sürecinin en kısa sürede sonlanması ve bu süreçten mümkün olduğunca az sıkıntı ile atlatılmasını diliyoruz. Bu süreçten sonra online eğitimin çok daha başarılı bir şekilde uygulanabileceğini ve diğer alanlarda da yoğunlaşacağını düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri