YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Webinar Yapmadan Once Dikkat Edilmesi Gerekenler kopya 2 100

Kurumlar İçin Uzaktan Eğitimin Faydaları

Uzaktan eğitim son yüzyılın bir eğitim metodudur. Pratik olarak uygulanmaya başladığından beri birçok aşamadan geçmiştir. Günümüze kadar çok farklı şekillerde uygulanan bu eğitim yöntemi avantajları olmasına rağmen kurumlar tarafından dikkate alınmayan, fazla tercih edilmeyen bir eğitim metoduydu. Bunun kabul edilebilir sebepleri olabilir. Bu sebeple şirketler, firmalar, holdingler, dernekler veya vakıflar, kurum içi eğitimlerde birebir eğitim metodunu kullanarak çalışanlarını eğitmeyi tercih ediyorlar. Fakat son zamanlarda şahit olduk ki uzaktan eğitim aslında uygulanabilir ve doğru uygulandığında başarılı olabilen bir eğitim yöntemidir. Mücbir sebeplerle eğitim kurumlarının geçiş yaptığı uzaktan eğitim sistemi aslında eğitimin gerçekleştiği tüm alanlara uygulanabilir bir yöntemdir. Dolayısıyla kurum içi eğitimlerde de bu yöntem tercih edilebilir. Fakat bunun neden tercih edilebileceğine dair nedenlerin üzerinde fazla durulmamıştır. Bu yazımızda, kurum içi eğitimlerde uzaktan eğitim metodunun uygulanmasının kuruma ne gibi faydaları olur, bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Maliyet

Kurumların kurum içi eğitimler düzenleme noktasına gelmeleri belirli bir çalışan, şube ya da operasyon sayısına ulaşmakla mümkün olmaktadır. Yine de bu noktalara gelsin ya da gelmesin birçok kurum, kurum içi eğitim düzenlemektedir. Fakat, kurum içi eğitimlerin bilinen büyük bir dezavantajı vardır: Bu eğitimin maliyeti. Alanında uzman kişilerin konuşma yapmaları, bir eğitim programının hazırlanması, çalışan sayısına göre bir veya birden fazla sınıf ortamının oluşturulması ve bunun farklı şubelerde de gerçekleştirilmesi, bunun için çalışacak kişi sayısı ve bunların her türlü maliyeti ele alındığında kurum içi eğitimin ne kadar büyük maliyetler istediği ortaya çıkacaktır. Uzaktan eğitim sistemleri ise buradaki birçok maliyet kalemini sıfıra indirebilir. Öncelikle, bir uzaktan eğitim sisteminde sınıf diye bir kavram yoktur. Kişi, alacağı eğitimi sistem üzerinden offline videolarla istediği zaman, online videolarla, yani webinar’lar ile birçok kişiyle aynı anda izleyerek alabilir. Bu da yukarıda saydığımız birçok maliyeti devreden çıkaracaktır.

Zaman Tasarrufu

Bir kurum için zaman çok önemli bir kavramdır. Para nasıl bir sermaye ise zaman da öyle bir sermayedir. Birden fazla şubesi bulunan bir kurum kurum içi eğitim düzenlediğinde her birine ayrı ayrı eğitim hazırlamak zorunda kalacaktır. Bu eğitimler belirli bir zamanda tamamlanabilecek veya tek bir yerde yapılacaksa çalışanların bu eğitim yerlerine gelmesiyle onların zamanlarından harcanmış olacaktır. Uzaktan eğitim sistemleri, online veya offline eğitim yöntemiyle çalışarak büyük bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Örneğin, bir konuyla alakalı bir saatlik bir eğitimi on şubesi olan bir kurumun eğitmenleri günde iki şubeye giderek beş günde tamamlayabilir. Ama bunun için bir saatlik bir eğitim videosu çekilip uzaktan eğitim sistemine yüklendiğinde çalışanlar bir saatte bu eğitimi alarak zamandan tasarruf sağlayabilirler. Bu da kurum için büyük bir avantajdır.

Etkili Öğrenme

Birebir ya da yüz yüze eğitimin en büyük sorunu eğitimde anlaşılmayan noktaların olması ve bunların ders içinde sorulmasıyla çözümlenebilmesidir. Kişi, soru sormaya vakit bulamazsa, sorduğu soruya cevap alamazsa, cevap alsa bile iyice öğrenemezse bu eğitim amacına ulaşmamış olacaktır. Ama uzaktan eğitim sistemlerinde böyle bir durum meydana gelmeyecektir. Çünkü, eğitmen tarafından canlı olarak yapılan eğitim de olsa, sisteme yüklenen eğitim videosu da olsa, bu videoların tekrar izlenme imkanı olacaktır. Bu da kişinin anlamadığı noktayı tekrar tekrar izleyerek anlamasını sağlayacaktır. Ayrıca, altyapısında eğitimci ile etkileşim imkanı olan uzaktan eğitim sistemlerinin, istediği kadar tekrar ettiği halde konuyla alakalı sorularına cevap alamayan kişilerin eğitimciye soru sorma imkanı sunması da etkili öğrenmeye olanak sağlayacaktır.

Daha Fazla Kişiye Ulaşma

Kurum içi eğitimlerin en büyük sorunlarından birisi yeni çalışanlara bu eğitimlerin tekrar tekrar verilmesi gerekliliğidir. Bir kurum, eğitim düzenlediğinde bu eğitim halihazırda bulunan çalışanlara uygulanmaktadır. Sonraki zamanlarda kuruma yeni katılacak çalışanlara da bu eğitimin verilmesi zorunluluğu doğarken, bunun için tekrar eğitim hazırlatmak gerekecektir. Ama, bir uzaktan eğitim sistemi ile eğitim veren kurum sonraki zamanlarda bu eğitimleri tekrar ve tekrar kullanabilir. Bu da, verilen eğitimin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri