YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

vedubox LMS bANNER

Her Okulun Mutlaka Kullanması Gereken Vedubox LMS Özellikleri

Eğitim teknolojilerinde yaşanan değişim son yıllarda baş döndürücü bir noktaya ulaştı. Birçok araç, internet, yazılım, bilgisayar, eğitimin geleceğini şekillendiriyor. Bazı alanlarda ilerleme yavaş da olsa, bir anda ihtiyaç ortaya çıkabiliyor. Son dönemde yaşadığımız pandemi gibi. Eğitimin uzaktan devam etmesi gereken dünya çapında salgında birçok devlet, eğitim sistemini uzaktan eğitime uygun hale getiremediği için sorunlar yaşadı. Bazı ülkeler de altyapıları uygun olduğundan buna geçişte çok zorlanmadılar. Ülkemiz de uzaktan eğitim sürecine iyi adapte olan ülkelerden birisidir. Kamunun kendi altyapısıyla sürece hızlıca uyum sağlayabilmişken, özel okulların doğal olarak bir altyapıya sahip olmamaları kendilerine sorun oluşturdu. Fakat, sektörde bu konuda uzman altyapılar sayesinde özel okullar da bu süreci hasarsız atlatabilecekler. Vedubox olarak okullara, dünya standartlarında uzaktan eğitim sistemi hizmeti sunarak okulların bu açıklarını kapatmalarına yardımcı oluyoruz. Altyapımızın sunduğu avantajlar sayesinde okullar, eğitim sistemlerini uzaktan eğitime dönüştürebilmektedirler.

Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimden daha detaylı ve zorlu bir süreçtir. Birçok öğretmen bu konuda zorluklar yaşayabiliyor. Aynı zamanda okullar da. Vedubox olarak kullanımı kolay bir ara yüze sahibiz ve birçok özelliğimiz sayesinde derslerin daha verimli işlenmesini sağlıyoruz. Bu yazımızda, her okulun mutlaka kullanması gereken LMS (learning management system) özelliklerimizden bahsedeceğiz.

Her Okulun Mutlaka Kullanması Gereken Vedubox LMS

Canlı Ders veya Sanal Sınıf

Klasik LMS sistemleri, ödev verilen, ödev takibi yapılan ve öğrencilerle ders kaynakları paylaşılan metin tabanlı ortamlardan oluşmaktadır. İnternet altyapısının müsaade etmemesi ve sunucuların hem maliyetli hem de yetersiz olması buna sebep oluyordu. Vedubox, canlı ders veya sanal sınıf olarak adlandırılan eşzamanlı dersler sunmaya olanak sağlamaktadır. Bu şu anlama geliyor: Öğretmen, öğrencileriyle bir sınıftaymış gibi ders işleyebilmektedir. Vedubox’ın canlı ders sistemi, etkileşime müsait, anlık mesajlaşma ve ses ve görüntü aktarabilme özelliklerine sahiptir. Öğretmen ayrıca tahtada ders işler gibi bir grafik tablet veya mouse yardımıyla da çizimler yapabilmekte ve istediği sayfa üzerinden bunu gerçekleştirebilmektedir. Bu, hem derslerin daha verimli işlenmesini sağlamaktadır hem de öğrencilerin derslerden sıkılmalarının önüne geçmektedir. Slayt harici eğitim materyallerinin kullanımı da öğrenimi çıktılarını artırmaktadır.

Vedubox’ın sanal sınıfında işlenen dersler istenirse kaydedilebilir ve daha sonra tekrar izlenebilir. Bu da yüz yüze eğitimde yer almayan harika bir özelliktir.

Eğitim İçerik Yönetimi

Uzaktan eğitim sistemlerinin olmazsa olmazı eğitsel dokümanlardır. Bunların öğrenciler tarafından ulaşılabilir olması, zengin medya ögeleriyle desteklenmesi, takiplerinin yapılması çok önemlidir. Vedubox olarak sunmuş olduğumuz eğitim içerik yönetim sistemi sayesinde her türlü dijital eğitim materyalini sisteme yüklemek mümkündür. İstenilen sayıda döküman, video, link, gömülü kod, html5 formatta scorm, etkileşimli video yüklenebilen sistemimizde öğrencilerin bunlarla ne kadar etkileşime geçtiği de ölçülebilmektedir. Öğrencilerin bu materyallere erişimi ve ne kadar kullandığına dair verilere ulaşabilen kurumlar, öğrencilerin derse olan ilgisini ve ders sonunda elde edeceği ders çıktılarını da ölçebilir ve herhangi bir olumsuz duruma müdahale edebilir. Böylelikle eğitim daha verimli hale getirilebilir.

Soru Bankası, Test ve Sınav Sistemi

Uzaktan eğitimde ölçme ve değerlendirme birçok klasik sistem için sorun teşkil etmektedir. Soruları sisteme entegre etmek, öğrencilerin sorularla etkileşimini ölçmek, sınav yapmak gibi özellikler klasik sistemlerde oldukça zor gerçekleştirilmektedir. Vedubox olarak bunu kolaylaştıran bir altyapı hazırladık. Öğretmenler sisteme kolayca soru ekleyebiliyor, bu sorulardan soru bankaları oluşturabiliyor, sınav yapabiliyor. Sisteme eklenen sorular farklı türlerde bile olabiliyor. Boşluk doldurma, eşleştirme, sıralama, test, yazılı, doğru yanlış soru türleriyle soru bankaları hazırlanabilmektedir. Bu soru bankalarından seçilen sorularla öğrencilere sınavlar yapılabilmekte ve bu sınavların sonuçlarına erişilebilmektedir. Test ve sınav hazırlamayı oldukça kolaylaştıran bu sistemimiz sayesinde uzaktan eğitimin ölçme ve değerlendirme ayağını tamamlayabilirsiniz. Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi konusunda da büyük kolaylıklar sağlayan sınav sistemimiz sayesinde uzaktan eğitimin kalitesini de artırabilirsiniz.

Raporlama ve Yönetim

Uzaktan eğitimin daha kaliteli hale getirilebilmesi için verilerin ölçülmesi ve raporlanması önemlidir. Hangi öğrenci ne kadar derse girmiş, hangi öğretmenin dersine uzun süreli katılım gerçekleşmiş, dersler sonradan kaç kere tekrar edilmiş, içerikler ne kadar kullanılmış gibi birçok veri eğitimin kalitesini ve verimini ölçmek adına kullanılabilir. Vedubox kullanıcıları, öğretmen, yönetici vb. gibi rollerde çeşitli raporlar elde edebilmekte, bu verileri anlamlı çıktılar olarak alabilmektedir.

Bunlara ek olarak Vedubox, çeşitli kullanıcı rollerine ders ekleme çıkarma, öğrenci kontrolü gibi yönetim yetkileri sunmaktadır. Bu sayede öğretmen istediği zaman dersini oluşturabilir, öğrencilerini kontrol edebilir, öğrenci ekleyip çıkarabilir.

Yönetici rollerinde ise ders takibi, ders raporu alma, ödeme bilgilerine ulaşma gibi imkanlar da bulunmaktadır. Bu da birçok yönetim işinin online olarak gerçekleştirilmesine olanak tanır.

Video Ders Kütüphanesi

Klasik LMS altyapılarında video dersler veya canlı ders imkanı bulunmayabilir. Videolar genelde link olarak eklenir ve sisteme gömülür. Vedubox, hem canlı derslere olanak tanır hem de bu derslerin kayıtlarının saklanmasını sağlar. Kayıtları saklanan derslere daha sonradan tekrar erişilebilir ve ders tekrarı yapılabilir. Ayrıca, sisteme doküman olarak video da yüklenebildiğinden bu videolara da erişim oldukça kolaydır. Uzaktan eğitimin en önemli noktalarından birisi olan istenildiği kadar ders tekrarı bu sayede mümkündür.

Anket, Ödev ve Duyuru

Ders sırasında öğrencilere soru sorup onlardan dönüş almak yüz yüze eğitimde oldukça basittir. Fakat online derslerde bu oldukça zordur. Bunun önüne geçmek için Vedubox olarak anket ekleme imkanı sunmaktayız. Anketlerle ders sırasında doğru yanlış soruları sorularak konunun pekiştirilmesi sağlanır. Veya başka amaçlarla da bu anket özelliği değerlendirilebilir. Böylelikle etkileşimli bir ders ortamı sağlanır ve ders konusunun pekiştirilmesi sağlanır.

Ayrıca Vedubox’ta ödev ekleme ve duyuru da yapılabilmektedir. Öğretmen, öğrencilerine bir sonraki ders için ödev verebilir ve öğrenciler ödevin konusuna bu sistem aracılığıyla ulaşabilir. Ders ile ilgili duyurular da bu sistem üzerinden gerçekleştirilebilir.

Online Ödeme

Bu özellik ise kurum yöneticilerinin işini kolaylaştırmaktadır. İyzico tabanlı ödeme yöntemimiz sayesinde velilerden online ödeme alınabilmektedir. Bu hem ödemeleri daha iyi kontrol edebilmeye olanak sağlamaktadır hem de velinin ücret ödemek için kuruma gelmesine gerek bırakmamaktadır. Ödemeleri bu sayede kontrol edebildiğiniz gibi yönetim paneli üzerinden de hangi velinin ne kadar ödeme yaptığını görebilirsiniz. Kurum yönetimi adına işleri oldukça kolaylaştıran online ödeme yöntemi, yurtdışına iş yapan kurumlar için de PayPal’ı desteklemektedir.

Tüm bu özelliklere ek olarak kurumlara oldukça büyük faydalar sağlayan özelliklerimiz de bulunmaktadır. Vedubox’ı tanımak ve denemek için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri