YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

zoom toplantilar vedubox ile daha guvende

ZOOM Toplantıları Vedubox ile Daha Güvende

Zoom toplantıları hemen her gün konuştuğumuz bir konuya dönüşmüş durumda. Eğitim-öğretim ve iş dünyasının online ortama taşındığı karantina günlerinde Zoom oldukça sık kullanılan bir program haline geldi. COVID-19 salgınının Türkiye’ye ulaşmasıyla milyonlarca kişinin dijital eğitime geçmesi zor bir deneyim. Bu süreçte teknik altyapı sorunlarımızın yanında siber güvenliğimizin de ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı.

Zoom üzerinden yapılan görüşmelerde delinen güvenlik önlemleri medyada sıklıkla yankı buluyor. Zoom kullanıcıları, katılımcıların kimlik bilgilerinin çalınması, banka hesaplarından para çekilmesi, görüşmelerin hacklenip uygunsuz görüntülerin yayımlanması gibi talihsiz deneyimler paylaşıyor. Çeşitli şekillerde gerçekleştirilen hack iddiaları üzerine gözler Zoom’a çevrildi. Ancak bu gibi iddiaların Zoom kaynaklı olduğu her zaman teyit edilmiyor.

En son İstanbul Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğretmenlerin kişisel gelişimleri için ortaya çıkardığı, ‘Kendini Geliştir Geleceği Değiştir!’ online seminerlerine kayıt olan 4552 öğretmenin kişisel verilerinin ifşa edilmesi üzerine gözler Zoom’a çevrilmişti. MEB, hacker saldırısının ilk tespitlere göre bu programın web sitesinde gerçekleştiğini, Zoom ile doğrudan alakalı olmadığını belirtti.

Zoom Toplantıları Ne Kadar Güvenli?

Elbette Zoom da dahil olmak üzere tüm yazılım programlarının sürekli güvenliğini güçlendirmesi gerekiyor. Bu sektörün olmazsa olmaz ihtiyacı. Özellikle bir yazılım dünya çapında dikkat çektiği zaman kötü niyetli kullanıcının da ilgisinden kaçmıyor. Zira Zoom’un kullanıcı sayısının tüm dünyada hızla artması hackerların da aynı hızla dikkatini çekti.

Hackerların aktiviteleri önlemek için görüşmeleri şifreleme, bir süre sonra görüşmeleri kilitleme, iyi antivirüs ve antimalware yazılımları kullanma gibi önlemlerin yardımcı olabileceği uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Zoom toplantıları ve muadillerinin güvenlik açıklarına dair bilgiler göz önüne alındığında Zoom’un güvenli bir deneyim için tek başına yeterli olmadığı görülüyor. Bu da demektir ki siber güvenliğin bir odağı da kullanıcılar ve Zoom ile entegre servis sağlayıcılar.

Üsküdar’daki örnekte olduğu gibi Zoom ile entegre olan sitelerin ve altyapıların güvenliği de sorgulanabilir. Zoom toplantıları ile entegre çalışan internet sitelerinin ve servis sağlayıcıların güvenliğine dikkat edilmeli. Sizi Zoom’daki olası güvenlik açıklarından korurken kendisi açık vermeyecek servis sağlayıcılarına ihtiyaç var.

Vedubox Güvenlik Konusunda Ne Sağlar?

Vedubox, Zoom entegreli yazılımlar içinde güvenli olmasıyla ön plana çıkıyor. Vedubox, video konferans ve webinar modüllerinde kullanıcılarına Zoom’un lisanslı versiyonu ile entegre halde video konferans ve webinar hizmeti sunuyor.

Zoom sadece toplantı ortamı sağlarken Vedubox aynı zamanda ofis görevi görüyor. Kullanıcıların Zoom’a giriş yapmadan Vedubox üzerinden Zoom kullanması mümkün. Ancak Vedubox sistemi üzerinden ödeme bilgileri verilerek Zoom üyeliği satın alınması mümkün değil. Sistem bu konuda bir güvenlik zaafiyeti barındırmıyor.

Vedubox, hem şirketlerdeki uzaktan çalışma ve toplantı pratikleri hem de milyonlarca öğrenci ve öğretmenin kullandığı online eğitim için rahatlıkla kullanılan, iyi işleyen bir güvenlik sistemine sahip. Vedubox ekibi, Zoom üzerine ayrı bir özel güvenlik katmanı kuruyor. Toplantı linklerinin dağılımı ve toplantı güvenliği maksimuma çıkıyor. Toplantı bittiği anda link ortadan kayboluyor.

Kullanıcıların kişisel bilgileri, yüksek güvenlikli Microsoft Azure sunucularında saklanıyor. Ayrıca, Vedubox, Kişisel Verilerin Korunması kuralları konusunda kullanıcıları bilgilendirme konusunda sorumluluk sahibi bir platform.

Vedubox, sağladığı içerikle iş yerlerine, eğitim verenlere ve eğitim alanlara güvenli bir ortam sağlıyor. Türkiyenin önde gelen pek çok kurumsal firması Zoom ile entegreli Vedubox kullanarak kaliteli ve güvenli hizmet alıyor.

Deneme sürümü almak için lütfen bu bağlantıdan kaydolun www.vedubox.com/demo-talep/

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri