YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

videoegitim ile pasif gelir

Video Eğitim Üreterek Pasif Gelir Elde Etmek

Online eğitim günümüzde birçok insan için yeni alanlar keşfetmek, mevcut alanda daha fazla tecrübe edinmek anlamına geliyor. Tüm dünyada milyonlarca insanın profesyonel yaşamlarına katkı sağlayan online eğitimler büyük bir pazar oluşturmuş durumdalar. 2020 yılı için tahmin edilen büyüklüğün üstüne çıkan bu pazarın önümüzdeki yıllarda 300 milyar dolar seviyelerine çıkması bekleniyor. Dolayısıyla online eğitim hazırlayıp online eğitim platformlarına yüklemek de birçok kişi için cezbedici konuma gelmiş durumda. Online eğitimlerin temelinde video içerikler bulunduğundan, video eğitim üretmek de diyebiliriz. Video eğitim üretip satışa sunmak ise pasif gelir konumunda değerlendirilmektedir.

Pasif Gelir Nedir?

En basit tabiriyle pasif gelir, tam zamanlı olarak çalışılmayan, belirli bir süre harcanıp üretilen ürünlerin satışıyla elde edilen gelirdir. İnternet teknolojileri pasif gelir kavramını hayatımıza yerleştirmiş durumda. İçerik üretimi, Youtuber’lık, video eğitim üretimi, stok fotoğrafçılığı gibi birçok konuda pasif gelir elde etmek mümkündür. Pasif gelir elde ederken, geliri getiren ürünün belirli bir zamanda üretilip satışa sunulması önemlidir. Fakat bu, bu ürüne daha sonra destek verilmeyeceği anlamına da gelmemektedir. Özellikle video eğitimlerde, bu eğitimi alan öğrencilerin sorularına yanıt vermek, problemlerle ilgilenmek gibi birçok konuda mesai harcamak gerekecektir. Dolayısıyla profesyonel alanda nasıl ciddi bir mesai harcanıyorsa bu alanda da ihtiyaç doğrultusunda mesai harcanmalıdır.

Video Eğitimlerle Pasif Gelir Elde Etmek

Video eğitimler üretmek günümüzde yaygınlaşan ve birçok uzmanın tecrübelerini aktarmak ve para kazanmak için tercih ettiği bir yoldur. Video eğitim üretmek kolay gibi gözükse de birçok önemli noktası vardır ve bunlara dikkat edilmelidir. Video eğitimlerin ciddiyetle ve eğitim yöntemlerine uygun bir şekilde hazırlanması ve sunulması çok mühimdir. Örneğin, konu konu gidilmesi, video sürelerinin odaklanmayı bozmayacak şekilde belirlenmesi, yardımcı materyallerin üretilmesi, video içeriklerinin açıklayıcı ve konuyu tam olarak anlatacak şekilde olması gibi birçok detayı bulunmaktadır.

Video içerikleri ve eğitim materyallerinin oluşturulmasının ardından bu eğitim seti hazırlanmış olur. Bunları uygun platformlara yükleyerek pasif gelir elde edilmeye başlanabilir.

Video Eğitim Nasıl Yapılır?

Video eğitim hazırlamak düşünüldüğü kadar basit değildir ama çok da zor değildir. Bazı önemli noktalara şu şekildedir:

Analiz

Ciddi bir video eğitim hazırlamak ve bundan pasif gelir elde etmek için sağlam temelli bir eğitim oluşturulmalıdır. Bunun da ilk basamağı analizdir. Eğitmen, öncelikle hedef kitlesini analiz etmelidir. Hazırlanacak eğitim hangi kitleye hitap edecek, hangi düzeyde insanlar bu eğitimi alacak, eğitimden ne bekliyorlar gibi sorulara cevap verecek hedef kitle analizi sayesinde başarılı bir video eğitim hazırlanabilir. Bir de rakip analizi yapmak gerekir. Daha önce bu konuyla alakalı nasıl video eğitimler hazırlanmış, bunların güçlü ve zayıf yanları nelerdir, nelere değinilmiş nelere değinilmemiş gibi birçok soruya cevap aranarak rakiplerden daha iyi bir eğitim hazırlamak mümkündür. Haliyle analiz aşaması eğitimin en önemli aşamasıdır.

Tasarım

Bu aşamada, analizde elde edilen verilere göre eğitim tasarımı yapmak gerekir. Eğitim tasarımı yapmak içerikleri tasarlamak değildir. Tasarım aşamasında, analizde elde edilen verilere göre eğitim içerikleri belirlenir, bu içeriklerin nasıl sunulacağına karar verilir. Video eğitim için bir yol haritası oluşturulur ve buna göre çalışmalar yapılır.

Geliştirme

Analiz ve tasarım aşamalarında elde edilen verilerle video eğitimleri hazırlama kısmı geliştirme aşamasıdır. Geliştirme aşamasında video eğitim içerikleri hazırlanır ve önceki aşamalarda karar verilen noktalara göre bu video eğitimler oluşturulur. Örneğin, videoda eğitmen gözükecek mi, basit mi anlatacak karmaşık mı anlatacak, örneklere ne kadar yer verecek, etkileşim sağlayacak mı, ödev oluşturacak mı, materyal hazırlayacak mı, tüm bu soruların cevaplarına geliştirme aşamasında cevap verilir ve video eğitim seti oluşturulur. Geliştirme aşaması teknik çalışmanın en çok olduğu aşamadır. Bu aşamaya dikkat etmek çok mühimdir zira pasif gelir getirecek ürün bu aşamada ortaya çıkar.

Uygulama

Video eğitim içeriklerini hazırlamak tek başına yeterli değil. Bunları bir de hedef kitleye uygulamak gerekir ki pasif gelir elde edilmeye başlanabilsin. Doğal olarak bu aşamada, video eğitimlerin sunulacağı platformlara karar verip bu platformlarda yer alma gerçekleşmelidir. Hangi platformda yer alınmalı, bunların komisyon ücretleri nedir, hitap edilen kitlenin büyüklüğü nedir gibi sorulara cevap aranarak platformlar belirlenmelidir. Pasif gelirin yüksek olması bu soruların cevaplarına göre gerçekleşir. Belki de pasif gelir bir süre sonra ana çalışma odağı haline gelebilir.

Değerlendirme

Son olarak bir video eğitimi uyguladıktan sonra değerlendirme aşaması yer alacaktır. Öğrencilerin aldığı sonuçlar, verdiği geri dönüşler, ortaya çıkan ihtiyaçlar ve problemler değerlendirme aşamasında eğitmene büyük fayda sağlayacaktır. Hatta, eğitim uzmanları eğitim tasarımı yaparken bu aşamayı yukarıdaki dört aşamanın her birinde ayrı ayrı değerlendirmektedirler. Yani, kısıtlı kitlelere analizden bahsetmek, tasarımı anlatmak, geliştirirken destek almak gibi birçok konuda değerlendirme yapılabilir. Değerlendirme aşaması video eğitimin mükemmelleşmesi açısından çok önemlidir. Bu aşamayı çok iyi gerçekleştirmek, video eğitim kalitesini artırır, sonraki video eğitimler için büyük tecrübe sağlar.

Video Eğitim Satış Platformları

Video eğitim hazırlamak ve pasif gelir elde etmek kulağa çok hoş gelse de bu eğitimleri satışa dönüştürebilmek için online eğitim platformlarından destek almak gerekecektir. Dünyada, video eğitim hazırlayıp bunları satış sunmak için birçok online eğitim platformu yer almaktadır. Fakat bazıları, alanında kendisini kanıtlamış kişileri eğitmen olarak kabul etmekte, bazıları herkesi kabul ederken yüksek komisyon ücretleri talep etmekte ve bazıları da çok küçük bir kitleye hitap etmektedir. Doğal olarak eğitmenler hangisinde yer alacağına karar verememektedir. Video eğitimleri kendi sitesi üzerinden yayınlamak isteyen kişilerin karşısına da altyapı ve ödeme alma gibi problemler çıkmaktadır.

Tüm bunları düşündüğümüzde, Vedubox olarak sunmuş olduğumuz online eğitim satış platformunu tavsiye edebiliriz. Vedubox olarak uzun yıllardır eğitim sektörü için geliştirdiğimiz altyapımızı video eğitim üreticileri için pasif gelir aracı olarak da sunuyoruz. Online eğitim satış platformumuz, video eğitim hazırlayan tüm eğitmenlere açıktır. Bu platform sayesinde kullanıcı yönetimi yapabilir, eğitim içerikleri paylaşabilir, online soru bankası hazırlayabilir ve online sınavlar gerçekleştirebilir, sertifika hazırlayabilir ve sunabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, alanında güvenilir ödeme araçlarının entegre edildiği sistemimiz sayesinde online ödeme de alabilirsiniz.

Vedubox online eğitim satış platformu bir LMS’ten beklenen tüm özelliklere sahip olmakla birlikte sertifika verme, ödeme alma gibi avantajlara da sahiptir. Ayrıca, hiçbir teknik bilgi gerektirmemekte ve bir sunucuya da ihtiyaç duymamaktadır. Yani Vedubox online eğitim platformuna video eğitimlerinizi yükleyerek başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Vedubox online eğitim satış platformu hakkında bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri