YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

uzaktan egitimde verimlilik

Uzaktan Eğitimde Verimliliği Arttırmanın 8 Yolu

İnternetin hayatımızdaki etkisini artırmasıyla uzaktan eğitim de git gide popüler hale geldi. Bilginin her yere kolayca ulaşabilmesini sağlayan uzaktan eğitim, gerçekten çığır açan bir gelişme. Ancak uzaktan eğitimin verimliliği kendiliğinden artmıyor. Maksimum verimliliğe ulaşabilmenin yolu, yalnızca iyi tasarlanmış bir öğretim programından geçiyor.

İşte uzaktan eğitimde verimliliği arttırmanın 8 yolu.

Öğretme kabiliyetlerinizi adapte edin

Uzaktan eğitimde öğretim süreci, sınıftaki geleneksel öğretim biçimleriyle kıyaslandığında farklı bir tecrübe. Bir sınıfa liderlik etmekte başarılı olabilirsiniz ancak fiziksel iletişimin olmaması enerjinizi düşürebilir. Bu nedenle iletişim ve öğretme kabiliyetlerinizi bu yeni duruma göre değiştirmeli ve geliştirmelisiniz.

Sözel ve görsel iletişim yetenekleri uzaktan eğitim için çok önemli. Kullanıcılarınızın dikkatini üzerinizde tutabilmek için efektif bir beden dili, düzgün bir ses tonu ve işitsel ve görsel açıdan yeterli teknik araçları kullanabilme becerisi gerekiyor.

İletişim yolları geliştirin

İletişim tüm öğrenme biçimlerinin anahtarıdır ve uzaktan eğitim de bir istisna değil. Kullanıcılarla eğitmenler arasında pozitif ve faydalı bir diyalog etkili bir öğrenme için hayati önem taşır. Uzaktan eğitimde kullanıcılarınızla aynı çevreyi paylaşmadığınız için bu etkili iletişimi sağlamak adına çok dikkatli olmalısınız.

Kullanıcılarınızı tanımalı, onların güçlü ve zayıf yanlarını bilmelisiniz. Buna bir tamamlayıcı olarak, öğrencilerinize görüntülü aramalar ve iyi yazılmış metinler gibi çeşitli kanallar aracılığıyla hızlı feedback sağlamaya önem vermenizi öneriyoruz.

Vedubox gibi e-öğrenme sistemleri size kullanıcılarla iletişim kurmak için pek çok alternatif sunar. Word, PDF, video gibi çeşitli dosya formatlarında ekran paylaşımı yapabilirsiniz. Kullanıcıların mikrofonlarını aktif hale getirerek ders sırasında tıpkı aynı sınıftaymış gibi ders fikirlerini paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Harika, değil mi?

Medya olanaklarından yararlanın

Medya kullanımı uzaktan eğitimdeki en önemli faktörlerden biri. Derslerinizi kullanıcılar için öğretici ve çekici hale getirmek için çeşitli medya formlarına ihtiyacınız var. Uçsuz bucaksız internet kaynakları sayesinde buna kolayca erişebilirsiniz.

Medya formlarının çeşitli olması verimliliği artırmak için çok önemli çünkü herkes farklı bir yöntemle öğrenir. Örneğin, görselleştirme pek çok kullanıcı için faydalı bir öğrenme şekli. Ders materyallerinin yanısıra bilgilendirici grafikler ve videolar gibi ilgi çekici görsel materyaller kullanabilirsiniz. Oyunlar bulup kullanıcılarla paylaşmak da güzel bir seçenek.

Bulut teknolojisi kullanın

Bulut (cloud) tabanlı öğrenme, kullanılabilen kaynakların çevrimiçi ortamda saklanmasını içeren öğrenme biçimidir. Yüksek hafıza kapasitesiyle bulut teknolojisi, kaynaklarınızı saklayıp paylaşmanız için ideal bir ortam sunar. Böylece dosyalarınız kolayca erişilebilir ve kalıcı hale gelir.

Bulut teknolojisi kullanmak materyallerinizi düzenlemenize ve not tutmanıza da yardımcı olur. Kullanıcıları da kendi materyallerini paylaşmaya teşvik edebilirsiniz.

Tartışma forumları başlatın

Bir konuyu sınıfta tartışmak, öğrenmek için etkili bir yol ve bu yol, kullanıcılar için sadece ders dinlemekten çok daha eğlenceli ve akılda kalıcı. Bu nedenle kullanıcılar aynı fiziksel ortamı paylaşmasalar bile onların birbiriyle kaynaşmasını sağlamalısınız. Tartışma forumları kullanıcıların kaynaşmasını sağlarken katılımlarını artıracaktır.

Tartışma forumları bu zemini sağlayabilmek için etkili bir seçenek. Bir konu başlatıp onları yorum yapmaya davet edebilirsiniz. Kendilerini ifade etmek böylece kolay olacaktır. Unutmayın ki kullanıcılar, ders verenlerden öğrendikleri kadar birbirlerinden de öğreniyorlar.

Kendi kendine öğrenme sürecine yardımcı olun

Kullanıcının öğrenmeye isteki olması, uzaktan eğitim için önemli. Bu nedenle uzaktan eğitimin bir parçası da kendi kendine öğrenme diyebiliriz. İyi bir eğitmen de yararlı alıştırmalar sağlayarak bu kendi kendine öğrenme ihtiyacına cevap vermeli.

Kullanıcıların kendi kendilerine öğrenme sürecindeki sorularına tatmin edici cevaplar vermek için çaba göstermelisiniz. Ayrıca unutmayın ki bazı kullanıcılar diğerlerine göre daha ilgili ve heyecanlıdır. Onlara yardım etmek ve daha fazla öğrenmelerini sağlayabilmek için ek kaynaklar verebilmek güzel bir detay.

Esnekliği teşvik edin

Uzaktan eğitimin avantajlarından biri de zaman esnekliğine elverişli olması. Eğer siz de bir eğitmen olarak bu esnekliğin bir parçası olursanız öğrencilerinizin genel verimliliğini artırabilirsiniz.

Herkesin müsait ve verimli olduğu zaman dilimleri farklıdır. Siz de makul teslim süreleri koyarak öğrencilerinizin üretkenliğini destekleyebilirsiniz. Ancak öğrencilerinizin çalışmaktan kopmasını engellemek adına esnekliği dozunda tutmak önemli.

Kapsamlı bir değerlendirme yapın

Kullanıcıların bilgisini ölçmek, öğrenme sürecinin bir parçası. Uzaktan eğitimde gözlemlemek için sınırlı imkanınız var. Bu nedenle, kapsamlı sorular hazırlamalı ve etkili bir değerlendirme yapmalısınız.

Kullanıcılarınızla fiziksel iletişiminiz olmasa bile eğer onlara dikkatle hazırlanmış sorular verirseniz eksik noktalarını kolayca fark edip bu eksikliklerin bazılarını kapatabilirsiniz. Mesafeler karşısında iyi bir değerlendirme metodu verimliliği artırmak için son derece önemli.

Şimdiye kadar öğrenmeyi kolaylaştırmak adına çok yol kateden uzaktan eğitim, bu öneriler sayesinde daha da geliştirebilir. Böylece her yaştan kullanıcı, bilgiyi nerede ne zaman isterlerse kolayca edinecek ve öğrenme sürecinden tatmin olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri