YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

SCORM Nedir & En İyi SCORM Yazma Araçları

En iyi SCORM yazma araçları, ilgi çekici ve SCORM uyumlu öğrenme içeriği oluşturmanıza yardımcı olur. Peki SCORM nedir? Neden SCORM uyumlu içeriklere ve uzaktan eğitim platformlarına ihtiyacınız var?

Online ve hibrit eğitimin yaygınlaşmasıyla farklı teknolojiler ve kavramlar daha fazla görünür oldu. SCORM da bunlardan biri. Sunduğu farklı kolaylıklar sayesinde online ve hibrit eğitim veren eğitmenler için SCORM nedir ve nasıl kullanılır sorularına cevap vermek büyük önem kazanıyor. 

Bu blog içerisinde,

  • SCORM nedir ve nasıl çalışır?
  • SCORM’un sunduğu avantajlar nelerdir?
  • En iyi SCORM yazma araçları nelerdir? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

SCORM nedir?

SCORM, Paylaşılabilir İçerik Nesnesi Referans Modeli anlamına gelir.

Daha iyi anlamak için küçük parçalara bölelim.

Paylaşılabilir İçerik Nesnesi (SCO), çeşitli platformlarda ve araçlarda yeniden kullanılan SCORM paketinin bileşenlerini ifade eder. Bu paketin farklı unsurları SCORM ile uyumlu olduğunda, öğrenme içeriği de öğrenim yönetim sistemi platformları veya araçları ile uyumlu çalışır.

Referans Modeli kavramı, SCORM’un online eğitim sektöründe çalışan herkesin anlayabileceği ve sistemlerinde uygulayabileceği bir standart olduğunu belirtir. Bu standartlar herkesin uyum sağladığı kurallardır.

Özetlemek gerekirse, SCORM, online eğitim yazılımı için kullanılan bir teknolojik standarttır. Online eğitim kurslarınızı oluşturmanız ve yaygınlaştırma sürecine kılavuzluk eder.

SCORM’un Faydaları

SCORM, yazılımcılar, eğitmenler ve öğrenciler için çeşitli kolaylıklar ve avantajlar sunar. Bu avantajlara bazı örnekler şöyle sıralanabilir:

Kolay Paylaşım

SCORM sayesinde eğitim içeriğini bir platformdan diğerine aktarmak oldukça basit. Ayrıca, SCORM uyumlu kurslarda, içeriği bir SCORM paketine yüklemek ve üzerinde değişiklik yapmak az zaman alır ve kolaydır.

Düşük Maliyet

SCORM sayesinde, eğitmenlerin eğitimi farklı sistemler için özelleştirmesine gerek kalmaz. Böylece ek araçlara ihtiyaç duymadan öğrenme içeriğini başka bir platforma aktarabilirsiniz.

Daha Fazla Kontrol

Öğrencilerin başarısını ve gelişimini takip etmek online eğitimin önemli bir bileşeni. İster kurumsal ister akademik bir ortamda yapın, bu oldukça gerekli. SCORM kursları, öğrenci ilerlemesini ve eğitim verimliliğini takip etmeyi kolaylaştırır.

Kişiselleştirilmiş Öğrenme Yolu

SCORM, eğitim yapısını özgürce geliştirmenizi sağlar. Kullanıcıların her eğitim modülünü görüntüleme biçimini seçebilirsiniz. Bu özellik, kişiselleştirilmiş ve esnek öğrenme deneyimleri oluşturmanız için size özgürlük tanır.

En iyi kursu oluşturmak için SCORM geliştirme araçlarını kullanın.

SCORM Eğitimleri Nasıl Çalışır?

Bir online eğitim oluşturmak için SCORM uyumlu geliştirme aracı kullanıldığında, Zip klasörü elde edilir. Bu Zip klasörünü öğrenim yönetim sistemine (ÖYS) yüklemeniz gerekir

Bu şekilde, sisteme kayıtlı her bir kullanıcıların kursa erişimi sağlanır. SCORM sayesinde, kullanıcılar herhangi bir tarayıcıdan eğitime ulaşır. Ardından, ÖYS öğrencilerin ilerlemelerini izlemek ve raporlamak için veri toplar. Burada SCORM hangi verilerin elde edileceğini belirler.

Örneğin, SCORM eğitimleri:

  • kullanıcıların öğrenme yolunda olduğu yerleri,
  • başarısız, başarılı, tamamlamış ya da eksik bırakmış gibi öğrenci statülerini,
  • derslere ve ödevlere harcanan zamanı,
  • öğrencilerin geçme notlarını,
  • sistem içindeki etkileşimleri takip etmenizi sağlar.

Ayrıca online eğitiminizi oluşturmak ve yönetmek için başka seçenekleriniz de var. Örneğin, SCORM Cloud bir SaaS eğitim dağıtım platformudur. Ancak SCORM Cloud, bir ÖYS’nin ya da Vedubox gibi hepsi bir arada online eğitim platformlarının sunduğu tüm özellikleri sunmaz.

Sanal kütüphaneler, öğrenme yolları, sertifikalandırma, oyunlaştırma, e-ticaret özellikleri SCORM Cloud’da bulunmaz.

En İyi SCORM Yazma Araçları

Sıfırdan bir online eğitim kursu oluşturmayı mı planlıyorsunuz? Veya mevcut içeriğinizi geliştirmek isteyebilirsiniz. Öğrenme materyalinizi daha iyi bir SCORM uyumlu öğrenim yönetim sistemine taşımakta sorun mu yaşıyorsunuz?

Tüm bunlar için en iyi SCORM yazma araçlarını kullanabilirsiniz. Daha ilgi çekici ve kullanımı kolay online eğitim kursları için en iyi dijital içerik geliştirme araçlarına göz atın.

SCORM uyumlu dijital içerik geliştirme araçlarına ilişkin bazı örnekler şöyle sıralanabilir:

Articulate

Articulate ile ilgi çekici kurs içeriği, sunum ve animasyonlar oluşturabilirsiniz. Bu araç size etkileşimli online ders, online sınav ve sunum hazırlama araçları sağlar.

Camtasia

Camtasia, görebileceğiniz en iyi dijital içerik geliştirme araçları arasında. Bu araç ayrıca ekran kaydına izin verir ve çeşitli diğer kayıt düzenleme özelliklerine erişim sağlar.

iSpring

iSpring, kullanımı kolay araçları ve pratik çözümleri ile LMS kullanımını iyileştiriyor. Flash, HTML5, SCORM dönüştürme teknolojileri ile sunumlarınızı zenginleştirebilir ve çeşitli dosyalar oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri