YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

online sinavin avantajlari

Online Test ve Sınav Sisteminin 7 Temel Avantajı

Gelişen internet teknolojisi, online sınavın avantajları ile birlikte eğitim sektöründe fark yaratıyor. Online eğitimin yükselişiyle birlikte online sınav da dijitalleşmedeki payını artırıyor.

Veli toplantıları, ödevler, oyunlaştırma, canlı dersler, video dersler gibi öğrenme sürecinin tüm görevlerini içeren eğitimde genel bir dönüşüme tanık oluyoruz. Çevrimiçi sınavlar da bu evrimsel dönemin bir parçası olarak karşımızda.

Geleneksel yöntemlerle yapıldığında zaman alan ve maliyetli olan birçok eğitim faaliyeti, çevrimiçi sistemlerin gelişmesiyle dakikalar içinde yapılabiliyor.

Eğitim sektöründeki süreçleri kolaylaştıran çok sayıda çevrimiçi sistem ve araç var. Bunlardan biri de online sınav çözümleri. Eğitim kurumları, şirketler ve eğitmenler; öğrencilerin gelişimini test etmek ve eğitimin verimliliğini ölçmek için çevrimiçi sınavlardan yararlanabilir.

Hem değerlendirilen kullanıcılar hem de değerlendiren kurum, çevrimiçi sınav sistemlerinden büyük avantajlar elde edebilir. Ancak avantajlardan önce, online sınavın nasıl çalıştığını anlayalım.


Online sınav sistemi nasıl çalışır?

Online sınav, kolayca hazırlanabilir ve en son teknolojiler sayesinde güvenle uygulanabilir. Peki, online sınavlarınızı nasıl hazırlayabilirsiniz?

Kullanacağınız teknolojiyi seçin 

İlk adım, online sınavınız için kullanmak istediğiniz teknolojiyi seçmektir. Online sınavlarınız için kullanabileceğiniz, farklı özelliklere sahip çeşitli seçenekler var. Vedubox, online sınavlarınızı tüm eğitime entegre olarak verebileceğiniz entegre bir platformdur. Bu sayede kullanıcılar, diğer eğitim içeriklerine ulaştıkları hesaptan sınava girebilirler.

Sorularınızı oluşturun

Bu teknolojiler sayesinde sistem tarafından desteklenen farklı formatlarda sorular oluşturabilir ve bu soruları soru bankanıza yükleyebilirsiniz. Bu formatlar boşluk doldurma, çoktan seçmeli, serbest metin vb. olabilir.

Sorularınızı oluşturduktan sonra bu sorular arasından seçim yaparak testler oluşturabilirsiniz. Sınavınızı oluşturmak için testlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Sınavınızı daha ilginç hale getirmek için resim, ses veya video ekleyebilirsiniz.

Kurallarınızı ve tercihlerinizi belirleyin

Online sınavlarınız tamamen özelleştirilebilir. Kullanıcılar, sınava başlamadan önce, kurallar konusunda onlara rehberlik ettiğiniz tanıtımı okuyabilir. Böylece tüm kurallar ve beklentiler net hale gelir. Diğer yandan, isterseniz, bunları kendiniz açıklamak ve sorularını yanıtlamak için canlı bir görüşmeyle başlayabilirsiniz.

Sorular için sabit bir sıralama belirleyebilir veya kullanıcılarınızın soruları istedikleri sırayla cevaplamasına izin verebilirsiniz. Sınav için bir zaman sınırı belirleyebilir veya kullanıcıların istedikleri zaman sınava girmelerine izin verebilirsiniz.

Ayrıca kullanıcılarınızın sınav sırasında hesap makinesi, mesajlaşma, kitap gibi hangi kaynakları, cihazları ve teknolojileri kullanabileceğine karar verebilirsiniz. Ayrıca gerçek bir gözetmen kontrolünde olan bir sınavı da tercih edebilirsiniz.

 Sınavı uygulayın ve sonuçları değerlendirin

Kullanıcılarınızı online sisteme kaydederek veya linki paylaşarak sınava davet edebilirsiniz. Kullanıcılarınız için sınava katılmak her iki şekilde de pratik ve kolaydır; ancak, birkaç farklılık vardır. Onları kaydettiğinizde, cevapları değerlendirmek sizin için çok daha kolay.

Sınavdan sonra, tercihinize ve soru formatlarına göre yanıtlarını otomatik veya manuel olarak değerlendirebilirsiniz. Bu, çevrimiçi sınavın önemli avantajlarından biridir. Dilerseniz sonuçları sistem içinde de paylaşabilirsiniz.

Vedubox Exam ile çevrimiçi sınavın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 


Online Sınavın Avantajları

Çevrimiçi bir sınavın nasıl hazırlanıp uygulanacağını anlamak bile, çevrimiçi sınavın avantajlarını bilmemize yardımcı olur. Ancak, özellikle bahsetmek istediğimiz temel faydalar var.

1. İnsanların dijital araç kullanma alışkanlığı

Teknolojinin gelişiminin her adımıyla beraber, insanlar dijital araçları daha fazla kullanıyor. Zamanla bu dijital araçları her alanda kullanmak alışkanlık haline geldi. Günümüzde eğitim, alışveriş, ödeme, eğlence gibi birçok günlük aktivite dijital araçlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Edinilen bu alışkanlıklar sayesinde kullanıcıların eğitim için bu dijital araçları verimli kullanmaları kolaylaşıyor. Bu dijital araçları kullanmak, çevrimiçi sınav sistemlerinin her detayını kolayca öğrenmenizi sağlar ve kullanıcılarınız da sistemi kolayca anlayabilir.

2. Yönetime dair işlerin azalması

Her türlü kurum ve kuruluş için sınav kağıtlarının basımı ve dağıtımı, adayların sınav sürecinde izlenmesi, sınav bitiminden sonra cevap kağıtlarının tek tek toplanması ve değerlendirilmesi gibi idari işler, büyük zaman ve mali kayıp yaratıyor.

Bu tür maliyetleri azaltmak için online sınav sistemlerinin sağladığı birçok teknik özellik bulunuyor. Bu özellikler online sınavın avantajları arasında kurum, kuruluş ve özel eğitmenler için hem maddi hem de zaman yönetimi açılarında büyük kolaylık sağlıyor. Online sınav sistemine geçildikten sonra kurum ve kuruluşlar büyük idari işlerden kurtuluyor.

3. Sınav oluşturma kolaylığı

Kullanımı kolay dijital online sistemler ile kolayca farklı soru tiplerine sahip soru bankaları oluşturabilir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sorularla sınavlara hazırlanabilirsiniz.

Kullanım kolaylığı, online sınav sistemlerinin avantajlarından biridir ve sınav oluştururken hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar. Bu sistemler farklı özellikleriyle sizi yormadan sınavlar oluşturmanıza olanak sunar.

4. İhtiyacınıza göre ölçeklendirilebilir sınavlar

Ölçeklenebilirlik, coğrafi kısıtlamalardan bağımsız olarak, ihtiyaç duyduğunuz kadar kullanıcının bir sınava aynı anda katılabileceği anlamına gelir. Sistem üzerinde oluşturduğunuz sınavları istediğiniz öğrenci sayısına göre hazırlayabilir, bu sınavlara aynı anda başlayıp bitirebilirsiniz. Ayrıca her öğrenci için soruların sırasını ve cevap seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

5. Yüksek güvenlik 

Online sınavların bir diğer faydası da yüksek güvenliktir ki bu iki şekilde tartışılabilir: sınav sırasında güvenlik ve dijital bilgilerin güvenliği. Yeni nesil güvenlik teknolojileri sayesinde online sınavları güvenle düzenleyebilirsiniz. 

Sınav sırasında birçok izin ve kısıtlama arasından seçim yapma şansınız var. Cihazların ve araçların kullanımını kontrol edebilir ve ayrıca AI yardımıyla kullanıcıları kontrol etmek için bir gözetmeniniz olabilir. 

Bu sistemler, tüm çevrimiçi sınav sonuçları ve öğrencilerin bilgileri veritabanında dijital olarak saklandığından geleceğe yönelik güvenlik endişelerini en aza indirmenizi sağlar. Ayrıca sınav bilgilerine sadece yetkili kişiler sisteme erişebilir. Bu, depolamayı ve analiz yönetimini kontrol etmeyi kolaylaştırır. 

Bu özellikler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bizimle iletişime geçin.

6. Anlık değerlendirme ve raporlama 

Sistemin otomatik olarak oluşturacağı çeşitli istatistikler sayesinde, bir öğrencinin veya tüm sınıfın konulara ilişkin performanslarını ve ilerleme grafiğini kolayca gözlemleyebilirsiniz. Gerçek zamanlı raporlar, değerlendirme sürecinize yardımcı olabilir.

Otomatik olarak puanlanabilecek soruların sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Online değerlendirme ile öğrencilerin sınav sonuçları ve gelişimleri hakkında hızlı ve net raporlar almak mümkündür. 

7. Esneklik

Online sınav sisteminin en büyük avantajlarından biri esnekliktir. Sınav öncesi ve sonrası yönetiminizi ve tüm aktivitelerinizi kolaylaştırır. Online sınav sistemlerini istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, zamandan ve mekandan bağımsız ve modüler olarak kullanabilmeniz ne kadar esnek olduğunu gösterir.

Online sınav, online eğitimin yaygınlaşması ile birlikte yükselen bir trend. LMS sektöründeki ve yan sektörlerindeki teknolojilerin yardımıyla, kullanıcılara çevrimiçi sınavlar sunmak için birçok araca erişim sağlayabiliyoruz. Online sınavın avantajları, öğretmenleri, okulları ve şirketleri bu teknolojileri kullanmaya teşvik ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri