YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Nasıl Online Eğitim Verebilirim?

Eğitimlerinizi çevrimiçi formata getirip, onların online satışını mı yapmak istiyorsunuz? Günümüzün en önemli fırsatlarından birini yakalamaya yakınlaştınız demektir! Bu rehber, eğitiminizi nasıl dijital bir içeriğe dönüştürüp, online eğitim satışı yapabileceğiniz konusunda size yol gösterecek.

 Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

2025 yılına kadar 325 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen çevrimiçi öğrenim sektöründe yer edinmek istemek bizce çok mantıklı! Peki bu pastadan pay alarak neler kazanabilirsiniz? Sabit bir müşteri tabanı oluşturduktan sonra çevrimiçi kurslarınız pasif gelir kaynağına dönüşür. Çevrimiçi kursunuz ayrıca bir pazarlama aracı olarak hizmet edebilir ve müşterilerinizle olan bağlantıları güçlendirebilir. Müşterilerinize eğitiminizin ön gösterimini sunmak için çevrimiçi kursunuzu kullanın. Sizi rakiplerinizden daha iyi yapan şeyleri müşterilerinize gösterin. Daha detaylı bilgi için, online eğitimin faydalarından bahsettiğimiz bu blog postumuzu gözden geçirin:

Online Eğitim Faydaları Nelerdir? – Vedubox

Üstelik, herkes çevrimiçi kurslar oluşturup satabilir. Tek ihtiyacınız olan bilgi ve tutkuyla konuşma yeteneği. Teknik ve kurulumla ilgili prosedürleri Vedubox’a emanet edin. Vedubox’ın online kurslara özel tasarlanmış bütünleşik e-eğitim sistemi ile muhasebe, yabancı dil, meslek, KPSS, ilk-orta-lise sınavlara hazırlık, kariyer, sağlık, spor, yoga, güzellik ve kişisel gelişim gibi kurslarınızı dijitale taşıyın.

Eğitiminizin İçeriğini, Amacını ve Hedef Kitlesini Belirleyin

Konu Belirleme

Doğru hedef kitleye ulaşmak ve eğitiminizi pazarlayabilmek için öncelikle talep duyulan eğitim içeriğini kendi öğretim alan ve becerilerinize göre seçmelisiniz.

Girişimcilerin çoğunluğu ürünleri için pazar olmadığı için başarısız oluyor. Ne tür çevrimiçi kursların satıldığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için, kurslarla ilgili beklentilere göz atalım:

 •   Kariyer değişikliği veya yeni işe başlama süreçleri ile ilgili bilgi edinmek
 •   Kariyer fırsatlarını artırmak için sertifika almak
 •   Sürekli Eğitim
 •   Akademik hazırlık
 •   Yeni bir beceri edinmek istemek

En çok satan kursların genellikle kariyerle ilgili olması şaşırtıcı değil. En karlı çevrimiçi kurs konularından bazılarının kısa bir listesi:

 •   Bilgisayar ve teknoloji
 •   Girişimcilik
 •   Sanat ve El işi
 •   Sağlık
 •   Eğitim
 •   Yazı
 •   Yaşam tarzı/kişisel gelişim
 •   Gençler için hayat tavsiyeleri
 •   Eğlence
 •   Sosyal bilim
 •   Bilim ve matematik

Bu geniş konuların içinden daha spesifik konular bulmaya çalışılmalı. Örneğin, sanat ve el sanatları alanında, online bir mağaza açtıktan sonra, sosyal medyada nasıl tanıtılabileceğine dair çevrimiçi bir kurs oluşturabilirsiniz.  Veya bilgisayar ve teknoloji alanında, başlangıç ​​seviyesindeki bir kodlama kursu verebilirsiniz. Çünkü geniş bir konuya sahip olmak genellikle daha fazla rekabet anlamına gelir. Odak konunuz ne kadar özelleştirilmişse, eğitimi iletmek o kadar kolay olur.

Kursun Amacını Belirleme

Basit çözümler sunan kısa workshoplardan uzmanlık alanınızla ilgili en ince detaylara değinen pek çok farklı türde çevrimiçi kurs vardır.

Müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan çevrimiçi bir kurs oluşturmak için kursun amacını tanımlamanız gerekir. Müfredatın yoğunluğuna ve müşterinin kurstan ne alacağına göre kursunuzu kategorize edebilirsiniz.

Bazı farklı amaçlara hizmet eden kurs kategorilerini inceleyelim:

 •   Başlangıç kursları. Bu kurslar uzmanlığınızı sergilemek içindir. Öğrenciler detaylarda boğulmadan kısa sürede başlangıç için yeterli seviyede bilgi edinirler. 
 •   Dönüştürücü kurslar. Bunlar, öğrencileri uzman düzeyinde eğitime yönlendiren daha detaylı eğitimlerdir. Konu açısından, bir başlangıç kursundan daha spesifiktirler; daha zorlayıcı ve zaman alıcıdırlar.
 •   Sertifika kursları. Alanınızdaki katılımcıları sertifikalandırmak için uzmanlığınızı kullanabileceğiniz kurslardır. Son derece karlı olma eğilimindedirler. Ayrıca bire bir eğitimleri ve bağımsız bir dış kurumun değerlendirmesini de gerektirebilirler. Vedubox, eğitimi sizin belirlediğiniz kriterlere göre başarıyla tamamlayan öğrencilerinize otomatik sertifika oluşturur ve öğrencilerinize iletir. Başarı kriteriniz yüklediğiniz videoların izlenmesi ve dokümanların incelenmesi, ya da oluşturduğunuz sınavların kazanılması olabilir.

Hedef Kitlenizi Belirleme

Her yeni girişim gibi, çevrimiçi içerik üreticilerinin de en büyük hatalarından biri herkese hitap etmeye çalışmak olur. Hedef kitlenizi ne kadar daraltırsanız, şansınız o kadar artar. Bu sayede hem içeriğinizi kitlenize uygun hale getirebilirsiniz. Genel bir kitleye konuştuğunuzda, katılımcıların bilgi seviyesine hitap etmeyeceğiniz için onlara çok basit gelecek içeriklerle onların sıkılmasına ya da onları çok zorlayacak içeriklerle korkmalarına neden olursunuz. Eğitiminizi hitap etmek istediğiniz kitleye uygun tasarlarsanız onların dikkatini daha kolay çekersiniz.  

Online Eğitim Oluşturmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Bilgi birikimi ve motivasyonun yanı sıra, çevrimiçi kursunuzu oluşturmaya başlamak için birkaç pratik öğeye ihtiyacınız olacak. Yeni başlarken maliyetleri minimumda tutmak için elinizdekileri kullanın.

 •   Bir bilgisayar: Piyasadaki en iyi bilgisayar değil, video düzenlemeniz için yeterli kapasitedeki herhangi bir bilgisayar. Gerekirse arkadaşlarınızdan bile ödünç alabilirsiniz. Eğer yeni bir bilgisayar satın almanız gerekiyorsa, satış görevlisine video çekeceğinizi ve düzenleyeceğinizi belirtin, böylece size ihtiyaçlarınız doğrultusunda yeterli kapasitedeki bir cihaza yönlendirir.
 •   İnternet bağlantısı: Ücretsiz wifi erişim noktalarının gayet yaygın olduğu bir dünyada yaşıyoruz. İşinizi bir kafede, kütüphanede ve hatta anne babanızın evindeki odanızdan başlatabilirsiniz. Hepimiz bir yerlerden başlamak zorundayız!
 •   Akıllı telefon: Yeni başlıyorsanız, pahalı bir kamera satın almanıza gerek yok. Telefonunuzla harika videolar oluşturmanın birçok yolu vardır. Yine de para kazanmaya başladığınızda, profesyonel bir kameraya yatırım yapmak için para ayırmayı ihmal etmeyin.
 •   Hepsi bir arada online eğitim platformu: Kursunuzun teknolojik altyapısını ve sitenizi oluşturacak bir platforma ihtiyaç duyacaksınız. Vedubox, tek platform üzerinden uzaktan eğitim ve iletişim için çözüm sunma amacıyla kuruldu. Eğitim videolarınız ve içeriğinizi oluştururken onları öğrencilerinize nasıl ulaştıracağınız ile ilgili endişelenmenize gerek olmaz. Vedubox ile bunu kolayca yapabilirsiniz. 

Eğitim modüllerini belirleyin

İhtiyaç duyduğunuz fikirler ve altyapı artık hazır! İçeriği hazırlamaya geçmeden önce hem kendinize, hem de öğrencilerinize yol göstermesi için eğitimi ayıracağınız parçaları-modülleri, ve bu modüllerin içeriklerini belirleyerek ihtiyaç duyacağınız içerikleri listeleyin.

Eğitiminizin ana konusunu modüllere, modülleri alt başlıklara ayırın. Her bir alt başlıkta sunulacak öğretme ve değerlendirme içeriğini belirleyin. İçerik türlerinde çeşitlilik sağlamaya özen göstermeniz, katılımcıların dikkatini korumanızda yardımcı olacaktır.

Vedubox’ta eğitim ve değerlendirme için çeşitli içerik formatları kullanabilirsiniz. Eğitim içeriklerinizi çeşitlendirmek için özgürce canlı eğitim, video, doküman, sunum ya da daha fazla formatta içerik geliştirin. Video içeriklerinizi bir sonraki seviyeye yükseltmek için etkileşimli video özelliği sayesinde sistem içerisine video ekledikten sonra istediğiniz dakikalara soru ekleyin. Bu sayede kullanıcılarınız uzun video eğitimlere daha aktif katılabilir ve bilgilerini eğitim sırasında pekiştirme şansı bulabilirler. Değerlendirme için çoktan seçmeli, açık uçlu, eşleştirme, doğru yanlış gibi çok farklı türlerde sorular oluşturabilir, bu sorulara çeşitli zorluk seviyeleri atayabilir, çoktan seçmeli sorularda cevap optiği ekleyerek sınav okuma zahmetinden kurtulabilir, soru havuzundan sorulacak soruları zorluk seviyesine göre ayırarak gerçek bilgi ölçümü yapabilir ve daha birçok kolaylıktan faydalanabilirsiniz.

Online Eğitim Materyallerinizi Hazırlayın ve Yükleyin

Hangi konu hakkında, kime, nerede ve hangi adımları atarak eğitim vereceğinizi artık biliyorsunuz! Geriye kalan tek şey yazılı, görsel ve video materyallerini hazırlayıp, Vedubox’ın size sunduğu kolay arayüz sayesinde sitenize yerleştirmek. Kursunuzu daha ilgi çekici ve yararlı hale getirmeniz için içeriklerinizi üretirken dikkate alabileceğiniz bazı ipuçları:

 •   Hikayeleştirme ve espriler kullanın. Kursunuzu eğitici hale getirmenin en kolay yollarından biri, öğrettiğiniz şeyle ilgili hikayeler, espriler ve anekdotlar eklemektir.
 •   Kursu interaktif hale getirin. Etkileşimli eğitimler daha eğlencelidir. Soru sormak, hedef kitlenizin eğitiminizle bağ kurmasını ve etkileşimde bulunmasını sağlamanın kolay bir yoludur. Vedubox’ın etkileşimli video özelliği ile ek bir yazılıma gerek kalmadan, videodaki belirlediğiniz dakikalara, Vedubox’ın soru havuzu modülüne eklediğiniz soruları aktarabilirsiniz. Kullanıcıların bu sorulara belirlenen süre içindeki cevaplarına göre onların başarı durumunu da analiz edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bu sorular bazında bir geçme notu belirleyip, başarısızlık durumunda kullanıcıların videoyu yeniden izlemelerini sağlayabilirsiniz. Bu, kullanıcıların interaktif katılımını ve içeriği özümsemelerini sağlar.
 •     Mevcut tüm iletişim kanallarınızı kullanın. Videonun en güzel yanlarından biri beden dili, hareketler ve yüz ifadeleri gibi iletişim kanallarını kullanmanıza izin vermesidir. Bundan yararlanın. Bir hikaye anlatırken karakterlere uygun vücut hareketleri yapın. Gerçekten uzun boylu bir adamdan bahsediyorsanız, ne kadar uzun olduğunu göstermek için ellerinizi kullanın. Karakterlere ses vermek için hikayelerde komik sesler veya taklitler de kullanabilirsiniz.

Uzaktan eğitimde eğlenceli içerikler üretmekle ilgili daha fazla bilgi için blog yazımızı okuyun:

Uzaktan Eğitimi Eğlenceli Hale Getirmenin 5 Yolu – Vedubox

Vedubox’ın Online Eğitiminize Katacakları

Vedubox, eğitmenler açısından başka eğitim sistemlerinin sunmadığı faydalara sahiptir. Bunlardan bazılarına göz atalım:

 •   Online Ödeme: Eğitim ödemelerinizi teker-teker elden almaktan ve hesabını tutmaya çalışmaktan sıkıldığınızı biliyoruz. Vedubox’ın sunmuş olduğu eğitim e-ticaret altyapısı sayesinde bu sorununuz da tarihe karışıyor. Artık ödemeleriniz kredi veya banka kartı ile güvenli bir şekilde online olarak alabileceksiniz. Bu sayede, yapılan ve yapılmayan ödemelerin hesabını rahatlıkla tutabilecek, verilerinizi kontrol edebileceksiniz.
 •   Katılımcı Kaydı: Vedubox öğrenci kaydı özelliği ile her öğrenciniz sisteme tek tek kaydedilir. Bu kayıtlarda öğrencilerin aldığı ders saatleri, görüşme saatleriniz, öğrencilerin sunduğunuz değerlendirmeler esasında eğitimde ilerleme durumları, ödevlerin tamamlanma durumları, öğrencinin eğitim içeriklerine ne kadar erişim sağladığı, hazırlanmış çizelgeye ne kadar sadık kalınmış gibi birçok veriye ulaşılabilmektedir. Bu sayede, öğrencilerinizin ilerlemesini adım-adım ve bire-bir takip ederek onlara gereken desteği sağlayabilecek, gelişimlerine maksimum katkı sağlayacaksınız.
 •   Eğitim Tekrarı: Öğrenciler katılamadıkları ya da yeniden izlemek istedikleri eğitimleri Vedubox sayesinde kolayca izleyebilirler. Bunun için tek yapmaları gereken sisteme giriş yapmaktır. Bu sayede hem öğrenci kendi programına göre istediği saatte bilgiye ulaşır, hem de eğitmenler aynı konuları tekrardan anlatmak zorunda kalmaz. Üstelik, yüz yüze eğitimde öğrencinin böyle bir hizmeti almasının tek yolu ekstra ücret ödemekken, online eğitimde buna ücretsiz erişir.

Vedubox, online eğitim vererek eğitim hizmetlerini dijitalleştirmek isteyen eğitimciler için tasarlanmış bir altyapıdır. Vedubox’la çevrimiçi bir eğitim vermek için teknolojik beceri ve bilgi birikimine ihtiyacınız yok.

Vedubox’la online kurs kurmanın avantajlarıyla ilgili detaylar için makalemize göz atın:

Vedubox ile Kendi Online Kursunuzu Kurun – Vedubox 

Sonuç

Dijitalleşme çağında herkes teknolojik yeniliklere ayak uydurmak için sıra beklerken, eğer sunabileceğiniz bir eğitim varsa sıra beklemeden dijital dünyanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru hedef kitlenizi belirleyip onlara uygun eğitimi tasarlamak ve üretmek. Eğitimi onlara iletmenizde, yönetmenizde ve teknolojik altyapınızı oluşturmanızda Vedubox yanınızda. Hepsi bir arada canlı ve interaktif eğitim, sınav, ödev ve sertifikasyon ihtiyaçlarınız için şimdi Vedubox’la iletişime geçin,

Vedubox – Uzaktan Eğitim ve Online Eğitim Yazılımı ve Programı

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri