YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

mobil ogrenmenin avantajlari e1636716949185

Mobil Öğrenmenin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde içerik tüketmenin en çok tercih edilen yollarından biri mobil uygulamalardır. Cep telefonlarının gelecekte eğitim için yaygın olarak kullanılması doğal bir ilerleme olarak kendini göstermektedir. Bu yüzyılın taleplerine uyum sağlamak, eğitimsel bir değişiklik gerekliliği konusunda birçok eğitmen hemfikirdir. Mobil cihazları sınıflarda öğretmenler için öğrenme yardımcılarına dönüştüren mobil öğrenme, en iyi alternatiflerden biri olarak kabul ediliyor. Bu yazıda “mobil öğrenmenin avantajlarını nelerdir?” konusunu inceliyoruz.

Mobil öğrenmeyi uygulamak için çeşitli yaratıcı tasarımcı stratejileri kullanılabilmektedir. Mobil öğrenme sistemini daha etkili hale getirmek için gerekli varlıklar, metinler, görseller, animasyonlara yönelik duyarlı bir web sitesi önemlidir.

Mobil Öğrenme Sistemi

Mobil öğrenme sistemi sayesinde öğrenme belirli bir zaman ya da yerde gerçekleşmek zorunda değildir. Bu noktada mobil öğrenme kullanıcıya büyük bir esneklik ve kolaylık sağlar. Videolar, podcast’ler ve diğer multimedya formatları gibi eğitici içerikleri akıllı telefon ve cihazlarda kullanılabilir hale getirmektedir. Öğrenme esnekliği bu bağlamda başka bir düzeye taşınır. Mobil öğrenme, öğrenmeyi öğrencinin günlük rutinine sorunsuz bir şekilde entegre eder ve bu da eğitimin başarıyla tamamlanması ve bilginin akılda tutulması ile sonuçlanır.

Görüldüğü üzere başlıca özellikleri arasında çok işlevlilik, bağlanabilirlik, kişiselleştirme, çeşitlilik, esneklik ve erişilebilirlik yer almaktadır. Bununla birlikte, yeni nesil öğrenciler bu cihazlara daha aşina olduklarından, motivasyon şüphesiz mobil öğrenmenin en güçlü noktası olacaktır. Mobil öğrenme, günümüz teknolojisinin baş döndürücü hızından kaynaklanan bir gerçektir ve eğitim sektöründeki hiç kimse bunu göz ardı edemez.

Bir öğrencinin ihtiyaç anında, alakalı ve ilişkilendirilebilir bulduğu net verileri hatırlama olasılığının daha yüksek olmasını kolaylaştırır. Mobil öğrenme de parçalar daha küçük ayrıntılara bölünür ve böylece konu uzun süreli hafızaya daha kolay işlenir. Mobil öğrenmenin yaygın olarak bilinen avantajlarından biri kişiselleştirmedir. Kişiye özel kurslar, öğrenciler için daha yüksek katılım ve motivasyon oranını teşvik eder. Üstelik mobil öğrenmenin her an, her yerden erişilebilir olması da motivasyonu tetikleyen bir başka unsur olarak öne çıkmaktadır.

Mobil öğrenme sistemi kullanılırken en önemli konulardan biri duyarlı web siteleri ile çalışmaktır. Çünkü bilgisayarda harika görünen bir ara yüzle çalışırken cep telefonuna aktardığımızda bilgiler birbirine karışıyorsa bu çalışma motivasyonunu kırar. Vedubox ile uzaktan eğitim konusunda ihtiyacınız olan tüm materyale sahip olabilirsiniz.

Mobil öğrenme hem işverenler hem de çalışanlar için de büyük avantajlar sağlamaktadır. Çalışanlar için değerli ve kapsamlı eğitim vermenin temeli tamamen işlevsel bir sisteme sahip olmakla birlikte bunu bir mobil öğrenme uygulamasıyla eşleştirmekten geçmektedir. Bu sayede ekip üyeleri eğitimlerine her yerden erişebilmektedir. İster masa başında ister sahada çalışan personel olsun hemen herkes akıllı telefonlarına bağlıdır. Bu nedenle mobil öğrenme sistemi büyük bir esneklik ve kolaylık sağlar. Çünkü çalışanlara ihtiyaç duydukları bilgileri almak için bir dizüstü bilgisayar ya da masaüstüne bağımlı bırakmaz.

Mobil öğrenmenin bir diğer avantajı da maliyet ve zaman açısından verimli olmasıdır. Mobil eğitim uygulamalarının en güzel yanlarından biri de tekrar etmeyi hatırlatmasıdır. Çalışanların telefonlarına anında eğitimlerini hızlı bir şekilde gözden geçirmelerini hatırlatan bildirimleri göndermeye izin vermektedir. Zaman açısından verimli eğitim, düşük maliyetler, artan katılım ve üretkenlik, göz ardı edilmeyecek birçok mobil öğrenme avantajından yalnızca birkaçıdır.

Özetlemek gerekirse mobil öğrenme, bilgiye erişmenin en yeni yollarından biridir. Birçok insan gün boyunca telefonunu kullanır. Mobil öğrenmenin bu kadar etkili olmasının bir nedeni de budur. Bilgiye, nerede olursanız olun ulaşmak istediğiniz zaman erişilebilir.

Mobil öğrenme hakkında detaylı bilgi almak ve Vedubox’ı kullanmak için bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri