YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

InsanKaynaklariYoneticileriicinUzaktanEgitiminFaydalari 100 1

İnsan Kaynakları Yöneticileri için Uzaktan Eğitimin Faydaları

 

Teknolojik gelişmeler birçok alanda olduğu gibi iş hayatında da büyük değişikliklere sebep oluyor. Artık elektronik cihazlar daha fazla kullanılıyor, çalışanların işleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olması gerekiyor, iş araç ve gereçleri daha karmaşık hale geliyor. Bu sebeple bunların daha verimli ve etkili kullanılması gerekiyor.

Mavi yakalı veya beyaz yakalı fark etmeden tüm çalışanların bilgi birikimlerinin olması, belirli konularda düzenli eğitim almaları, yeni gelişmelerden haberdar olmalarına ihtiyaç var. Bu gibi durumlarda genelde şirketlerin insan kaynakları ve eğitim departmanlarının çalışanları desteklemesi bekleniyor. Şirketler, 

  • insan kaynakları yönetimi,
  • eleman kalitesini artırma, 
  • çalışanların işle ilgili konularda daha yetkin olmaları ve bunun gibi birçok konuda çalışanları yönlendirmelerinin yollarını arıyor. 

Eğitim, bu işin tek çözümüdür ama her çalışana yüz yüze eğitim vermek de oldukça zahmetli. Peki, iş araç gereçlerinde yaşanan teknolojik gelişmeler neden eğitimde de kullanılmasın?

İnsan Kaynakları İçin Uzaktan Eğitim

İnsan kaynakları yöneticileri, çalışan eğitiminde uzaktan eğitim yöntemini kullanarak birçok konuda fayda elde edebilir. Bunun için bir eğitim programı hazırlamak ve bunu uzaktan eğitim altyapılarında kullanmak yeterli. Peki, iş ortamında uzaktan eğitim kullanımının insan kaynaklarına bakan yönleriyle faydaları nelerdir? Eğitim için bu yöntemi tercih ederek ne gibi faydalar elde edilebilir?

Çalışan performansını artırmak

Bir işyerinde çalışan kişilerin belirli konularda yetkinlikleri olur. Ancak aynı departmanda çalışanlar bile performans konusunda birbirlerinden farklılaşabilirler. Bu durumda daha verimli iş çıktıları elde edebilmek için ne yapmak gerekir? 

Çalışanların performansını değerlendirip, performansı düşük olan kişilerin tespit edilmesi yeterli bir çözüm değil. Tespit adımından sonra ne yaptığınız performansın artması için anahtar rol oynuyor. Çünkü, düşük performanslı çalışanların işten çıkarılıp yerine yeni çalışanların alınması da zaman ve öğrenim maliyeti açısından daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir. 

Bu durumda bir çalışan eğitimi, performans eksikliğini kapatmaya yardımcı olur. Uzaktan eğitim yöntemiyle, konuyla ilgili uzmanların ve yüksek performanslı çalışanların bilgi birikimlerini aktarmaları sağlanabilir. Üstelik bu eğitimin tekrar tekrar izlenebilmesi, kaynakların etkili kullanımı gibi birçok faydayı ele aldığımızda performans eksikliğini giderme şansınız daha da artar. İnsan kaynakları yöneticilerinin bu konuda uzaktan eğitimi tercih etmeleri, şirket içi eğitimlerin yüz yüze yapılmasından daha yüksek verim sağlıyor.

Yeni beceriler edindirmek

İnsan kaynakları yöneticileri, çalışanların mevcut bilgi birikimleriyle ilgilenecekleri gibi yeni beceriler edindirme noktasında da çalışmalar yapmalıdır. Bu yeni beceriler, doğrudan işle alakalı veya işi dolaylı yoldan etkileyen beceriler olabilir. Çalışanlar, yeni çıkan teknolojileri, işyerinin geçmiş olduğu bir teknolojik altyapıyı, yeni sektörlere yönelik çalışmalar gibi birçok yeni karşılaşılan durumla alakalı eğitim almak zorunda kalabilirler. 

Bu eğitimleri düzenlemek de insan kaynaklarının sorumluluğunda. Bu durumda, öğrenme hızları farklı farklı olan birçok çalışan için birkaç saatlik eğitimler düzenlemek, eğitimin verimliliği konusunda sorunlar ortaya koyabilir. Zira öğrenme hızlarının farklı olması, bazı çalışanların yüz yüze eğitim sırasında yeterince öğrenme gerçekleştirememesine sebep olabilir. Bu konuda bir uzaktan eğitim altyapısı kullanılarak tüm bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. 

Uzaktan eğitimle çalışanlara yeni beceriler kazandırılabilir ve bu eğitim tekrar ve tekrar izlenebilir, alınabilir olduğundan tam öğrenme gerçekleşebilir. Yani insan kaynakları yöneticileri, çalışanlara yeni beceriler kazandırmak isterlerse bu konuda hem iş zamanını almayacak hem de eğitim alan çalışana yüksek verim sunacak uzaktan eğitim sistemi tercih etmelilerdir.

İş gücü tasarrufu

Yukarıdaki iki maddede bahsettiğimiz faydalar aslında bir zeminde buluşuyor. İnsan kaynakları yöneticileri, çalışan eğitimi için uzaktan eğitim yöntemini tercih ederek büyük bir iş gücü tasarrufu sağlayabilir. Çünkü, yüz yüze eğitim düzenlemek için bu işte profesyonel bir ekiple çalışmak gerekir. Veya şirket içerisinde çözüm yapılacaksa bu işle ilgili kişiler çalışma yapmak zorunda kalır. Bu da diğer işlere yeterli iş gücü aktarılamamasına sebep olabilir. 

Uzaktan eğitim ile sadece eğitim içeriği üretip bu içeriği sistemde yayınlamak yeterli olacağından, iş gücünden tasarruf sağlanıyor. Böylece hem maliyet anlamında firmaya rahatlık sağlayacak hem de ekstra iş gücü istihdamı yapılmasının önüne geçer.

Bunlara ek olarak, şirket içerisinde yüz yüze eğitim düzenlendiğinde konuyla ilgili eğitim verecek kişilerin sadece yönetim binasında değil tüm şubelerde bu işlemi gerçekleştirmeleri de gerekecektir. Bunun için yan iş gücü ihtiyaçları doğacaktır. Ama uzaktan eğitimle birçok konuda iş gücü tasarrufu sağlanabilir.

Zaman tasarrufu

Uzaktan eğitimin şirket içi eğitimlerde kullanılmasının en büyük faydalarından biri de zaman tasarrufu sağlamaktır. Bir eğitim için bir süre belirlenir ve bir takvime göre bu eğitimler gerçekleştirilir. Çok çalışanlı ve çok şubeli firmalarda eğitim düzenlemek ciddi bir vakit alır. İnsan kaynakları yönetiminde bu kadar uzun süreli eğitimler firma için büyük maliyet ve zaman yatırımı anlamına gelir. 

Fakat, gelişmiş bir uzaktan eğitim altyapısı ile çalışanlara eğitim düzenlemek eğitim takvimini oldukça kısaltır. Daha kısa sürede gerçekleşen eğitimler de insan kaynakları yönetimi açısından oldukça fayda sağlar. Zaman tasarrufu sağlayan uzaktan eğitim sistemleri, şirket içi eğitimlerde tercih edilebilir.

Çalışan kalitesini yükseltmek

İnsan kaynakları yöneticilerinin görevlerinden biri de çalışan kalitesini yükseltmektir. Farklı alanlarda beceri sahibi olan çalışanlar, firmaya uzun vadede daha fazla fayda sağlar. Bu bakımdan, çeşitli konularda düzenlenecek eğitimlerle çalışan kalitesi yükseltilebilir. Çalışan kalitesini yükseltmek için düzenlenecek eğitimler farklı konularda olduklarından iş gücü ve zaman gerektirir. Hazırlanan eğitimleri uygulamak için bir takvime ihtiyaç duyulur. 

Uzaktan eğitim altyapısı ile uygulanacak eğitimlerle hem iş gücünden hem de zamandan tasarruf edilebilir. Bunlara ek olarak da oluşacak bütçe fazlasıyla farklı alanlarda da eğitimler düzenlenebilir. Düzenlenecek eğitimlerin kontrollü bir şekilde uygulanması ile şirket içinde çalışan kalitesi yükselir. Kalifiye çalışanlar, firmaya katkı sağlayacağı gibi güncel ihtiyaçlara yönelik çalışmalara da daha hızlı katkıda bulunabilir.

Çalışan kalitesini yükseltmek amacıyla iş koluyla ilgili güncel gelişmeler üzerine eğitimler yapılabilir. Ayrıca potansiyel alanlara yönelik becerisi bulunan çalışanlar eğitilerek farklı sektörlere giriş şansı artar. Uzaktan eğitim sayesinde süreç kontrolü sağlayan eğitimler, yüz yüze eğitimlerden daha başarılı sonuçlar getirir. Bu sebeple insan kaynakları yöneticilerinin uzaktan eğitim altyapılarına karşı önyargılarını bir kenara bırakıp, tüm ihtiyaçlara cevap veren uzaktan eğitim altyapılarını araştırmaları ve kullanmaları gerekir.

Farklı alanlarda uygulanabilen uzaktan eğitim altyapılar, şirket içi eğitimlerde ihtiyaç duyulan teknolojiyi sağlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey, tercih edilen uzaktan eğitim altyapısının tüm ihtiyaçlara cevap verebiliyor olmasıdır. Gerektiğinde 

  • canlı yayın yapabilme, 
  • ilerleme kontrolü yapabilme, 
  • sınav hazırlama, 
  • dosya paylaşımı,
  • tartışma ortamı, 
  • ödev verme, 
  • eğitim içerikleri kütüphanesi gibi bir uzaktan eğitimde olması gereken her konuyla alakalı ihtiyaçlara cevap verebilecek bir altyapı tüm ihtiyacı karşılayabilecektir.

Vedubox olarak hazırlamış olduğumuz altyapı, sadece eğitim kurumlarında değil, şirketlerde, özel derslerde ve online eğitim platformu olarak kullanılabilecek bir sistemdir. Şirket içi eğitimlerde ihtiyaç duyulan her konuyla alakalı çözümleri bulunan Vedubox, canlı yayın, webinar, offline ders, eğitim içerik kütüphanesi, online sınav, ilerleme kontrolü gibi birçok özelliğiyle insan kaynakları yöneticilerine yardımcı olabilecek seviyededir. Vedubox hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri