YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

hibrit egitim cocuklara hangi firsatlari sunabilir

Hibrit Eğitim Çocuklara Hangi Fırsatları Sunabilir?

Türkiye’de de kısa süre içinde uygulanmaya başlanması planlanan hibrit eğitim sistemi ile birlikte, sadece yüz yüze veya sadece online eğitimin olası eksiklerinin önüne geçerek güçlü bir öğrenme deneyiminin sunulması bekleniyor.

Online eğitim, kurumsal ve akademik anlamda eğitimin kesintisiz devam etmesinde büyük bir rol oynuyor. Dünyanın hemen her yerinde artmaya başlayan online eğitime yönelim, hibrit eğitimi de beraberinde getiriyor.

Hibrit eğitimin çocuklar için avantajları

Uzaktan ve yüz yüze eğitimin bir araya getirildiği hibrit eğitim sistemi ile çok daha etkili bir öğrenme deneyimi mümkün hale geliyor. Derslerin sanal ortamda gerçekleşiyor olması birçok fiziksel eşitsizliği ortadan kaldırırken öğrencilere verimli bir öğrenme alanı oluşturuyor. Kurumsal dünyada çok daha aktif olarak kullanılmaya başlanan hibrit iletişim yöntemleri, örgün eğitimle iç içe geçtiği zaman geleneksel eğitimin gücü katlanıyor.

Her çocuk kendi hızında öğrenebilir

Hibrit eğitimin en önemli avantajlarının başında öğrencilere daha çok bireysel öğrenme süresi sunması geliyor. Hibrit eğitim sayesinde, öğrenme ve kavrama hızına bakılmaksızın, her çocuk kendi hızında konuları takip edebilir, konuyu kavramak için gerekli zamana sahip olabilir. Çünkü hibrit eğitim modelinde tartışma ve fikir üretmek için kullanılan yüz yüze eğitim öncesinde teorik bilgi online sınıflarda veya diğer online eğitim materyalleri üzerinden öğrenciye iletiliyor. Öğrenciler, kendi hızlarında ve kendi ideal öğrenme stiline uygun olarak konuya hazırlanma şansı buluyor. Üstelik kaydedilen dersleri tekrar tekrar izleyerek bilgilerini kolayca pekiştirebiliyorlar.

Öğrenme için daha fazla zaman ve enerji sağlar

Çocukların yaşamında önemli bir yer kaplayan eğitimin her anı çok değerli. Bu vaktin verimli kullanılması için çocukların kendi kendine öğrenme süreci ile sınıfta öğrenme sürecini birleştiren hibrit eğitim önemli bir fırsat sunuyor.

Yüz yüze derslere hazırlıklı gelen öğrencilere eğitim veren eğitmenler, öğrencilerle fiziksel sınıflarda geçirdikleri vakti daha verimli değerlendirebilir. Öğrenciler, önbilgiye sahip oldukları konularda akıllarında kalan soru işaretlerini gidermek için daha odaklı bir eğitim süreci deneyimleyebilir. Bu nedenle öğrenme için daha fazla zaman ve enerjiye sahip olurlar.

Farklı öğrenme stillerine hitap eder

Hibrit eğitim sayesinde, öğrenciler hangi öğrenme stiline yatkın olurlarsa olsunlar, kendilerine yönelik materyali bulabilirler. Bu sayede bir öğrenci, kendi ideal öğrenme stiline uygun yolu izleyerek çok daha kısa sürede konuları kavrayabilir ve motivasyonunu sürekli yüksek tutar.

Bir nevi öğrenmeyi kişiselleştirerek, en kısa sürede en başarılı sonuç elde edilebilir. Örneğin, dinleyerek daha iyi öğrenen öğrenciler, ders ses kayıtlarını dinleyebilir veya görsel hafızaya sahip öğrenciler videolar ve görseller ile daha fazla çalışarak öğrenebilirler.

Aileler öğrenme sürecine katılır

Hibrit eğitim sayesinde, ebeveynler de çocuklarının derslerine ve öğrenme süreçlerine anlık olarak destek olabilir. Ayrıca aileler, çocukların ödevlerini ve teslim tarihlerini de daha rahatlıkla takip edebilir ve çocukları ile beraber hazırlayabilir. Böylece çocuklarıyla verimli vakit geçirebilen aileler ve çocukları arasında daha güçlü bir bağın kurulması desteklenmiş olur.

Aileleri yanında olan çocuklar da kendilerini daha güvende hisseder ve tüm süreçte mutlu bir şekilde eğitim almış olurlar. Çünkü gelişim aşamasında kendini güvende hissetmek, zihinsel kapasiteyi daha verimli kullanmayı sağlıyor. Bunun sonucunda aile ve okul hayatı arasında bir köprü kuran hibrit eğitim modeli, çocukların gelişimi için de önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Çocuklar kendilerini daha rahat ifade edebilir

Hibrit eğitimin en büyük avantajlarından biri de çocuklar arasındaki fırsat eşitsizliklerini ortadan kaldırıyor olması. Sınıfta hiç söz almayan, kendisini ifade edemeyen çekimser bir öğrenci, sınıfa gelmeden önce ön bilgiye sahip olacağı için online eğitim sırasında tartışmalara çok daha aktif olarak katılabilir. Böylece çocukların, bilgi temelli olarak özgüveni artar ve kendini ifade etmesi kolaylaşır.

Özellikle daha küçük yaştaki çocukların eğitiminde en önemli faktörlerden birisi öğrenme esnasında dikkatlerini yitirmeleridir. Sınıfta derse aktif katılımın odaklanmayı güçlendirdiği bilinen bir gerçek. Bu nedenle kendini rahat hissederek derse aktif katılan çocuklar, daha iyi odaklanabilir ve böylece eğitimin verimi artar.

Vedubox nasıl yardımcı oluyor?

Farklı teknolojik özelliklere sahip sanal sınıflar sayesinde, online eğitimde farklı deneyimler sunmak mümkün. Eğitmenler, online sınıflarda yalnızca sözlü olarak canlı ders anlatabilir, daha önceden hazırlanmış video eğitim içeriklerini öğrencilerine sunabilir ya da tıpkı fiziksel okullardaki gibi interaktif şekilde ders işleyebilir.

Vedubox’ın interaktif online ders için sunduğu teknolojiler bunun önemli bir örneği. Vedubox üzerinden online ders verdiğinizde, öğrenciler sözlü, yazılı ve görüntülü olarak söz alıp derse aktif katılım sağlayabilir. İnteraktif akıllı tahta sayesinde tahtada soru çözümleri yapabilirler.

Mutlu ve donanımlı geleceğin bireylerini yetiştirmemize katkı sağlayan Vedubox, öğrencilere rahat hissettikleri yerde, ailelerinin yanında, kendi hızlarında öğrenmeyi sağlayarak başarıyı da beraberinde getiriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri