YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Hibrit Çalışma Modeline Geçiş Rehberi

İş dünyasında yaşanan en hızlı dönüşümlerden biri, hibrit çalışma modeline geçiş oldu. 

Accenture’ın araştırması, 

 • çalışanların %83’ünün hibrit çalışma modelini tercih ettiğini 
 • hızla büyüyen şirketlerden %63’ünün üretkenliği odağına alarak hibrit çalışmayı benimsediğini, 
 • küçülen veya yerinde sayan şirketlerin %69’unun hala çalışanlarının nereden çalıştığını önemsediğini gösteriyor.

Kalıcı olarak hibrit çalışma modeline geçen şirketlerin hızlı artışı, bu dönüşümün yalnızca COVID-19 dönemiyle ilgili olmadığını kanıtlıyor. Pandemi pek çok şirket için dönüşümü hızlandırsa da hibrit çalışma modelinin avantajlarını deneyimleyen şirketler, bu çalışanlarına istedikleri yerden çalışma özgürlüğü tanımaya devam ediyor.

Hibrit çalışma modeline geçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Çalışanlarınızın üretkenliğine odaklanarak hibrit çalışma modeli ile işinizi büyütmek için bu dönüşümü etkili planlamanız gerekiyor. Bunun için atmanız gereken öncelikli adımlar var. 

Hibrit çalışma kültürü oluşturun

İşverenler için hibrit çalışmanın belki de en zorlu yönü, çalışanlarına bu yeni modelde şirket kültürünü hissettirebilmek. Hibrit çalışmaya geçtiğinizi ilan edip çalışanlarınızın doğrudan adapte olmasını beklemeyin. 

Bunun yerine, işverenlerin ve ekip liderlerinin kolayca erişilebilir olması, iletişimi desteklemesi ve bu yeni kültürü pratiğe dönüştürmesi gerekiyor. Hibrit çalışma modelini sürdürülebilir hale getirmek için bu kültürün çerçevesini önceden belirleyin. 

 • Çalışanlarınızdan bu süreçte neler bekliyorsunuz? 
 • Onları nasıl destekleyeceksiniz? 
 • Ne zaman ve nasıl bir araya geleceksiniz?
 • Neden bu dönüşümü gerçekleştiriyorsunuz? 

Çalışanlarınızın kafasındaki soru işaretlerine somut yanıtlar verin. 

IK ekibinizi ön plana çıkarın

Çalışanlarınız hibrit çalışmaya başladığında onlarla sürekli iletişimde olmak ve iş süreçlerini gerektikçe düzenlemek önemli. IK ekibiniz, çalışanlarınızla diyalogu canlı tutabilir ve sorunları ortaya çıkmadan önleyecek adımlar atabilir. 

Farklı saatlerde farklı yerlerden çalışanlar için düzenli online buluşmalar düzenlemek işinizi kolaylaştırır. Ancak bu buluşmaların kişisel veya profesyonel olarak fayda sağlaması gerektiğini unutmayın. Bunun için IK’nın gücüne ihtiyacınız var. 

Çalışanlarınızı en iyi tanıyan IK ekibi, onların ilgisini çekecek ve ihtiyaç duydukları online eğitimler ve etkinlikler organize edebilir. Özellikle ekibe yeni dahil olanlar için işe alıştırma eğitimlerini hibrit olarak yürütmek, bu çalışanlarınızın şirkete hızlı adapte olmasını ve daha verimli çalışmasını sağlar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Hibrit Eğitim Modeli: Nedir, Faydaları Nelerdir?

İnsan odaklı bir çalışma planı yapın

Hibrit çalışmaya geçtiğinizde herkese uygun tek bir modeli dayatmak yerine çalışanların değişen ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Ofis içindeki sabitliği, esnek çalışma koşullarına dönüştürün. Bu esnekliğin iş akışını yavaşlatmasına veya çalışanlarınızın özel hayatına müdahale etmeyecek şekilde planlanması gerekiyor.

 • Kimin hangi saatlerde çalışacağı, 
 • hangi saatlerde erişilebilir olacağı, 
 • bir araya gelinecek zamanların nasıl belirleneceği konusunda onlarla fikir alışverişi yaparak karar verin. Böylece şirkete bağlılıklarını ve motivasyonlarını güçlendirebilirsiniz. 

Çalışanların adaptasyonunu destekleyin

Çalışanlarınız, evden çalıştıkları günlerde farklı koşullarda olacak. Bu nedenle farklı beklentilerle karşınıza gelecekler. Örneğin, bakımından sorumlu olduğu kişilerle birlikte yaşayan ve teknoloji konusunda desteğe ihtiyacı olan çalışanlarınız olabilir. Bu konularda neler yapabileceğinizi stratejik olarak planlayın. Farklı senaryoları yine IK ekibinizin desteğiyle oluşturabilir ve proaktif davranabilirsiniz.

Çalışanlarınızın çalışma ve kişisel saatlerini organize etmelerine yardımcı olacak ipuçları paylaşın. Onlara değer verdiğinizi hissetmeleri için kişisel gelişimlerini sürekli destekleyin. Böylece şirketiniz ve çalışanlarınız arasında güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

Teknolojik araçlara yatırım yapın

Dijital dönüşümü odağına alan organizasyonlar daha hızlı büyüyor. Bunun en önemli sebebi dijital araçların iletişim ve iş takibini büyük oranda kolaylaştıması. Ekip üyeleriyle ortak bir doküman üzerinde çalışabilecekleri, birbirleriyle fikir alışverişi yapabilecekleri ve iş akışını pratik olarak görebilecekleri araçları kullanın. 

 • İş akışını planlamak için Asana
 • online toplantılar için Zoom
 • online eğitim için Vedubox bu araçlara birer örnek. 

Farklı ekiplerin farklı teknolojilere ihtiyacı var. Bu nedenle en popüler hibrit çalışma araçlarını kullanmaya başlamak yerine, ekibinizin çalışmasını kolaylaştıracak ve motivasyonlarını artıracak araçları keşfetmek için araştırmaya zaman ayırın. 

Çalışanlarınızı güvenlik konusunda eğitin 

Hibrit çalışma modelinin mevcut en büyük risklerinden biri siber suçlar. Farklı lokasyonlardan çalışan ekiplerinizin dolaşıma soktuğu her bir medya, siber saldırıya açık hale gelir. Bulut tabanlı sistemleri doğru kullanmak ve doğru teknolojilerden yararlanmak şirketinizi bu saldırılara karşı korur.

Bu nedenle siber güvenlik üzerine bir çalışan eğitimi organize edebilirsiniz. Siber güvenlik ile ilgili vereceğiniz eğitimde 

 • ev internetini nasıl daha güvenli hale getirecekleri, 
 • doküman paylaşırken nelere dikkat etmeleri gerektiği,
 • online toplantılarda güvenliğin nasıl sağlanacağından söz edebilirsiniz. 

Sonuç olarak,

Hibrit çalışma modeli tüm dünyada hızla yaygınlaşırken şirketlerin bu dönüşüme hazırlıklı olması gerekiyor. Büyük oranda olumlu sonuçlar getiren hibrit çalışma ile verimliliği artırmak için doğru adımların atılması şart. 

Özetleyecek olursak, şirketlerin

 • Hibrit çalışma kültürü oluşturarak çalışan bağlılığını güçlendirmesi,
 • IK ekibinden dönüşüm sürecinde sürekli destek alması,
 • İnsan odaklı bir yaklaşımla iş yapma biçimlerini esnetmesi,
 • Süreç boyunca çalışanlarının yanında olması,
 • Teknolojik araçlarla iş süreçlerini kolaylaştırması,
 • Güvenlik konusunda ekibini bilgilendirmesi büyük önem taşıyor.

Vedubox’ın hibrit çalışma modeline geçiş sürecinde size nasıl destek olabileceğini öğrenmek için bizimle iletişime geçin

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri