YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Harmanlanmış Öğrenme Nedir?

Harmanlanmış öğrenme kavramının pek çok farklı tanımı olsa da en kabul gören tanımı olarak yer ve zaman ile sınırlı olmayan bir öğrenme deneyimi diyebiliriz. “Harmanlanmış öğrenme nedir?” sorusu merak edilmektedir. Bu yazıda konu ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Harmanlanmış Öğrenme

Biri diğerini tamamlayacak şekilde yüz yüze yani geleneksel öğrenme biçimi ile çevrimiçi öğrenmenin bir birleşimidir. Her iki fırsatı da sunarak en iyisini amaçlar. Örnek olarak bir kişi eğitimlere fiziksel ortamda katılabilir ve daha sonra multimedya kurslarını tamamlayarak eğitim planını bitirebilir. Böylece fiziksel olarak birkaç derse katılması gerekirken çevrimiçi derslerini kendi hızında yürütmekte özgür olacaktır. Harmanlanmış öğrenme sistemi genel olarak hibrit öğrenme olarak da adlandırılmaktadır.

Bazı kuruluşlar bu öğrenme sistemini nadir durumlarda kullanabilirken bazıları da bunu birincil öğretim yöntemi olarak kullanabilmektedir. Bu hibrit öğrenme sistemini tamamlayan araçlar ve platformlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlardır.

Harmanlanmış öğrenme, çevrimiçi eğitim materyallerini ve çevrimiçi etkileşim fırsatlarını geleneksel yer tabanlı sınıf yöntemleriyle birleştiren bir eğitim yaklaşımıdır.

Her zaman, her yerde öğrenmeyi destekleyerek katılımcı deneyimini genişletir ve eğitmenin rolünü yeniden şekillendirir. Harmanlanmış bir öğrenme sistemi anlaşılacağı üzere, katılımcı deneyimini arttırmanın en iyi yoludur, ancak avantajları bunun da ötesindedir.

Harmanlanmış öğrenme, katılımcıya kolaylık ve esneklik sunmaktadır. Öğrenme hızlarını kontrol etme ve uzaktan öğrenme ile planlama yapmayı sağlamaktadır. Harmanlanmış öğrenme, katılımcıların eğitmenler ve diğer kişilerle etkileşime girmesine izin verdiği için sosyal öğrenme desteklenmektedir.

Bu eğitim modelinde kritik önem taşıyan nokta ise çevrimiçi öğrenmenin katılımcı kontrolünün bir parçası olmasıdır. Katılımcılar, öğrenimlerin bir kısmını çevrimiçi olarak internet üzerinden yapmaktadırlar. Burada eğitim yüz yüze öğretimden web tabanlı içeriye doğru bir geçiştir. En önemli unsur katılımcının kontrolüdür. Bu nedenle harmanlanmış öğrenme sistemi kullanan bir katılımcının planlı bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Öğrenme farklı şekillerde gerçekleşir. Biri tamamen online olarak gerçekleşen öğrenme sistemidir. Biri ise eğitmenler ile fiziksel bir ortamda bir araya gelerek sınıf içerisindeki eğitimdir. Harmanlanmış öğretim modeli bütünleşik bir öğrenme deneyimi sunmaktadır.

Sistemin uygulanışı yönteminde ise yüz yüze ve çevrimiçi bileşenler aynı anda kullanılarak öğrenilebilmektedir. Ya da katılımcılar bazı konuları çevrimiçi olarak öğrenirken ardından da ders konu tekrarları yapmak için yüz yüze bir sınıfta bir araya gelebilirler.

Hem okul müfredatındaki hem de dijital teknolojideki gelişmeler nedeniyle bir öğrenme modeli olarak harmanlanmış öğrenim sistemi ivme kazanmaya devam etmektedir. Hibrit eğitim sistemi, çevrimiçi teknolojiyi yalnızca öğrenme sürecini desteklemek için değil, aynı zamanda dönüştürmek ve geliştirmek için kullanır.

Harmanlanmış öğrenme, kelimenin tam anlamıyla etkileşimli bir deneyimdir. Katılımcılar, her biri belirli bir öğrenme stiline uyacak şekilde tasarlanmış çeşitli farklı içerik ortamları aracılığıyla çevrimiçi pratik yaparak çevrimdışı dersleri pekiştirir. Katılımcılar, etkileşim kurmak istedikleri içerik türünü seçebilir, öğrendiklerini uygulayabilir ve eğitmenler ve diğer katılımcılara istedikleri zaman ve herhangi bir cihazda iletişim kurabilirler. Topluluk deneyimi, katılımcıların iş birliğini sağlar ve eğitmenleri ilerlemeleri ve daha fazla dikkat gerektiren alanlar hakkında bilgilendirir.

Harmanlanmış bir öğrenme modeli, konunuzu zaman değerlendirmeleri, öğrenme teknikleri ve hatta kişisel tercihler için kişiselleştirmenize yardımcı olabilmektedir. Harmanlanmış öğrenme modelini uygularken web tabanlı hizmetler için titiz davranmak önemlidir. Uzaktan eğitimleri kolayca ve hızlıca kişiselleştirmek, farklı format uygulamaları sade bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Sorunsuz bir harmanlanmış öğrenme deneyimi ve Vedubox hizmetleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?” başlıklı yazımızı görüntülemek için tıklayın

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri