YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Flipped Learning Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Flipped learning eğlenceli, verimli ve etkileşimli bir sınıf ortamı sunar. Diğer adıyla ters yüz öğrenme modeli, grup çalışmasını teşvik ederek öğrenci katılımını ve başarısını arttırır.

Ankete göre, öğrencilerin %75’i ters yüz eğitim modellerinin daha iyi öğrenmelerine yardımcı olacağına inanıyor. Aynı zamanda, ters yüz eğitimi denemiş eğitmenlerin %99’u gelecek yıl da bu modele devam edeceklerini belirtiyor. Daha iyi bir öğrenme deneyimi için ters yüz eğitim modelleri gündemde.

Bu modeli nasıl uygulayabileceğinizi keşfetmeden önce, ters yüz öğrenmenin ne olduğunu öğrenelim.

Flipped Learning Nedir?

Bir dersi ters yüz etmek, geleneksel eğitim modellerini tersine çevirmek anlamına gelir. Burada eğitmenler bilgiyi verenler, öğrenciler de pasif alıcılar olmaktan çıkar.

Daha ilgi çekici ve zihin açıcı bir öğrenme deneyimi yaratmak için eğitmen ve öğrencilerin rolünün değiştiğini söyleyebiliriz. Eğitmenler, öğrencilerin konuyla ilgili daha derine inebilmeleri için faydalı materyal sağlama ve tartışmaları kolaylaştırma rolünü üstlenir.

Öğrenciler ders materyallerini ders saati dışında çalışır ve sınıfta tartışmalara katılır. Bu şekilde, öğrenciler ve eğitmenler ders saatini birlikte tartışmak, oynamak ve öğrenmek için kullanır. Benzer şekilde, ters yüz öğrenme, eğitmenleri etkileşimli öğrenmeye daha fazla zaman ve çaba harcamaya teşvik eden bir eğitim stilidir.

Aynı zamanda bu model 4 ilke gerektirir:

 

 • Esnek öğrenme ortamı: Bu model, öğrencilere zaman ve mekan konusunda daha fazla özgürlük verir. Sınıfın fiziksel düzeni veya öğrencilerin belirli bir konuda harcadıkları zaman, her birinin ihtiyaç ve yeteneklerine göre değişebilir.
 • Öğrenci merkezli: Eğitmenleri tek bilgi sağlayıcı olarak kabul eden geleneksel modelden ayrılır. Bu model her bir öğrenciyi tartışmalara katılmaya ve kişisel görüşlerini paylaşmaya teşvik eder.
 • Sürekli Değişen Müfredat: Eğitmenler, en iyi öğrenme deneyimini sağlamak için müfredat ve öğretim yöntemlerini sürekli olarak geliştirir. Kişiselleştirilmiş bir öğrenme ve eğitmenlerin bireysel ilgisi sayesinde, öğrenciler daha hızlı ilerler.
 • Profesyonel Eğitmenler: Öğrencilere ters yüz öğrenmeye devam etmelerini sağlayacak şekilde yardımcı olmak eğitmenlerin birincil görevi. Bunun için, değerlendirme ve teşvik edici geri bildirimler yapmak, yeni yöntemler keşfetmek ve diğer eğitmenlerle iletişim kurmak yardımcı olur.

Neden ters yüz öğrenmeyi eğitiminize dahil etmelisiniz?

Ters yüz öğrenme modeli:

 • Öğrencileri yeni teknolojiler ve dijital araçlarla tanıştırır.
 • Öğrenci katılımını artırır.
 • Dikkat dağınıklığını azaltır.
 • Daha fazla motivasyon sağlar.
 • İşbirliğini ve grup çalışmasını teşvik eder.
 • Öğrencilere yüz yüze ilgi ve geri bildirim vermek için daha fazla zaman sağlar.
 • Esnek ve anlayışlı bir öğrenme alanı oluşturur.
 • Etkili ev ödevleri verilmesini sağlar.
 • Öğrencilerin sosyal ve iletişim becerilerini geliştirir.
 • Özel gereksinimli öğrencilere daha kapsayıcı bir yaklaşım sunar.
 • Öğrencilerin farklı ihtiyaç ve yeteneklerini tanır.

Yeni neslin tercih ettiği eğitim modelini daha iyi anlamak için, ilgili yazımıza göz atın.

Ters yüz öğrenme nasıl uygulanır?

Flipped learning nedir sorusuna cevap bulduktan sonra eğitiminize nasıl uygulayacağınızı sorabilirsiniz.

Ders materyalleri düzenleyin.

Öğrencileriniz için ters yüz öğrenme deneyimi tasarlarken, yapmanız gereken ilk şey ders materyallerine karar vermek. Örneğin:

 • video dersler, 
 • PDF ve MS Word belgeleri, 
 • sunumlar, 
 • çevrimiçi testler,
 • ve ödevler hazırlayabilirsiniz.

Günümüzde teknoloji eğitimde yaratıcı olmamızı sağlıyor. Çeşitli içerik ve formatta sunumlar, videolar ve ödevlerle dolu zengin bir müfredat oluşturun

Öğrencilerinizin gelişimini desteklemek için mikro öğrenme yöntemlerinden de faydalanın. Kısa ve sindirimi kolay videolar, karmaşık kavramları kavramayı kolaylaştırır. Her video, daha geniş konuların yalnızca bir parçasını açıklar. Öğrenciler bunları ders saatinden önce öğrendiklerinde, genel kavramı anlamak için daha fazla süreleri olur.

Dijital araçları seçin.

İçeriğinizi ve ders materyallerini oluştururken kullanacağınız dijital araçları seçin

Video dersleri hazırlarken:

 • screen recording özelliği ile ekranınızı kaydedebilir, 
 • 2D ve 3D animasyonlar oluşturabilir, 
 • veya sadece kendi görüntünüzü kaydedebilirsiniz,

Soruları daha etkileşimli hale getirmek için videolara yerleştirebilirsiniz. Materyalleriniz bittiğinde, bunları öğrencilerinizle paylaşmak için uygun bir online eğitim platformu bulun.

Örneğin, eksiksiz bir deneyim için Vedubox gibi bir online eğitim platformundan veya Vimeo gibi bir video uygulamasından yararlanabilirsiniz. Ancak ikinci seçenek Google Dokümanlar ile birlikte kullanmayı gerektirir ve öğrencileriniz için biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Videolarınıza kimin ne zaman erişeceğine karar verin. Bu içerikleri herkesin mi yoksa sadece bazı öğrencilerin mi görmesine izin veriyorsunuz? Ayrıca videoları izlemek için bir öğrenme yolu belirleyebilirsiniz. Örneğin, temel videoları tamamlamadan ikinci seviye videolara başlanamaz.

Öğrencilerin gelişimini takip edin.

Öğrencilerin gelişimini takip etmeniz oldukça önemli. Bunun için hazırladığınız videoları izleyip izlemediklerini bilmeniz gerekir. Anlamak için ödevlerin ertesi günü, çoktan seçmeli veya boşluk doldurma gibi sorulardan oluşan kısa testler yapın. Her içerikte videonun özel kelimesini söyleyebilir ve daha sonra bunun ne olduğunu sorabilirsiniz.

Öğrencilerden geri bildirim ve öneriler almak, listenin son ve hiç bitmeyen adımı. Ters yüz öğrenmenin temel amacı, öğrencilerin derslere katılımını artırmak. Bu nedenle onların ihtiyaç ve taleplerini dinlemeniz de gerek.

Faydalı ipuçları:

 • En fazla 5 dakikalık videolar hazırlayın.
 • Bir gecede üçten fazla ödev öğrencileri zorlayabilir, dolayısıyla başarı ve motivasyonu azaltır.
 • Daha eğlenceli bir öğrenme deneyimi için ödevi oyunlaştırma teknikleri ile zenginleştirin.

Bu yazımızda flipped learning nedir sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalıştık. Ters yüz eğitim modeli, giderek daha fazla eğitmen ve öğrenci tarafından tercih ediliyor. Daha ilgi çekici ve eğlenceli bir ters yüz sınıf ortamı için ters yüz öğrenme şart. Vedubox ile online eğitiminizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri