YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

6 features onlinetraining

Fark Yaratan Bir Online Eğitim Sisteminin 6 Özelliği

Fark Yaratan Bir Online Eğitim Sisteminin 6 Özelliği

Online eğitim sistemleri, eğitim deneyimini büyük ölçüde değiştirmiş durumda. Eğitimin dijitale taşınmasıyla, eğitim sektöründe fark yaratmak için şirketlerin önünde artık çok sayıda seçenek var. Bu çeşitlilik, bir online eğitim sistemi seçmek isteyen taraf için avantajlı olduğu kadar zorlayıcı da olabiliyor.

Peki, bu durumda, iyi bir online eğitim sistemini diğerlerinden nasıl fark ederiz? Hangi online eğitim sistemi, iyi bir yatırım getirisine dönüşebilir? Gelin, hem şirketler hem de kullanıcılar için fark yaratacak bir online eğitim sisteminin 6 özelliğini birlikte inceleyelim.

1- Kullanıcı dostu arayüz tasarımı

Kullanıcı, online eğitim sistemini arayüzü aracılığıyla kullanır. Bu nedenle kullanıcı dostu arayüz tasarımı, sistemin yaratacağı etkinin temel belirleyenlerinden biridir. Eğer sistemin sunduğu özellikleri kullanamıyorsanız sahip olduğunuz online eğitim platformunun ne kadar harika özellikleri olduğunun bir önemi kalmaz.

Online öğrenme sistemi içerisindeki bölümlerin iyi ayrılmış olması, grafik ögelerin kullanımı kolaylaştıracak şekilde tasarlanması gibi temel dokunuşlarla kullanıcılarınızın sisteme rahat bir şekilde adapte olmasını sağlayabilirsiniz.

2- Karma öğrenme araçları

Fark yaratan bir online eğitim sisteminin bir diğer özelliği ise karma öğrenme araçlarına sahip olmasıdır. Karma öğrenmeyi kısaca, yüz yüze eğitimin ve internet/mobil tabanlı öğrenmenin bir araya getirilmesi olarak tanımlayabiliriz. Online eğitim sisteminizin, bu araçlar sayesinde çeşitli öğrenme metotlarını bir arada sunabilmesi gerekiyor.

Karma öğrenme araçları arasında özellikle öğretici oyunlar, dijital rozetler, web seminerleri, akıllı tahta, video ve test araçları vs. sahip olması oldukça önemlidir. Bu araçlar aynı zamanda farklı öğrenme taleplerine karşılık verebilmenizi sağlayacaktır.

3- Rapor ve analiz seçenekleri

Online eğitim platformlarının kullanıcılara kendi süreçlerini analiz etme imkanı sunması gerekir. Böylece hem kullanıcının süreci takibi kolaylaşır hem de eğitimle kurduğu bağ güçlenir.

Diğer taraftan eğitmenler için bir kursun verimliliğini ölçmek, rapor ve analiz ile mümkündür. Böylelikle eğitmenler, eğitim programları üzerinde iyileştirmeler yapması gerektiğinde bunu fark edebilir.

4- Online materyal paylaşım kolaylığı

 

Hemen hemen hiçbir eğitim yalnızca konu anlatımında ibaret değil. Konusu ne olursa olsun eğitmenler, eğitimi güçlendirmek için çeşitli materyaller paylaşır. Online ortamda bir araya gelen eğitmen ve kullanıcı için sistemin online materyal paylaşımında kolaylık sunması çok önemli.

Online eğitim sisteminin bulut tabanlı bir depolama sistemine sahip olması materyal paylaşımlarının hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlar. Ayrıca paylaşılan bu materyaller, dijital ortamlarda depolanacağı için kullanıcılar bilgisayarları ve telefonları üzerinden internete bağlı oldukça dünyanın herhangi bir yerinden bu materyallere ulaşabilirler.

5- Responsive tasarım özellikleri

Biraz önce dijital çağda bilgiye farklı cihazlardan kolayca erişimin faydasından söz ettik. Bu fayda için elbette belli bir altyapıya ihtiyaç var. Bu içeriğin masaüstü, dizüstü, tablet ve akıllı telefon gibi farklı cihazlarda sorunsuz çalışabileceği bir sistemin gerekliliği anlamına geliyor. 2020 yılında mobil öğrenme pazarı için dünya çapında gelirin 37.60 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu nedenle online eğitim söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken en büyük özelliklerden biri de, sistemin responsive bir tasarıma sahip olmasıdır. Böylelikle öğrenciler ve eğitmenler, kullandıkları araç fark etmeksizin sisteme kolayca erişebilirler. Örneğin bir öğrenci, bir toplu taşıma aracında telefonu üzerinden kolayca sisteme erişebilir ve derslerini takip edebilir.

6- Marka entegrasyonu

Fark yaratan bir online eğitim sisteminin son özelliği ise marka entegrasyonudur. Çünkü kurumsal kimliğinizi sistemin tasarımına yansıtmak ve bu doğrultuda düzenlemeler yapmak, marka sadakati yaratmanıza yardımcı olur.

Bu yüzden bir online eğitimi değerlendirirken şu soruları sormakta fayda var:

  • Logomu kolay bir şekilde tasarıma dahil edebilecek miyim?
  • Tasarımın renk kodlarında ve fontlarında rahat bir şekilde oynama yapabilecek miyim?
  • Tasarımı ve araçları marka kimliğimi yansıtmak için kolayca düzenleyebilecek miyim?

Bu ve benzeri sorulara bir cevap alabiliyorsanız eğer, markanızın kurumsal kimliğini kolay bir şekilde sisteme adapte edebileceksiniz demektir.

Fark yaratan bir online eğitim sistemi: Vedubox

Vedubox gibi online eğitim sistemleri, online kurs, video derslerin yanısıra testler ve sınavlar, soru bankası, yaprak test, akıllı tahta gibi araçlar sunarak eğitimi verimli hale getirmenize yardımcı olur. Ayrıca kullanıcılara uygulayacağınız sınavları ölçümü, analizi ve görüntülemesi de Vedubox ile çok daha kolay.

Farklı cihazlara uyumlu olarak bulut tabanlı içerik yönetimi olanağı sunan Vedubox ile içeriklerinizi hızla oluşturabilir, gerektiğinde zahmetsizce içeriği güncelleyebilirsiniz. Vedubox hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri