YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

covid 19 salgini sonrasi egitim ve is hayati

Covid-19 Salgını Sonrası Eğitim ve İş Hayatı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını pek çok sektörde olduğu gibi eğitimde de bir dönüm noktası haline geldi. Tüm ülkelerde pek çok öğrenci uzaktan eğitim deneyimi yaşayarak eğitimde radikal bir değişime de tanıklık etmiş oldu.

Covid-19 öncesinde bazı kurumlar uzaktan eğitimi halihazırda aktif olarak kullanmaktaydı fakat salgın sonrası zorunlu olarak eğitim ve öğretim sürecinde ve uygulamalarında kaçınılmaz değişimler yaşandı. Bu değişim yalnızca öğrencileri değil aynı zamanda eğitim sürecine dahil olan öğretmenler, yöneticiler ve velileri de etkileyerek Covid-19 salgınının eğitimde bir kilometre taşı haline gelmesine sebep oldu.

Dünya genelinde okullarda eğitim alan öğrenciler uzaktan eğitim ile eğitim görmeyi öğrenciler ve bu durum önümüzdeki zamanlarda da eğitim sektöründe ve iş hayatında yaşanacak olan köklü değişikliklerin habercisi. Teknoloji çağında yaşıyor olmamızın da etkisiyle eğitim dünyasında radikal bir değişim söz konusu. Küresel ölçekte yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan e-öğrenme konsepti de artık hayatımızın bir parçası.

Peki okullardaki eğitimin online platformlara taşınmasıyla birlikte gelecekte eğitim dünyasında ne gibi gelişmeler yaşanacak? Uzaktan çalışma modeli iş hayatındaki yerini koruyacak mı? Online eğitim teknolojileri ve e-öğrenme platformları bize neler vadediyor? İşte sizler için eğitim sektöründeki ve iş hayatındaki dijital dönüşümler ile Covid-19 raporu.

Uzaktan çalışma yaygınlaşıyor

Covid-19 salgınının tüm dünyada etkisini göstermesinin ardından pek çok kurum ve şirket çalışanlarının sağlığını riske atmamak için uzaktan çalışma planlarını uygulamaya başladı. Evden çalışmaya devam eden çalışanlar aslında uzaktan çalışma modeliyle de verimli sonuçlar elde edilebileceğini kanıtladı.

Çalışanlara esnek çalışma imkânı sunulması ile Covid-19 salgını aslında herkese uzaktan çalışmanın hem daha düşük maliyetli hem de daha verimli olabileceğini göstermiş oldu. Uzaktan çalışmaya elverişli pozisyonlar bizim düşündüğümüzden çok daha fazla. Özellikle teknoloji sektöründeki çalışanların çoğu işlerini uzaktan yapabiliyorlar. Böylece işverenlerin de maliyetleri azalmış oluyor. Şirket ya da ofis giderleri neredeyse sıfırlanıyor ve uzaktan çalışma politikaları da giderek yaygınlaşmaya başlıyor.

Önümüzdeki yıllarda Covid-19 salgını atlatılmış olsa bile pek çok şirketin uzaktan çalışma modelini kullanmaya devam edeceği kesin. Bu salgın hem işverenler hem de çalışanlar için yeni bir çağın başlangıcı oldu diyebiliriz. İş hayatında yeni bir trend haline gelen uzaktan çalışma milyonlarca çalışan için genel bir çalışma politikası haline geliyor.

Hibrit eğitimin kalıcı hale geliyor

Son yıllarda giderek popülerliğini artıran uzaktan eğitim, Covid-19 salgınıyla birlikte küresel ölçekte bir zorunluluk haline gelerek eğitim dünyasını vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Yetkililer yeni eğitim öğretim dönemi için farklı senaryolar hazırlayarak uzaktan eğitimi etkin bir şekilde kullanmanın yollarını arıyor.

Yüz yüze eğitimin yerini almaya hazırlanan uzaktan eğitim, pek çok kurum için aslında yeni bir konsept değil. Uzaktan eğitim, sağladığı pek çok avantajla birlikte tüm dünyada yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Bu avantajlar temel olarak şöyle:

-Öğrencilerin zaman ve mekândan bağımsız olarak bilgi paylaşımına hazır bulunmaları

-Fiziksel bir eğitim ortamı oluşturulmayacağı için azalan maliyet

-Verimli eğitim ve öğretim imkânı

-Yüz yüze eğitimi aratmayacak interaktif ders ortamı

-Esnek öğrenme programı ile zamandan tasarruf

-Farklı öğrenme teknikleri ve çeşitli eğitim materyallerinin kullanılması

Okulların tercih edebileceği bir diğer seçenek ise hibrit eğitim modeli. Bu modelde öğrenciler eğitimin bir kısmını okula giderek yüz yüze bir kısmını da online eğitim platformları üzerinden uzaktan alma fırsatına sahip oluyor. Böylece öğrenciler uzaktan eğitim ile alınması mümkün olmayan uygulamalı dersler için okula gidecek ve teorik eğitim ise uzaktan eğitim ile desteklenecek. Proje tabanlı öğrenmeye de imkân sağlayacak olan hibrit eğitim modeli ile öğrenciler okulda öğrendiklerini evde yapacakları projeler ile pekiştirecek.

Farklı lokasyonlardaki uzmanlar, eğitmenler ve öğretmenlerin katkı sağladığı bir eğitim dünyası 

Eğitimdeki coğrafi kısıtlamaları ortadan kaldıran uzaktan eğitim modeli, bulunduğunuz yerden bağımsız olarak çeşitli alanlarda uzman kişiler tarafından verilen eğitimlere katılmanıza fırsat sunuyor. Farklı ülkelerdeki binlerce öğrencinin aynı içeriğe ulaşmasına olanak sağlayan uzaktan eğitim ile özellikle sokağa çıkma yasağı ve karantina gibi olağandışı durumlarda da eğitimin devam etmesini sağlayabiliriz.

Coğrafi kısıtlamalardan dolayı dezavantajlı durumda olan öğrenciler için de eşit şartlarda eğitim almak mümkün. Öğrenciler alanında uzman eğitmenler ve öğretmenler tarafından verilen eğitime konumdan bağımsız bir şekilde kolayca erişebilir ve okyanus ötesi bilgi aktarımından faydalanabilir.

Covid-19 salgınıyla birlikte radikal olarak yeniden şekillenen eğitim dünyası, teknolojik imkanlara sahip her birey için bulunmaz bir fırsat. Ayrıca öz farkındalığı yüksek bireyler yüz yüze eğitimden farklı olarak kendilerine en uygun öğrenme yöntemini dijital platformlar üzerinden keşfedebilir ve öğrenme düzeylerini kolaylıkla üst seviyeye taşıyabilir.

Günlük hayatın bir parçası: video konferans

İş görüşmesi ya da toplantılar için artık insanların fiziksel olarak bir araya gelmesine gerek yok. Pek çok farklı platformda sunulan video konferans yöntemi ile yer değiştirmeden istediğiniz kişilerle görüşme yapmanız mümkün.

Covid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla pek çok şirketin ve kurumun tercih ettiği bu yöntem, salgının yayılmasını engellemek amacıyla oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Böylece farklı konumlarda bulunan birçok insan toplu taşıma kullanma gibi riskli durumlardan kaçınarak bir araya gelme ve bilgi alışverişinde bulunma fırsatı buldu.

Yüzlerce hatta belki de binlerce kişiyi aynı online toplantı ortamında buluşturan video konferansın salgın sonrası da büyük olasılıkla günlük hayatın bir parçası olacak. Hem zamandan tasarruf sağlayarak hem de maliyeti azaltarak insanların hayatını kolaylaştıran video konferans yönteminin iş hayatında vazgeçilmez bir yere sahip olacağı kesin.

Şirket içi iletişim ve iş birliği ihtiyaçlarını karşılamak video konferans yöntemiyle artık oldukça kolay. Video konferans yazılım kullanıcılarının neredeyse tamamı daha verimli ve üretken bir süreçte bulunduklarını ifade ediyor.

Entegre bir eğitim ve iletişim sistemi olarak Vedubox

Yüksek teknolojiye sahip entegre ve güvenilir teknik alt yapısıyla Vedubox, sizlere sıra dışı bir eğitim ve iletişim deneyimi sunuyor. Rakiplerinden teknik açıdan ve kullanım olarak farklı olan Vedubox, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma modellerinin birçok ihtiyacını karşılayan bir platform.

Vedubox, piyasada bulunan diğer online platformlardan farklı olarak kapsamlı ve entegre bir sisteme sahip. %100 bulut teknolojisi, yüksek performanslı sınırsız kapasitesi, entegre güvenlik sistemi ve düşük maliyetiyle Vedubox, hizmet kalitesiyle rakiplerine fark atıyor. Video konferans, canlı ders, webinar gibi çeşitli toplantı ve ders seçenekleriyle eşsiz özelliklere sahip. Yüksek kapasiteli depolama alanları da Vedubox’un avantajlarından biri.

Kurulum gerektirmeyen hazır alt yapısı sayesinde zamandan tasarruf ederek çeşitli toplantılar ve dersler yapabilir, gelişmiş raporlama ve analiz özelliği sayesinde eğitimleriniz ya da toplantılarınız hakkında detaylı raporlar edinebilirsiniz.

Yeni bir online eğitim konsepti sunan Vedubox, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma ihtiyaçlarınız için kolay, hızlı ve esnek bir çözüm. Bu yenilikçi ve güncel eğitim platformu, yol haritasında özellikle Covid-19 salgını sonrası yeni dünya ihtiyaçlarını karşılamak için de AR-GE çalışmalarını sürdürmekte. Artık hayatımızda bulunacak olan online eğitim ve evden çalışma modellerini destekleyecek pek çok özelliğe sahip olmasına rağmen kendini sürekli güncelleyerek eğitim dünyasındaki gelişmelere ayak uydurmayı hedefliyor.

Vedubox’un sunduğu bazı hizmetler şöyle:

  • Kişiselleştirebileceğiniz eğitim içerik yönetimi
  • Yüksek kapasiteli video konferans
  • Test ve sınav oluşturma
  • Raporlama ve analiz
  • Çok sayıda kullanıcı için webinar ve sosyal paylaşım grupları

Vedubox hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu eşsiz deneyimden yararlanmak isterseniz Vedubox’un internet sitesini ziyaret ederek eğitim ve toplantılarınızı kolayca dijital ortama taşıyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri