YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

focus

Çalışanlarınızın Performans Yönetimi Becerisini Geliştirin: Odaklanma

Nerede olduğunuz fark etmeksizin ihtiyaç duyduğunuz bir şey vardır: Odaklanmak. Çünkü ne kadar yetenekli ve çalışkan olursanız olun bir işe yeteri kadar odaklanamıyorsanız başarıyı yakalamanız oldukça güçleşir. Bu yüzden tüm hayatımızda ve özellikle iş hayatında odaklanmaya ihtiyaç duyarız.

Şirketler için çalışanlarının odaklanma becerilerini geliştirecek eğitimler, şirket verimini doğrudan artırır. Aktif dinleme becerisine sahip çalışanlar, işi iyi kavradıklarından süreci en başarılı şekilde yönetir. Yaptıkları işe tüm odaklarını verebildikleri zaman, kısa sürede önemli işleri tamamlayabilirler.

Çalışan verimliliğini artırmak isteyen bir şirketin yapması gereken ilk şeylerden biri çalışanlarının odaklanma becerisini geliştirmektir. Bunun için etkili ve pratik çalışan eğitimleri yardımcı olabilir.

Çalışanlarınıza değerli hissettirin

Çalışanlarınızla birlikte geçirdiğiniz vakit önemlidir. Birlikte zaman geçirmek ve ortak çalışmalar yürütmek, kurumsal aidiyeti artırır. Bu durum çalışanlarınıza moral ve içsel motivasyon sağlar.

Bunun için odaklanma üzerine yaptığınız çalışmaların bir parçası olarak çalışanlarınızın birbiriyle ve sizinle vakit geçirmesini sağlayın. Çalışanlarınızın birbirini tanıması ve birbiriyle dayanışması, aralarındaki bağı güçlendirir. Çalışanlar, kurdukları ilişkiler sayesinde yaptıkları tekil işlerin şirket bütününde ne kadar önemli olduğunu fark eder ve kendini değerli hisseder. Bu da onlar için odaklanma motivasyonunu artırır.

Uzun ve kısa vadeli hedefler koyun

Her şeyde olduğu gibi çalışma hayatında da hedefler, odaklanma becerisini olumlu yönde etkiler. Bu yüzden çalışanların bir hedefe sahip olması, günlük işlerine daha iyi odaklanmalarını ve sürekli gelişimlerini sağlar.

Hedefler belirsiz olduğunda, çalışanlarınızın ilgisi kolaylıkla dağılır. Çünkü bu durumda büyük resmi görmek çok zorlaşır. Uzun vadeli hedefler koymak, yapılan en ufak işin bile bir amacı olduğunu hatırlatır. Ancak hedeflerin yalnızca uzun vadeli olması, işin olduğundan zor olduğu hissi verebilir. Bunun için büyük hedeflere giden yolda başarılacak kısa vadeli hedefleri de açıkça tanımlayın. Her küçük başarıdan sonra çalışanlarınızın hedefe daha iyi odaklandığını göreceksiniz.

Zamanı verimli kullanın

Genelde insanlar aynı anda birden fazla iş yapmakla övünürler. Ancak bu her zaman övünülecek bir şey değildir. Çünkü bazı araştırmalara göre, aynı anda çok fazla işe odaklanmak, verimliliği %40 oranında azaltıyor. Bu çok büyük bir oran!

Diğer yandan, işleri planlamak, bölüştürmek ve her birini sırayla yapmak iş verimliliğini artırıyor. Bu yüzden mevcut işleri kategorize ederek ya da ekiplere bölerek dağıtmaya çalışın. Çalışanlarınıza, kendi iş planlarını öncelik sırasına göre sıralama şansı verin. Bu konuda onlarla konuşun veya çalışan eğitimleri ile öncelik belirleme becerilerini güçlendirin.

Karar süreçlerine dahil edin

İş planları ve karar süreçleri için çalışanlarınızla birlikte çalışarak onların yaptıkları işe daha fazla odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Çözüm bulma süreçlerine çözümü uygulayacak kişileri de dahil edin. Onlara fikirlerini paylaşma imkanı verin. Böylece hem farklı fikirler duyma şansı elde eder hem de ekibinizle sıkı bir bağ kurabilirsiniz.

Bu süreçleri, şirketin doğal işleyişi haline getirin. Belki çalışanınız düzenli olarak birkaç saat işine ara verecek ama sonunda işlerini organize ederken ve yaparken çok daha iyi odaklanacak. Böylece kaybettiği zaman, hızlı tamamlanan başarılı iş olarak geri dönecek.

Odaklanmak üzerine online eğitim verin

Çalışanların performans yönetimi becerilerini geliştirebilecek bir yol da onlara online eğitim vermekten geçiyor. Hap öğrenme videoları sayesinde işlerine uzun süre ara vermeden eğitimlerini alabilir ve onlara değer kattığınız için size karşı daha fazla sorumluluk hissederler.

Bu eğitimlerinizin konusu ne olabilir?

  • Yoğun iş temposu altında sakin kalmak için nefes egzersizleri,
  • Aktif dinleme pratikleri,
  • İşleri kategorize etmeyi öğreten pratik çözümler,
  • İş trafiğini yönetmelerini kolaylaştıracak takvim vb. uygulamaların kullanımları,
  • Şirket hedeflerini anlatan ve onları sürece dahil eden eğitimler,
  • Ve çok daha fazlası!

Ayrıca, Entegre Öğrenim Yönetim Sistemi (LMS) yetenekleri ile güncel bilgileri, eğitim videolarını ve dokümanları ekibinizle paylaşabilir, canlı eğitim, toplantı ve webinar/online seminer aracılığıyla bağlantı kurabilirsiniz. Bunlar ekibinizi daha iyi iletişim, birlikte çalışma-öğrenme, sosyalleşme ve online toplantı yapma konusunda geliştirmenize yardımcı olur.

Hangi online eğitim platformunu seçmelisiniz?

Siz de kendi online çalışan eğitimi programlarınızla şirket başarınızı artırmak için Vedubox’ın zengin içerik imkanı sunan teknolojisinden faydalanabilirsiniz. Soru bankası, oyunlaştırma ve sınavlar gibi içerik ve format çeşitliliğiyle karma öğrenmeyi destekleyen Vedubox, ayrıca online akıllı tahta ve interaktif canlı eğitim imkanı da sunuyor.

Eğitimin verimini artırmaya yönelik özelliklerinin yanı sıra Vedubox’ın çok dilli arayüzü kolayca kişiselleştirilebilir. Kullanıcılar eğitimi görsel ya da işitsel öğrenme yöntemlerinden kendilerine uygun olan formatta alabilir. Vedubox, kurumsal kimliğinizle uyumlu hale getirilebilir ve eğitim içeriği bir dakikada bulut tabanlı sisteme yüklenebilir.

Siz de hemen şimdi Vedubox ayrıcalıklarından faydalanmak için bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri