YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

Çalışan Eğitiminde Hibrit Model Uygulama Rehberi

Uzaktan çalışma modeli son iki yılda hayatımızda yaygınlaşmış olsa da aslında yeni bir olgu değil. Pandemi dönemindeki kadar olmasa bile daha önce uzaktan çalışma modeliyle çalışan önemli sayıda çalışan bulunuyordu. Pandeminin etkisinin de azalmasıyla birlikte ofisler yavaş yavaş eski günlerine dönmeye başladı, fakat uzaktan çalışma modelinin iş kültürünün bir parçası olmaya eskisinden daha yaygın şekilde devam edeceği öngörülüyor.

Çalışan profilinde böylesine bir değişiklik, doğal olarak çalışan eğitiminde de önemli değişiklikler yapılmasını gerektiriyor. Eğer kurumsal çalışma modeliniz hibrit ise farklı dinamiklere sahip bir çalışan profiline sahipsiniz demektir. O halde hibrit eğitim modeli tam size göre! 

Hibrit Eğitim Modelinin ve faydalarının ne olduğu hakkındaki blog yazımızı okumak için hibrit eğitim modeli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki çalışan eğitiminde hibrit eğitim modelini neden göz önünde bulundurmalısınız? Hibrit eğitim modelini benimsemek için neler yapmalısınız? Yazımızda bu konulara değineceğiz.

Neden Hibrit Eğitim?

Yazının giriş bölümünü okurken “Böylesine bir adaptasyona gerçekten ihtiyaç var mı?” diye sormuş olabilirsiniz. Cevap ise kesinlikle evet.

Ekim 2020’de yapılmış bir araştırma, küresel işgücünün %72’sinin hibrit, yani ofisten ya da evden çalıştığını ortaya koyuyor.

Hibrit çalışma modeli geleneksel ofis içi çalışma modelinden farklı dinamiklere sahiptir. Bu nedenle hibrit çalışma ortamındaki çalışan eğitimi dinamiklerinin de farklı olması gerekir.

Çalışan eğitiminde neden hibrit eğitim modelini benimsemeniz gerektiğine bakalım:

 • Esneklik Sağlar: Hibrit eğitimin belki de en önemli faydası, sağladığı esnekliktir. Çalışanlarınızın kurumsal eğitimi bir zorunluluk değil, kendilerini geliştirebilecekleri bir araç olarak görmesini sağlayın. Eğitimlere dilediklerinde yüz yüze, dilediklerinde online olarak katılma imkanı sunun.

   

 • Kurumsal Kültürünüzü Geliştirir: McKinsey raporu, tam zamanlı olarak uzaktan çalışanların zaman içinde çalıştıkları kuruma olan aidiyet duygularını kaybettiklerini ortaya koymaktadır. Bu da kurum kültürünün zarar görmesi anlamına gelmektedir. Eğitimleri hem yüz yüze, hem de online yaparak uzaktan çalışanlara yüz yüze eğitime gelme imkanı tanıyabilir ve ekip arkadaşlarıyla bir araya gelmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde ofiste çalışanlara da online eğitime katılma imkanı tanıyarak fiziksel ortama ara vermelerini ve dinlenmelerini sağlayabilirsiniz.

   

 • Gelişmiş Asenkron Öğrenmeyi Destekler: Eğitim dışında kullanıcılara araştırma yapma fırsatı tanıyan ve eğitim oturumunda buldukları bilgileri paylaşmayı ve tartışmayı teşvik eden hibrit eğitim modeli, geleneksel ezberci eğitim modelinin aksine deyim yerindeyse çalışanlarınıza balık vermek yerine balık tutmayı öğretiyor. Bu sayede çalışan gelişimi de katlanarak artıyor ve uzun vadede çalışanlarınız şirketinize daha fazla değer katıyor.

   

 • Değişen Beceri ve Yetenek İhtiyaçlarına Cevap Verir: Bu yeni çalışma şekli, bazı beceri ve yeteneklerin diğerlerinden daha öne çıkmasına neden oldu. McKinsey raporu, önümüzdeki süreçte kurumsal dünyada sosyal beceriler, iletişim becerileri ve duygusal becerilerin daha da ön planda olacağını vurguluyor. O halde çalışan merkezli bir hibrit eğitim modeli benimseyerek kurumsal altyapınızı geleceğe hazırlayabilirsiniz.

Çalışan Eğitiminde Hibrit Eğitim Modeli Nasıl Uygulanır?

Hibrit eğitim modelinden ve bu modeli neden benimsemeniz gerektiğinden bahsettikten sonra, artık bu modeli nasıl uygulamaya başlayabileceğinize bakalım:

 • Çalışanlarınızın Eğitim Gereksinimlerini Belirleyin: Her şirketin kendi kurum içi dinamikleri bulunur. Bu nedenle uzaktan ve ofiste çalışan çalışanlarınıza beceri testleri yaparak ve neler öğrenmek istediklerini sorarak işe başlayın. Bunların yanında nasıl ve nerede öğrenmek istediklerini de sorabilirsiniz. Çalışanlara ihtiyaç duydukları konularda içerik sağlamamanız durumunda hem şirket olarak ROI’dan (yatırım getirisi) mahrum kalırsınız, hem de çalışanlar vakit kaybetmiş olur. Bu nedenle bu ilk adımı atlamamak çok önemlidir.
 • Kapsamlı ve Doğru LMS Seçimi Yapın: Hibrit eğitimin online ayağının sağlıklı şekilde yapılabilmesi, asenkron içeriklerin sağlanması, sınav yapılması gibi konular nedeniyle kaliteli LMS seçimi hibrit eğitim için kritik öneme sahip. Düzgün işlemeyen bir LMS, çalışanlarınıza sağladığınız eğitimin büyük kısmının boşa gitmesine neden olabilir.
Türkiye’nin lider LMS platformu Vedubox LMS’in özelliklerine göz atmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Vedubox’ın eğitim, toplantı, etkinlik, sınav, sertifika, portal, topluluk ve e-ticaret yönetim sistemi modüllerinin dahil olduğu hepsi bir arada platformunu incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. LMS hakkında fazla bilgi almak için ise bu adresteki blog yazımızı okuyabilirsiniz.
 • İşbirlikçi Öğrenmeyi Teşvik Edin: Uzaktan ve ofiste çalışan ekipler arasındaki bağlantıyı ve şirket kültürünüzü kuvvetlendirmek için çalışanlarınıza işbirliği yaparak birlikte öğrenebilecekleri görevler verin. Çalışanların birbirleriyle bilgiler paylaşabilecekleri ve yeni şeyler öğrenebilecekleri sosyal bir öğrenme ortamı, öğrenmeyi çok daha etkili hale getirecektir.
 • Geribildirim Alın: Hibrit eğitimde uyguladığınız her yöntem işe yaramayabilir. Çalışanlarınızdan düzenli geri bildirim almak için memnuniyet anketi doldurmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında eğitim modelinizi daha da geliştirmek için düzenli periyotlarla çalışanlarınızdan öneriler alıp değerlendirebilirsiniz.

   

Sonuç

Çalışan eğitiminde hibrit eğitim modeli, dikkatli planlama yapmayı gerektiren, fakat doğru uygulandığında çalışan eğitimini en üst seviyeye çıkaran ve kurum kültürünüzü geliştiren bir eğitim modeli olarak kurumsal dünyada ön plana çıkıyor.

Siz de şirketinizde hibrit eğitim modelini hayata geçirmek istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız en önemli nokta iyi bir LMS ve eğitim platformudur. Canlı eğitim, LMS, eğitim içerik kütüphanesi, online sınav ve soru bankası sistemi, kullanıcı yönetimi ve teknik bilgi gerektirmeden kolayca kullanılabilen arayüzü ile kurumlara online eğitim hizmeti sunan Vedubox‘ı incelemek için vedubox ziyaret edebilir, sorularınızı sormak ve teklif almak için iletisim adresteki iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri