YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

online ogrenme tr

Online ve Hi̇bri̇t Öğrenme: Online Platformlardan Ne Bekleni̇r?

Online ve hibrit öğrenme: Hangisi eğitiminiz için daha uygun?

Pandemi 2021’den beklendiği gibi yavaşlamadığından, okullar ve diğer eğitim kurumları yeni planlar yapmaya devam ediyor. Birçok kurum öğrenciler için en iyi öğrenme deneyimini sağlamak amacıyla online ve hibrit öğrenme modellerini deniyor. 

Bu süreç içerisinde birçok eğitimci çözümler arıyor ve sektörün online öğrenme platformlarından beklentisi yüksek. Bu durumda yine aynı soru ortaya çıkıyor: online ve hibrit öğrenme, hangisi tercih edilmeli?

Hibrit Öğrenme Nedir?

Hibrit öğrenme kavramı hayatımıza oldukça yeni girdi. Bu kavram, esasen Covid-19 pandemisi online öğrenmeyi kaçınılmaz bir zorunluluk hale getirdikten sonra ortaya çıktı. Çoğu ülkede okulların kapatılması gerekti ve eğer ülkenin altyapısı da uygunsa, eğitimler online olarak devam etti.

Ancak, özellikle genç öğrenciler için, online öğrenmenin yetersiz olduğu düşünüldü ve birçok ülke sonrasında yeni hibrit modelleri sunmaya başladı. 

Hibrit öğrenme; online dersler, deneysel öğretim ve öğrenme hedefleri ile geleneksel sınıf deneyiminin birleşmiş versiyonudur. Sıklıkla online ve hibrit öğrenme modellerinden hangisinin eğitimde daha iyi sonuçlar verdiği merak edilir.

Teknolojinin yükselişi ile birlikte eğitimin kalitesi tüm dünyada gelişse de öğrenme ortamındaki bazı geleneksel kavramlar hala aynı. Bu da yalnızca online eğitimin yeterli olmamasının sebeplerinden biri ve bu yüzden hibrit öğrenmeye ihtiyaç duyuluyor. 

Hibrit Öğrenmenin Yararları

Hibrit öğrenmenin, öğrencilerde daha yüksek motivasyondan öğretmenlerde daha az bıkkınlığa kadar birçok avantajı bulunuyor.

Hibrit öğrenmenin öğretmenler için daha çok avantaj sağladığını düşünebilirsiniz. Fakat hibrit öğrenmenin öğrenciler üzerinde daha çok yararı olduğu görülüyor. 

Bu tür avantajlara bazı örnekler vermek için bunları aşağıda ayrı ayrı listeleyeceğiz. 

Öğretmenler için avantajları

Hibrit öğrenmenin öğretmenler için şimdiye kadar gözlemlenen bazı avantajları şunlar:

 Öğretmenler;

 • Öğrencilerle yakın ilişki sürdürdüklerinden öğretme konusunda daha motive hissederler.
 • Ödevleri fiziksel olarak kontrol eder ve öğrencilerin onları ciddiye aldığından emin olurlar.
 • Hibrit model sayesinde sıkıcı derslerden kaçınarak derslerini daha iyi planlayabilirler. 
 • Öğrencileri ikili ya da grup çalışması yapmaları için görevlendirebilir ve gerçekten yapıp yapmadıklarını gözlemleyebilirler.

Öğrenciler için Avantajları

Öğrenciler böyle bir öğrenme modelinden çok fayda sağlar. Hibrit öğrenmenin öğrenciler için avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Öğrenciler daha motive ve öğrenme sürecine odaklı olurlar.
 • Hibrit öğrenmede daha az teknik dikkat dağınıklığı vardır ki bu da öğrencilerin daha iyi odaklanması anlamına gelir. 
 • Öğrenciler ve öğretmenler kendi aralarında fiziksel ve online iletişim kurabilirler.
 • Öğrenciler arası rekabet doğar ve öğretilen konuyu anlamak açısından daha motive hissederler.

Online Öğrenme Nedir?

Online öğrenme birçok kurum için, özellikle de yükseköğretim kurumları için yeni bir kavram değildir. Küçük sınıflar için bile, son 10 yıldır öğretmenler öğrencilerine online ödevler veriyorlar. 

Geleneksel eğitim için herhangi bir sınırlama olmamasına rağmen yeni nesil eğitim sistemi online öğrenmeye adapte olmuştur.

Pandemiyle beraber okullar eğitim sürecini online olarak devam ettirdiğinden online eğitim çok büyük ün kazandı. Pandemi online eğitimin geleceği için tamamen büyük bir dönüm noktası oldu.

Online eğitime olan ilgi katlandı ve online öğrenme platformlarına büyük bir ihtiyaç doğdu. Online video konferanslar veya online sınıf özellikli platformlar popülarite kazandı. Bizler, yakın gelecekte tamamen farklı ve ileri düzey online öğrenme ile tanışabiliriz. 

Online Öğrenmenin Avantajları

Çoğumuzun da özellikle son yıllarda farkına vardığı gibi, online öğrenme hem öğrenciler için hem de öğretmenler için oldukça avantajlıdır. Online öğrenme yer, mesafe, zaman farklılıkları ve diğer yetersizliklerle alakalı tüm sınırlamaları ortadan kaldırıyor. 

Nerede olursanız olun, sabit internet bağlantınız olduğu müddetçe bir online derste devamlı kalma şansına sahipsiniz. 

Online öğrenmede insanlar yüz yüze eğitim varken okula gidip gelmek için harcadıkları fazladan zamanı kazanmış olur. Ayrıca, en güvende ve en rahat hissettiğiniz yerde derse katılabilmenin konforu öğrenme sürecine de fayda sağlar. Bu hem öğretmenler hem de öğrenciler için geçerlidir. 

Öğretmenler için Avantajları 

Online öğrenmenin birçok avantajı vardır. Öğretmenler yüz yüze eğitimde öğrencileri ders materyallerine odaklanmakta zorluk çekmek gibi yaşadıkları bazı problemler nedeniyle sorunlar yaşıyor. Fakat online öğrenme sayesinde öğretmenler öğrencilerin tüm dikkatini kolayca bilgisayar ekranlarına çekebilirler.

Öğretmenler için online öğrenmenin bazı büyük avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Okula gitmek zorunda değiller ki bu da kendilerine daha fazla vakit ayırabilmeleri demektir. 
 • Ders aralarında sessiz vakit geçirebilirler ki bu da okullarda pek de mümkün değildir. 
 • Öğrencileri, akranları gibi dikkat dağıtıcı etkenler olmadan kontrol etmeleri daha kolaydır. 
 • Teknolojiyi kullanarak isteksiz öğrencileri daha kolay etkileşime dahil edebilirler. 
 • Öğretmenler için daha az yorucu ve öğrenciler için daha faydalı olan öğrenci odaklı öğretimi kullanabilirler. 

Online öğrencilerle, birçok öğretmen, öğretmenin tahmin ettikleri kadar zor olmadığını düşünüyorlar.

Öğrenciler için avantajları

Online öğrenme, öğretmenlere büyük avantajlar sunarken öğrenciler için de birçok yararı vardır. Özellikle öğrenciler için, pandemi süreci tarihi bir dönüm noktasıdır. Öğrenciler, bu dönemde öğrenmek için öğretmenlere çok da bağımlı olmadıklarına fark ettiler.

Öğrenciler için diğer bazı avantajları:

 • Öğrenciler zamanlarını nasıl daha iyi kullanacaklarını öğrenebilirler.
 • Sanal iletişimlerini ve teknolojik okuryazarlıklarını geliştirebilirler. 
 • Kendi kendilerini motive edebilirler.
 • Öğrencilerin daha esnek olmalarını ve kendi hızlarında öğrenmelerini sağlar.
 • Daha iyi zaman yönetimi yeteneklerine sahip olabilirler. 

Online öğrenme öğrencilerin ufkunu oldukça genişletmiştir. 

Online ve Hibrit Öğrenme

Online ve hibrit öğrenme, hangisi eğitimde daha iyi bir yaklaşım?

Bu soruya tek bir cevap vermek çok zor. Online ya da hibrit öğrenmenin hangisinin en iyisi olduğunu etkileyen birçok faktörden söz edebiliriz. 

Bununla birlikte hem online hem de yüz yüze öğrenme süreçlerinde yardımcı olması için doğru teknolojiye yatırım yapmak önemli bir konular arasında. 

Ev ödevleriyle ilgili olarak, öğretmenlerin her bir öğrencinin ilerlemesini izleyebilmeleri için güvenilir bir teknolojik araç kullanmaları gerekir. 

Karma, yani hibrit yöntem uygulanıyorsa, alternatifler yazılı ödevler olabilir. Bu sayede, öğrenciler sınıflarında yazılı kopyalarını yanlarında taşıyabilirler. 

Eğer hibrit öğrenme uygulanırsa, öğretmenler öğrencilerini online ve sınıf içi derslerine dahil edebilirler. Yine de bu durumlarda bile, öğretmenlerin derslerini takip etmek için tam işlevli bir online platforma sahip olmaları gerekecektir. 

Vedubox, Zoom ve Microsoft Team destekli online uzaktan eğitim sistemidir. Online ve hibrit öğrenme için öğretmenler, daha iyi eğitim verebilmelerini sağlayacak en iyi online özelliklere sahip olmalılardır. Vedubox öğretmenleri her iki yaklaşımda da destekleyebilen mükemmel bir online platformdur. 

Online platformlar size nasıl yardımcı olur?

Online platformlar hem öğretmenlere hem de öğrencilere birçok imkân sunar. Özellikle öğretmenler daha iyi öğretme ve öğrenme deneyimi kazanmak adına paha biçilmez özelliklere sahip olabilirler. 

Online platformlar sayesinde öğretmenler aşağıdaki gibi etkileşimli aktiviteler oluşturabilirler:

 • Ara odalar
 • Online anketler
 • Takım bazlı etkinlikler

Tüm bunların ötesinde, öğretmenlerin akran öğretim yöntemini kullanmalarına ve dikkati öğretmenden öğrencilerin kendilerine çekmelerine yardımcı olur.

Online platformlar, öğrenci odaklı öğrenmenin daha iyi gerçekleşmesi için gittikçe gelişiyor. Eğitimin online veya çevrimdışı sınıflarda gerçekleşmesi fark etmeksizin öğretmenler geri adım atarak dersin merkezinde olma rolünü değiştirebilirler. Ve bu sayede öğretmenler öğrencilerin tek başına ya da akranlarının yardımıyla neler başarabileceğini gözlemleyebilirler. 

Online platformlar öğretmenlerin öğrencilerine katkı sağlayan materyallerini sunmalarına da imkân verir. En otantik öğrenme deneyimini sunmak için, öğretmenler izin verdiği müddetçe öğrenciler sunulan ders materyaline veya beyaz tahtaya açıklama ekleyebilirler. 

Sonuç

Bu yazımızda sizlere online ve hibrit öğrenme hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Eğitim kavramı hızla değişirken online platformlardan beklentiler giderek artıyor. Teknoloji sayesinde ya da pandemi ile ilgili son durumdan ötürü, online platformlar hiç kimsenin hayal edemeyeceği bir hızda kendilerini güncelliyor ve yeniliyor. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri