YENİ! Vedubox ile randevularınızı verimli bir şekilde yönetin. 

EN

Paylaş

video Egitimlerin ogrenmeye katkisi

Video Eğitimlerin Öğrenmeye 5 Katkısı

Eğitim teknolojileri, sadece dijital bir araç olarak değil, tüm araçlar düşünülerek belirlenmiş bir tabirdir. Eğitim teknolojilerinin geçmişten günümüze gelişimleri düşünüldüğünde ise son yüzyılda daha çok dijital araçların ön plana çıktığını görebiliriz. Bugün, eğitim alanında birçok teknolojiden faydalanılıyor. Dersler bu araçlarla daha verimli bir şekilde işlenebiliyor. Dolayısıyla öğrenim araçlarının çeşitliliği de artıyor. Bir eğitim teknolojisi olan multimedya araçları da bu kapsamda değerlendirilebilir.

Multimedya olarak tabir edilen araçlardan birisi de videolardır. Video üretiminin ve işlemesinin kolaylaşmasıyla birlikte video içerikler eğitim alanında daha fazla kullanılmaya başlandılar. Dolayısıyla hem yüz yüze eğitimde hem de online eğitimde en çok tercih edilen eğitim içerik türü haline geldiler. Bu da video eğitimlerin oluşmasına zemin hazırladı. Video eğitimler, yüz yüze veya online eğitim fark etmeksizin, tüm eğitim türlerinde kullanılabilen bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Peki video eğitimlerin ne gibi faydaları bulunuyor ve öğrenmeye nasıl katkı sağlıyor?

1- Her Zaman Ulaşılabilir Olması

Video eğitimlerin en dikkat çeken özelliklerinden birisi her zaman ulaşılabilir olmalarıdır. İster online ortamlarda ister depolama birimlerinde olsun, video eğitimlere eğitim alan kişiler istedikleri zaman ulaşabilmektedirler. Bunun da öğrenmeye büyük katkısı bulunmaktadır. Çünkü, sınıf ortamında olsun veya online mecralarda olsun, kişi her zaman öğrenmeye hazır bir şekilde bulunmayabilir. Bu da eğitim içeriğinin tam olarak öğrenilmesini engeller. Fakat her zaman ulaşılabilen video eğitimler sayesinde kişi, sınıf ortamında anlayamadığı veya odaklanamadığı konuyu istediği bir vakitte izleyerek öğrenebilir. Veya, uygun bir zamanına denk gelmeyen online eğitimde işlenen konuyu daha sonra tekrar izleyerek tam öğrenmeyi gerçekleştirebilir.

2- Mekan Fark Etmeksizin Kullanılabilmesi

Video eğitimler kişiyi herhangi bir mekâna bağlamaz. Mobil cihazlar, bilgisayarlar vb. herhangi bir cihazdan izlenebilen video eğitimleri kişi istediği her yerden izleyebilir. Örneğin, sınıf ortamında gürültüden dolayı konsantre olunamayan derse ev ortamında, sakin bir halde odaklanılarak konuyla ilgili video izlenebilir. Yahut ev ortamında, sokaktan gelen sesler ya da evde bulunan ses kirliliği odaklanmayı önleyebilir. Bu durumda, mobil cihazla daha sakin bir alana geçen kişi konuyla ilgili videoları izleyebilir. Öğrenmeyi mekâna sınırlamayan video eğitimlerle kişi odaklanabildiği her yerden yeni şeyler öğrenebilecektir.

3- Tekrarlanabilmesi

Hangi eğitim türü olursa olsun, eğitimin en temel problemi çoğu kişinin konuyu ilk seferde tam olarak kavrayamamasıdır. Özellikle yüz yüze eğitimde yaşanan bu problemi öğretmen veya eğitmen konu tekrarıyla çözmeye çalışır ama müfredat ve ders süresi buna müsaade etmeyebilir. Bu da öğrencinin konuyu tam olarak öğrenememesine sebep olur. Video eğitimlerde ise ders tekrarının sınırı yoktur. Öğrenci, anlayamadığı konuyu istediği zaman, istediği yerde, istediği kadar tekrar edebilir. Tekrar edilen ders, öğrencinin konuya tam olarak vakıf olmasını sağlayacaktır. Bu da tam öğrenmenin gerçekleşmesini beraberinde getirecektir. Tekrarlanabilen eğitim içeriği sayesinde konuyla ilgili karanlıkta kalmış noktalar tamamen ortadan kaldırılabilir.

4- Kişinin Öğrenim Hızına Uygun Olması

Her öğrenci aynı seviyede öğrenme hızına sahip değildir. Öğrencilerin karakterleri, zihinsel durumları, psikolojileri, öğrenme hızına etki eden faktörlerdir. Öğrenci, anlayamadığı konuyu öğretmenine soramazsa o konuyla alakalı öğrenme tam olarak gerçekleşmez. Sorduğu halde tam olarak anlayamama durumu olduğunda da öğrenme gerçekleşmeyecektir. Veya, öğrenci hızlı öğrenen birisi de olsa konunun işlendiği sırada çeşitli sebeplerden odaklanamama durumu yaşayabilir.

Bu ve bunun gibi birçok nedenden ötürü hiçbir öğrenci aynı hızda öğrenemeyecektir. Video eğitimlerin tekrar tekrar izlenebilmesi, istenilen her anda ulaşılabiliyor olması ve bunun için bir mekâna ihtiyaç duymaması, konuyla ilgili öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin kendi hızlarına göre konuyu işlemelerine olanak sağlayacaktır. Bir öğrenci derste öğretmenini durdurup soru çözemez çünkü konunun o ders içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Veya öğrenci konuyu üç-dört kere tekrar ettiremez çünkü en fazla bir kere bu hakka sahip olabilir. Ama video eğitimleri durdurmak, istenildiği kadar tekrar etmek, başa almak, istenilen her yerde bu işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Bu da çeşitli öğrenme hızları bulunan kişileri eğitimin sonunda aynı noktada buluşturacaktır.

5- Tersyüz Edilmiş Sınıf Yöntemine Uygulanması

Son dönemlerde yaygınlaşan bir eğitim metodu olan tersyüz edilmiş sınıflar yani flipped classroom, öğrencilerin işlenecek konuyu evlerinde öğrenmelerini, sınıf ortamında ise bu konu hakkında sorular sorup çözme ve konu hakkında tartışmalar yapmaları üzerine kurulmuştur. Eğitmen veya öğretmen, bir sonraki derste işlenecek konuyu öğrencilere bildirir ve bu konuyla alakalı eğitim içeriklerinin uygulanmasını ister. Öğrenciler evlerinde konuyla ilgili kitaplar okur, ders içerikleriyle etkileşime geçer.

Sınıfta ise konuyla ilgili sorular çözülür veya tartışmalar yapılarak konunun çok daha güçlü bir şekilde zihinlere yerleşmesi sağlanır. Bu yöntemin başarılı olduğu görülmüş ve bu sebeple bu yöntem oldukça yaygınlaşmıştır. Bu yöntemi uygulayan eğitim kurumlarının, evde çalışılacak konuyla alakalı video eğitimler oluşturması da en fazla tercih edilen yöntem haline gelmiştir. Eğitimciler, eğitim öğretim dönemleri başlamadan önce konuyla ilgili videolar çekerek video eğitimler oluşturmakta ve yüz yüze eğitim dönemlerinde bu videoları kullanmaktadırlar.

Flipped classroom yönteminin en çok tercih edilen eğitim içerik türü olan video eğitimlerin öğrenmede çok daha fazla katkısı olduğu görülmüştür. Çünkü öğrenme işlemi sınıf ortamında değil ev ortamında gerçekleşmekte ama sınıfta ders anlatacak kişinin konuyu anlatmasıyla sınıf eve taşınmış olmaktadır. Bu video eğitimleri istediği kadar izleyebilen ve bunlarla etkileşime geçen öğrenci konuyu en iyi şekilde anlayarak yüz yüze derse katılmaktadır. Dolayısıyla soru çözümleri, tartışmalar gibi konu öğrenimini perçinleyen durumlara daha fazla iştirak etmektedir.

Tüm bunları ele aldığımızda, geçmiş senelerde yüz yüze eğitimler veya online eğitimler dahil, pastadaki payı git gide büyüyen video eğitim içeriklerinin, eğitimin geleceğinde nasıl daha etkin bir rol oynayacaklarını görebiliriz.

Online eğitim platformlarının yükselişi ve 2020 virüs salgınıyla birlikte artan uzaktan eğitim uygulamalarını ele aldığımızda, yakın gelecekte bu eğitim türünün baskınlığını şimdiden tahmin edebiliriz. Haliyle, video eğitim içerikleri daha önemli bir konuma gelmektedirler. Video eğitim içeriklerinin öğrenmeye olan katkılarından bazılarını ele aldık. Bunun gibi birçok faydası daha bulunan bu eğitim teknolojisi sayesinde müfredat işleme ve öğrencilerin konuyu anlamaları daha yüksek oranlara çıkacaktır. Bu da bu alanda olanlara bu alana daha fazla yatırım yapmaya, olmayanları ise bu alanda bulunmaya teşvik etmektedir.

Video Eğitim İhtiyaçlarınız için Vedubox

Vedubox olarak, online eğitim altyapıları geliştiriyor ve bireysel veya kurumsal tüm eğitim camiası üyelerine kaliteli bir uzaktan eğitim altyapısı sunuyoruz. Vedubox’ın altyapısı canlı dersler, video eğitim içeriklerinin olduğu eğitim kütüphaneleri, online soru bankası ve sınav sistemi, öğrenci ve öğretmen kullanıcı türleri oluşturma, ilerleme raporu alma ve sertifika verme gibi birçok konuda özellikler sunmaktadır. Kurumların ihtiyacı olan uzaktan eğitim altyapısının tüm özelliklerini barındıran Vedubox, bireysel çalışan eğitmenlere de özel ders verme veya online eğitim oluşturma olanakları sunmaktadır. Video eğitim içerikleriniz için altyapı ihtiyaçlarının tamamını karşılayan Vedubox, bu konuda tecrübesi ve güçlü ortaklıklarıyla en kaliteli hizmeti sunmaktadır.

Vedubox hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

En Yeni Yazılar

Başarı Hikayeleri